Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Etruskowie

Raymond Bloch

Etruskowie

Etruskowie to lud ciekawy dla badaczy dziejów i zachowań ludzkich, którego wschodnie pochodzenie udowodniły badania genetyczne szczątków bydła i ludzi. Krótki, ale treściwy opis tego ludu oraz naszego stanu wiedzy o nim przedstawił francuski historyk pan Raymond Bloch (1914 – 1997) w swojej niewielkiej książce pt. „Etruskowie”. Wspomniana praca, pomimo tego że jest już niemłodą rówieśniczką, zawierającego większą dawkę informacji”Życia codziennego Etrusków” autorstwa pana Jacquesa Heurgona (1903 – 1995), zachowuje w dużej mierze swoją aktualność, ponieważ w ostatnich latach postępy w dziedzinie etruskologii są niewielkie, czego przykładem jest fakt, że w dalszym ciągu język etruski jest dla uczonych niezrozumiały. Pan Bloch, któremu nie były przecież znane wyniki badań genetycznych nad Etruskami, opierając się na dostępnych mu danych słusznie wnioskował na kartach swojej książki o prawdziwości podań poświadczających ich wschodnie pochodzenie. Lubię takie racjonalne analizy, w których bystry intelekt badacza przezwycięża ograniczenia źródłowe i metodologiczne wraz z obiekcjami innych znawców tematu.

Wkład cywilizacji etruskiej w cywilizację rzymską, która ją ostatecznie całkowicie wchłonęła, jest nie do przecenienia, co zresztą zostało w iście „telegraficznym” skrócie opisane. Podsumowując, stwierdzam, że jest to krótkie, ale pełne podstawowych informacji opracowanie, będące dobrym, podstawowym kompendium wiedzy o Etruskach, które jest napisane przystępnym językiem.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów