Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Droga do Rzymu

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Droga do Rzymu

Książka „Droga do Rzymu” jest to trzeci i ostatni tom powieści historycznej opowiadającej losy Romulusa, Tarkwiniusza i Fabioli. Tym razem bohaterzy spotkają się w Rzymie i uwikłani zostają w najważniejsze wydarzenia panowania Cezara – idy marcowe.

Romulus z Tarkwiniuszem, po wędrówce przez pół świata, docierają do Aleksandrii, gdzie zostają siłą wcieleni do wojsk Cezara, które bronią się przed oblegającymi ich Egipcjanami. Ich wzajemna przyjaźń zostaje wystawiona próbę, po tym jak zginął ich kompan – potężny Gal Brennus – a ich wspólna tułaczka okazuje się, że wynikła z działań Tarkwiniusza.

Obaj bohaterowie rozdzielają się, gdzie Tarkwiniusz skupia się na odkrywaniu przyszłości i wróżbach, a Romulus bierze udział w najważniejszych bitwach Cezara –  pod Zelą, Ruspiną, Tapsus i staje się jego zaufanym legionistą. Niespodziewanie po zwycięskiej bitwie pod Zelą Romulus przyznaje się do bycia niewolnikiem i wstąpienia do legionu bezprawnie. Wraz ze swoim nowo poznanym towarzyszem Petroniuszem zostaje skazany za to na „walkę” na arenie z dzikimi zwierzętami jako noxius. Finalnie wraca do Rzymu, gdzie odnajduje swoją siostrę.

W tym czasie Fabiola próbuje odnaleźć się w Rzymie, po powrocie z Aleksandrii. Wykupuje lupanar, w którym wcześniej służyła i rywalizuje ze znienawidzonym Scewolą. W międzyczasie Fabiola staje się kochanką Marka Antoniusza, co po ujawnieniu powoduje, że Fabiola traci oparcie w postaci Decimusa Brutusa.

Bieg wydarzeń stopniowo prowadzi w kierunku id marcowych, które podzielą rodzeństwo. Stawką jest nie tylko przyszłość Rzymu, ale i ich własna przeszłość.

Ostatnia część trylogii jest niezwykle ciekawa i pełna akcji. Autor z pewnością szukał wielu sposobów jak uraczyć Czytelnika egzotyką, ciekawostkami oraz tragizmem postaci. Po raz kolejny Fabiola musi rywalizować w Rzymie ze Scewolą, który jest jej głównym wrogiem. W międzyczasie niebezpiecznie lawiruje między Brutusem i Antoniuszem, co tylko pogarsza jej trudną sytuację. Romulus jak zwykle bierze udział w ciężkich bitwach, walczy o swoje życie na arenie z „etiopskim bykiem” oraz stara się za wszelką cenę zobaczyć własną siostrę.  Zaznaczyć należy, że autorowi wybitnie zabrakło pomysłu na postać Tarkwiniusza, który w dużej mierze spędził czas na obserwowaniu lupanaru oraz wróżbach. Osobiście nie odpowiadało mi także zakończenie trylogii, które troszkę zawiodło moje oczekiwania, biorąc pod uwagę długą historią bohaterów.

Autor podobnie jak w poprzednich częściach na końcu książki zostawił do naszej dyspozycji słowniczek głównych pojęć z tłumaczeniami i opisem oraz własny komentarz do powieści, w którym to jasno wytłumaczył swoje modyfikacje historyczne.

Pozycja z pewnością jest do polecenia dla wszystkich miłośników starożytności, a zwłaszcza osób które zgłębiły wcześniejsze części. Cała trylogia „Zapomnianego legionu” jest jak najbardziej na plus, a Czytelnik dzięki niej może zapałać jeszcze większą chęcią zgłębiania wiedzy o antycznym Rzymie.

Ben Kane, Droga do Rzymu

Ben Kane

Droga do Rzymu

ZDRADA
Romulus i Tarkwiniusz – ocaleni żołnierze Zapomnianego Legionu, mają za sobą podróż przez pół świata. Teraz znów muszą walczyć dla Rzymu. Zostają wcieleni do legionów Cezara w Aleksandrii. Jako zbiegłym niewolnikom w razie wykrycia grozi im ukrzyżowanie. Komu będą mogli zaufać? Czy ich przyjaźń wytrzyma ciężką próbę?

SPISEK
Tymczasem w Rzymie Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, musi stawić czoła śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Kochanka Brutusa, uwiedziona przez jego wroga Marka Antoniusza, zostaje wciągnięta w spisek przeciwko Cezarowi. Mężczyźnie, którego uważa za swego ojca.

MORDERSTWO
Wydarzenia zmierzają nieuchronnie w kierunku fatalnego dnia Id Marcowych. Dla trójki bohaterów będzie to moment ostatecznego rozrachunku, który rozegra się na ogarniętych anarchią ulicach Rzymu. Czy rodzeństwo weźmie udział w zamachu na Cezara? A może stanie w jego obronie? I jaką rolę przyjdzie odegrać w tym wszystkim etruskiemu wróżbicie?

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów