Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dzieci Hannibala

John Maddox Roberts

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dzieci Hannibala

Książka Johna Maddoxa Robertsa „Dzieci Hannibala” jest powieścią historyczną ukazującą nam alternatywną wizję świata antycznego, po zwycięskiej dla Hannibala drugiej wojnie punickiej. Autor zarysowuje wydarzenia, jakie mogłyby się potoczyć, jeśli Rzymianie zdecydowaliby się przyjąć warunki Hannibala i opuścić Italię.

Akcja książki rozpoczyna się w rok po druzgocącej klęsce Rzymian pod Kannami w 215 roku p.n.e. Rzym poniósł największą i najbardziej upokarzającą porażkę w historii. Wielki kartagiński zwycięzca Hannibal wraz ze swoim sojusznikiem Filipem Macedońskim stawia ultimatum osłabionemu Rzymowi. Albo jego obywatele opuszczą Italię i udadzą się na wygnanie na północ, albo czeka ich unicestwienie. Tymczasowy dyktator i senat rzymski po zażartych dyskusjach decydują się opuścić Półwysep Apeniński. Kartagina zwycięża w wojnie i przejmuje dominację nad Morzem Śródziemnym.

Właściwa akcja powieści ma miejsce około stu lat później. Rzym, ku zdziwieniu wielu nacji ówczesnego świata, ma się bardzo dobrze. Rzymianie założyli następną stolicę – Rzym Norikum. Wykorzystując swoje umiejętności administracyjne, system społeczno-gospodarczy oraz siłę militarną podbili i podporządkowali sobie plemiona barbarzyńskie na północy (obecna Austria). Po długim okresie podbojów Rzym Norikum pod swoją władzą utrzymuje duże połacie terenu, a długoletnie boje jedynie hartują waleczne legiony.

Głównym bohaterem jest Marek Scypion, młody wojskowy, należący do prominentnego rzymskiego rodu patrycjuszy. Rzym po wieku odseparowania od świata śródziemnomorskiego decyduje się wysłać delegację na południe do Italii, w celu nawiązania relacji z Kartaginą i oszacowania jej zdolności militarnych oraz gospodarczych. Na czele wyprawy staje Scypion, na zastępcę zaś mianowany zostaje Tytus Norbaniusz, który w przeciwieństwie do Scypiona pochodzi z plebejskiego gens i nie może się poszczycić wielkim prestiżem. W wyprawie obecna będzie zawiść, rywalizacja oraz zdrada, których rzymskie społeczeństwo po latach wygnania nie było w stanie się pozbyć. Wciąż aktualne pozostają starcia polityczne między rodami, powstawanie stronnictw oraz zdradziecka polityka, która niekiedy potrafi popchnąć do zdrady własnej ojczyzny. Co ciekawe Rzymianom przyjdzie nawet wziąć udział w wojnie kartagińsko-egipskiej, która w oczach Rzymian ma być furtką do odzyskania utraconej ziemi ojczystej.

John Maddox Roberts za temat swojej fabuły wybrał bardzo ciekawy okres. Wielu historyków na przestrzeni wieków snuło fantazję jak mogłyby potoczyć się losy świata, gdyby Hannibal pokonał ekspansywny Rzym. Jest to o tyle ciekawe, że Kartaginie zabrakło bardzo niewiele, aby zdobyć Rzym i zakończyć wojnę na swoją korzyść. Sojusz z Macedonią miał przypieczętować sukces i być gwoździem do trumny Rzymian. Według historii Macedonia związana została walką w Grecji, co uniemożliwiło jej udział w walkach na Półwyspie Apenińskim. I właśnie ten aspekt autor zagiął dla potrzeb książki. Wsparcie wojskowe, jakie otrzymał Hannibal w postaci falangi macedońskiej, zadecydowało o wygraniu II wojny punickiej.

Podkreślić należy, że większość książki została potraktowana w charakterze fikcji. Autor snuje swoje własne przypuszczenia, co do tego jak mogły się potoczyć dzieje oraz jak mogły ewoluować poszczególne aspekty świata. Jest to zabieg niezwykle skomplikowany i trudny oraz wymaga dużej wyobraźni. W moim odczuciu autorowi niczego nie zabrakło przy pisaniu swojej wersji dziejów. Ciekawie ukazuje intrygi polityczne oraz sensownie przedstawia ewolucje systemów politycznych. Dla przykładu władzę w państwie kartagińskim sprawuje praktycznie sam szofet, a nie Rada Stu. Wynikło to wielkiej władzy i popularności, jaka spadła na Hannibala po zwycięskim konflikcie. Co ważne autor wszystkie swoje przypuszczenia opiera na bazie historycznej.

Podsumowując książka napisana jest niezwykle ciekawie, a sama niewiadoma, jak potoczy się fabuła oraz jak autor widzi alternatywny świat antyczny zachęca do sięgnięcia po książkę. Wątki są sensownie przeplatane, a wartka akcja utrzymuje napięcie. Pozycja wskazana jest dla wszelkich miłośników starożytności oraz pasjonatów alternatywnej historii.

Dzieci Hannibala

John Maddox Roberts

Dzieci Hannibala

Punktem wyjścia jest druga wojna punicka. Rzym został pokonany i z lękiem oczekuje na decyzję zwycięzcy. Hannibal wspaniałomyślnie zaoferował Rzymianom układ, skoro poddanie się ani dalsza walka nie wchodziły w grę, zaproponował trzecie wyjście cały naród uda się na wygnanie. Spakują to, co będą w stanie zabrać ze sobą, opuszczą Rzym i udadzą się na północ, za Alpy, do dzikiego Norikum. I nigdy nie wrócą. Minęło z górą sto lat. Senat zdecydował, iż nadszedł czas, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Italii. Postanowił sformować ekspedycję, która pod płaszczykiem nawiązywania stosunków dyplomatyczno-handlowych miała ocenić militarną siłę Kartaginy. Rozpoczyna się rozgrywka…

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów