Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Ciemne chmury

Ben Kane

Ben Kane, Ciemne chmuryKsiążka „Ciemne chmury” to pierwsza część nowej trylogii Bena Kane’a, w której autor przenosi nas do 9 roku n.e., kiedy to miała miejsce katastrofalna klęska trzech legionów Warusa w lesie Teutoburskim.

Ben Kane to doceniany i powszechnie znany na całym świecie autor powieści historycznych, w których Czytelnik zostaje przeniesiony do czasów antycznych. Autor jest przede wszystkim wielkim pasjonatem historii antycznego Rzymu i legionów rzymskich. Wiedza, pasja oraz zaangażowanie autora jest dostrzegalne w każdym aspekcie jego tytułów. Podobnie jest z jego kolejnym dziełem, które na polskim rynku pojawiło się za sprawą Wydawnictwa ZNAK.

Głównym bohaterem powieści jest starszy centurion Tullus, doświadczony wojskowy, który pomimo dojrzałego wieku wciąż wspiera swoje oddziały w bezpośredniej walce. Jego wiedza oraz poważanie w legionie powodują, że z jego rad korzysta najwyższe dowództwo; także Warus. W książce poznajemy także Arminiusza, księcia Cherusków, który po latach pobytu w Rzymie jako zakładnik poznał styl walki Rzymian. Sam osobiście brał udział w kilku operacjach wojennych. Za swoje zasługi otrzymał tytuł ekwity, a w wojsku rzymskim w Germanii piastował wysokie stanowisko. Z jego zdaniem niezwykle liczył się sam namiestnik. W książce poznajemy ich bliską relację, praktycznie przyjacielską. Arminiusz aby wzbudzić zaufanie namiestnika prowincji zabiera go na polowania oraz pokazuje się w jak najlepszym świetle. Poznajemy plan Arminiusza, który – nie bez kłopotów – stara się związać sojuszem germańskie plemiona i przygotować zasadzkę na maszerujące trzy legiony rzymskie. Warus pozostaje niewzruszony na wszelkie sygnały dochodzące do niego o możliwej zdradzie Arminiusza. Jak się okazuje mści się to na nim okrutnie.

Nie brak w fabule niezwykle przejmujących momentów walki, krwi oraz realizmu, które w takich tytułach są niezbędne. Bitwa i tło wydarzeń zostały opisane z duża starannością. Dodatkowo, autor przedstawia nam takie ciekawostki jak np. poskramiacza niedźwiedzi czy sposób przygotowania zasadzki przez plemiona germańskie.

Tak jak wszystkie książki wydane przez wydawnictwo ZNAK, tak i ta pozycja charakteryzuje się bardzo dobrą oprawą graficzną i edytorską. Na początku książki Czytelnik otrzymuje bardzo szczegółową mapę Germanii. Co więcej, dla wygody Czytelnika oddano słownik pojęć, który ułatwia zrozumienie terminów użytych w fabule. Oczywiście autor – jak zawsze – w posłowiu opowiada, które elementy treści są prawdą, a w których momentach pozwolił sobie na fantazjowanie. Odnosi się także do kilku zagadnień i m.in. swoich motywów przy wyborze imion dla postaci.

Tym co mnie zwłaszcza urzeka w dziełach Bena Kane’a jest jego bardzo profesjonalne podejście do tematu. Przed rozpoczęciem pisania autor wpierw studiuje historię wydarzeń, odwiedza miejsca, w których toczy się akcja. Co więcej, sam osobiście bierze udział w różnego rodzajach rekonstrukcjach historycznych, co tylko dodaje realizmu do momentów batalistycznych. Pisanie fabuły w zgodzie z przekazami antycznymi jest czymś niezbędnym, zwłaszcza kiedy historia napisała nam gotowy scenariusz.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić najnowszą książkę Bena Kane’a. Dla osób, które dotychczas nie miały większej wiedzy, jak mogła wyglądać bitwa w lesie Teutoburskim, pozycja jest obowiązkowa. „Ciemne chmury” to naprawdę przykład bardzo dobrze napisanej powieści historycznej. Autor nie marnuje zbyt dużo czasu na zbędne poboczne i wymyślne wątki, a skupia się na przekazach antycznych pisarzy. Przemyślanie buduje nastrój, który jest naprawdę niesamowity. Kolejne tragiczne chwile w lesie Teutoburskim tylko „zmuszają” nas do przekładania kartek. Po przeczytaniu pozycji pozostaje nam tylko oczekiwać na kolejne dwa tomy.

Ben Kane, Ciemne chmury

Ben Kane

Cesarskie orły. Ciemne chmury

Już tylko bogowie mogą uratować Rzymian. 9 rok n.e. Rzymski centurion Lucjusz Tullus stacjonuje ze swoim oddziałem w pobliżu Renu. Na drugim brzegu rzeki dzikie plemiona germańskie szykują się do krwawej zemsty. Nad imperium rzymskim zbierają się ciemne chmury. Tullus przeczuwa, że jego oddział jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wie też, że o przetrwaniu jego ludzi zadecyduje nie tylko ich siła i sprawność, lecz także jego talent przywódczy.

Jednak nie zdaje sobie sprawy, że przyjdzie mu stanąć do walki z charyzmatycznym wodzem i zaufanym sojusznikiem Rzymu – Arminiusem. Dowodzeni przez niego Germanie, chcący wyzwolić się spod rzymskiego jarzma, przygotowują zasadzkę. Tylko bogowie mogą uratować Rzymian.

Ben Kane powraca z kolejną trzymającą w napięciu serią. Ciemne chmury, pierwsza część trylogii Cesarskie orły, to opowieść o jednej z największych klęsk militarnych imperium rzymskiego w historii.

Cena: 37,82 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów