Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Cesarze

Julian Apostata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarze

Oczywistym jest fakt, że zdarzają się książki unikatowe ze względu na swoją treść. Obok wspomnianych istnieją także takie, których unikatowość przejawia się głównie w osobie ich autora i pewnej części ich bohaterów. Do tej drugiej grupy należy satyra „Cesarze”, której tłumaczenia na język polski z greckiego oryginału w przekładzie pani Anny Pająkowskiej polski miłośnik antyku w końcu się doczekał. Autorem tego krótkiego dziełka jest sam Julian, zwany przez potomnych apostatą, który sam był rzymskim cesarzem w latach 361-363 naszej ery i postanowił w wolnej chwili przelać na papier ocenę swoich poprzedników na cesarskim tronie w formie dowcipnej satyry. Jest to fakt niecodzienny, że zachował się tekst, dzięki któremu możemy poznać osobisty stosunek rzymskiego cesarza do swojego urzędu oraz osób, które go na tym urzędzie poprzedzały. Moim zdaniem ten krótki utwór należy zaliczyć do udanych, ponieważ czytanie jego sprawiło mi dużą przyjemność.

Zachęcam innych do zapoznania się z tym dziełkiem również dlatego, że tłumaczenia tekstów źródłowych na język polski nie ukazują się często.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów