Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Etruskowie

Raymond Bloch

Raymond Bloch, Etruskowie

Etruskowie to lud ciekawy dla badaczy dziejów i zachowań ludzkich, którego wschodnie pochodzenie udowodniły badania genetyczne szczątków bydła i ludzi. Krótki, ale treściwy opis tego ludu oraz naszego stanu wiedzy o nim przedstawił francuski historyk pan Raymond Bloch (1914 – 1997) w swojej niewielkiej książce pt. „Etruskowie”. Wspomniana praca, pomimo tego że jest już niemłodą rówieśniczką, zawierającego większą dawkę informacji”Życia codziennego Etrusków” autorstwa pana Jacquesa Heurgona (1903 – 1995), zachowuje w dużej mierze swoją aktualność, ponieważ w ostatnich latach postępy w dziedzinie etruskologii są niewielkie, czego przykładem jest fakt, że w dalszym ciągu język etruski jest dla uczonych niezrozumiały. Pan Bloch, któremu nie były przecież znane wyniki badań genetycznych nad Etruskami, opierając się na dostępnych mu danych słusznie wnioskował na kartach swojej książki o prawdziwości podań poświadczających ich wschodnie pochodzenie. Lubię takie racjonalne analizy, w których bystry intelekt badacza przezwycięża ograniczenia źródłowe i metodologiczne wraz z obiekcjami innych znawców tematu.

Wkład cywilizacji etruskiej w cywilizację rzymską, która ją ostatecznie całkowicie wchłonęła, jest nie do przecenienia, co zresztą zostało w iście „telegraficznym” skrócie opisane. Podsumowując, stwierdzam, że jest to krótkie, ale pełne podstawowych informacji opracowanie, będące dobrym, podstawowym kompendium wiedzy o Etruskach, które jest napisane przystępnym językiem.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów