Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium

Anthony Everitt

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium

Książka „Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium” autorstwa Anthony’ego Everitta to pozycja opowiadająca dzieje państwa rzymskiego od założenia Rzymu po triumf Pompejusza w roku 61 p.n.e. Autor w książce skupia się nie tylko na legendach oraz faktach historycznych, ale i prowadzi rozważenia na temat drogi oraz rozwoju „Wiecznego Miasta” w kierunku Imperium obejmującego wszystkie brzegi Morza Śródziemnego.

Jak udało mi się wyczytać ten brytyjski autor do tej pory napisał kilka biografii antycznych, w tym Cycerona, cesarza Augusta czy Hadriana. Wykładał na Nottingham Trent University oraz specjalizuje się w kulturze Europy. W jego twórczości wspomnieć możemy także właśnie przedstawianą „Chwałę Rzymu” oraz „Chwałę Aten”, która z kolei opowiada losy greckiego miasta-państwa, którego cywilizacja i dokonania miały wpływ na cały obszar Morza Śródziemnego. Osobiście autor nie był mi dotychczas znany i nie miałem możliwości czytać jego pozycji; z tego też względu z większym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę, wydaną przez wydawnictwo REBIS.

Głównym założeniem autora nie było stawianie unikalnych hipotez i prowadzenie opisu historii Rzymu podyktowanego konkretną tezą. Pan Anthony Everitt postanowił przedstawić losy Rzymu od jego samych początków po połowę I wieku p.n.e., kiedy to supremacja Republiki w świecie antycznym była już niezaprzeczalna. Poznajemy legendarne oblężenie Troi i ucieczkę Eneasza do swojej nowej ojczyzny. Autor wielokrotnie podkreśla przywiązanie antycznych Rzymian do Troi, miejsca skąd mieli się wywodzić. Poruszone zostają także inne legendy i opowieści, które pozostawili nam dziejopisarze – historia braci Romulusa i Remusa (potomków Marsa), porwanie Sabinek, rywalizacja Horacjuszy i Kuracjuszy czy panowanie większości królów Rzymu. Trzeba przyznać, że autor bardzo przyjemnie i zrozumiale opisuje wydarzenia oraz założenia mitów, a treść ubarwiona jest licznymi cytatami z głównych źródeł antycznych.

Oczywiście autor nie tylko poświęca się mitycznym początkom państwowości rzymskiej, ale i uzupełnia je o prawdopodobne lub pewne historyczne fakty, które determinowały kolejne losy Rzymu. Kolejne postaci legendarne lub historyczne ujęte są w sposób kompleksowy, chwytając niezbędnych aspektów dla fabuły. Język nie jest przepełniony naukową nomenklaturą, a historia jest opowiadana w sposób zrozumiały, co pozwala zgłębić treść praktycznie każdemu – nawet osobie nie będącej na „co dzień” z historią antyczną.

Poznajemy Rzym, który z małego miasta-państwa rozrasta się do ważnego podmiotu politycznego w środkowej Italii. Wszelkie konflikty wewnętrzne oraz zewnętrzne udaje się rozwiązać w sposób pokojowy, albo siłowy – zawsze jednak z korzyścią dla państwowości rzymskiej. Wybuch I wojny punickiej prowadzi Rzym ku nowej roli – hegemona na Morzu Śródziemnym. Z czasem Rzym staje się rozjemcą konfliktów i angażuje się politycznie oraz wojskowo na nowych terenach. Finalnie, ambitni politycy i wodzowie oraz kolejne zwycięstwa prowadzą Rzym na szczyt, czego ukoronowaniem jest objęcie władzy przez Oktawiana Augusta i ugruntowanie w praktyce nowego systemu władzy.
Przechodząc do konstrukcji książki – pozycja posiada wstęp, w którym autor określa zasady, jakie stosuje przy nazewnictwie, określaniu postaci oraz datowaniu. Czytelnik w książce ma możliwość zapoznania się z trzema mapami oraz planem ścisłego centrum antycznego Rzymu. Co więcej, w środkowej części znajdziemy zdjęcia ukazujące interesujące obiekty i obrazy, które nawiązują do ważnych wydarzeń z historii Rzymu. Jest to naprawdę przyjemny dodatek, który wraz z mapami bardzo przyjemnie uzupełnia książkę i treść. Na końcu książki znajdziemy także tablicę chronologiczną, przypisy, bibliografię, opis źródeł historycznych oraz indeks, co dodaje profesjonalizmu pozycji.

To co jednak może przeszkadzać jest mała ilość dat w treści. Niekiedy powoduje to sytuacje, że akcja wymyka się z chronologii i Czytelnik może się pogubić.

Mimo obszernej tematyki mogę śmiało stwierdzić, że książka jest wartościową pozycją. Czytelnik otrzymuje w swoje ręce profesjonalnie napisaną i wydaną książkę, która pozwoli prześledzić zmiany – zgodnie z naukowym podejściem – jakie następowały w państwie rzymskim na przestrzeni wieków. Poza legendami i antycznymi historiami, które ubarwiają fabułę, poznajemy liczne fakty i analizę wydarzeń historycznych. Z pewnością książka jest godna polecenia.

\"Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium\" autorstwa Anthony’ego Everitta

Anthony Everitt

Chwała Rzymu

Pasjonująca opowieść o tym, jak z małej osady nad Tybrem Rzym przekształcił się w imperium, które zmieniło oblicze świata.

Anthony Everitt przedstawia wciągającą, a przy tym rzetelną naukowo opowieść o drodze Rzymu do chwały, pełną ważnych lekcji dla naszej epoki. Jak starcie między patrycjuszami i plebejuszami kształtowało politykę republiki Dlaczego roztropna rzymska strategia oferowania obywatelstwa pokonanym sąsiadom przyczyniła się do rozwoju kiełkującego imperium Jak to się stało, że niewyobrażalne bogactwo i potęga wypaczyły tradycyjną republikańską virtus i w Rzymie, triumfującym na zewnątrz, pojawiły się pierwsze oznaki rozkładu wewnętrznego
Autor kreśli niezapomniane portrety wielkich Rzymian, m.in. Cyncynata ,symbolu rzymskiej odwagi i surowości obyczajów; błyskotliwego wodza Scypiona Afrykańskiego, który odparł zagrożenie ze strony Hannibala. Oddaje też głos pisarzom, historykom, myślicielom, których uwagi na temat sztuki rządzenia i „dobrego życia” inspirowały wszystkie zachodnie potęgi od starożytności po obecne czasy, jak choćby Cyceron, wytrawny prawnik, mówca i filozof – jego pisma poświęcone sprawiedliwości i wolności do dziś kształtują nasz dyskurs polityczny.

Ben Kane powraca z kolejną trzymającą w napięciu serią. Ciemne chmury, pierwsza część trylogii Cesarskie orły, to opowieść o jednej z największych klęsk militarnych imperium rzymskiego w historii.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów