Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dzieje

Herodot (tłum. Seweryn Hammer)

Dzieje, Herodot

„Dzieje” autorstwa antycznego greckiego pisarza Herodota, określanego już w starożytności jako „ojciec historii”, to dzieło monumentalne. Autor napisał utwór w połowie V wieku p.n.e. i w dużej mierze skupił się konflikcie grecko-perskim, wokół którego prowadził rozważania na tematy polityki, geografii i kultury różnych nacji.

„Dzieje” podzielone są na 9 ksiąg, gdzie każda opatrzona jest imieniem innej muzy. Jak sam Herodot zaznacza celem utworu jest zapisanie dla potomnych wydarzeń i osiągnięć Hellenów oraz barbarzyńców. Herodot przed napisaniem książki dużo podróżował; odwiedził m.in. wybrzeża Morza Czarnego, przebył kraj Scytów, poznał Persję, Babilonię oraz Egipt. Swoje rozważania prowadził w oparciu o własne rozmowy, obserwacje, ale i zachowane archiwa oraz spisy, korzystając często z pomocy lokalnych tłumaczy.

Tak jak zostało wspomniane wątkiem przewodnim dzieła jest rywalizacja Hellenów oraz Persów. Herodot otwarcie prezentuje się jako zwolennik wolności greckiej wobec służalczości Persów. Pierwsze cztery księgi poświęcone są ludom obcym; kolejne już bezpośrednio opowiadają losy Hellenów od nieudanego powstania Jonii (początek V wieku p.n.e.) po zdobycie Sestos na Chersonezie Trackim w 479 p.n.e. „Dzieje” kończą się w momencie kiedy Persowie opuszczają Półwysep Peloponeski i Europę. Tym samym Herodot w sposób moralizatorski ukazuje, jak zaborcza postawa barbarzyńców została ukarana.

Właściwa treść „Dziejów” ma niemal 500 stron. Pozostałe strony to bardzo wartościowa przedmowa wprowadzająca Czytelnika w temat przełożonego utworu, okoliczności powstania dzieła oraz samych czasów antycznych; przegląd treści; przypisy; spis imion; miar oraz ilustracji.

Wydawnictwo „Czytelnik” wydało „Dzieje” w naprawdę elegancki i profesjonalny sposób. Twarda i atrakcyjna okładka, przyjemny w dotyku i dla oczu papier, wyraźna czcionka oraz przejrzysty podział książki. Olbrzymią zaletą jest konsultacja merytoryczna wybitnego profesora starożytności Aleksandra Krawczuka, który przejrzał i uzupełnił przypisy. Tłumaczenie zostało wykonane przez filologa klasycznego Seweryna Hammera w 1954 roku i bez większych zmian wykorzystane w tym wydaniu.

Podsumowując, Czytelnik w swoje ręce otrzymuje naprawdę bardzo wartościową książkę, nie tylko ze względu na fakt, że opowiada ona niezwykle archaiczne i egzotyczne czasy, ale przede wszystkim dlatego, że format wydania jest wygodny w zgłębianiu wiedzy i analizy treści oraz myśli Herodota.

Dzieje

Herodot

Dzieje

Historia wojen Greków z Persami spisana w V w. p.n.e. przez Herodota, greckiego historyka z Halikarnasu w Azji Mniejszej. Dzieło Herodota wyróżnia bogactwo informacji etnograficznych i geograficznych zebranych podczas licznych podróży autora. Zawiera również początki krytyki historycznej i przekonanie o istnieniu w świecie ładu moralnego.

Herodota uważa się za ojca europejskiej historiografii, a Dzieje za pierwszą próbę dziennikarskiego spojrzenia na świat i ludzi.

Cena: 52,71 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów