Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Finds of Roman imports in the Area of the Ancient Iron-smelting Centers in Poland

Iwona Kowalczyk-Mizerakowska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Finds of Roman imports in the Area of the Ancient Iron-melting Centers in Poland

Książka „Finds of Roman imports in the Area of the Ancient Iron-melting Centers in Poland” autorstwa Iwony Kowalczyk-Mizerakowskiej jest wynikiem kilkuletnich badań oraz dociekań autorki w kwestii rzymskich znalezisk na terenie antycznych centrów wytopu żelaza na terenie Polski, a konkretniej na terenie województw mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. Obiekty te nie zostały dotychczas opublikowane.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że celem tej pracy – jak sama autorka przekazuje – było ocenienie jak blisko powiązane są znaleziska rzymskie z kwestią wytwarzania żelaza oraz odpowiedź na pytanie kiedy przedmioty pojawiły się na omawianych regionach.

Po słowie wstępu Czytelnik otrzymuje do swoich rąk katalog odkrytych rzymskich monet i przedmiotów, w tym: szklane naczynia, inne szklane obiekty, ceramika, biżuteria, elementy uzbrojenia itd. podzielonych na dwa omawiane centra. Autorka wykonała naprawdę nieprawdopodobnie ciężką pracę próbując wyszukać, oznaczyć i opisać odnalezione rzymskie przedmioty. Na końcu książki dodatkowo otrzymujemy mapki z oznaczeniami, gdzie dokonano odkryć oraz zdjęcia wybranych artefaktów, które udało się odnaleźć.

Po przeanalizowaniu katalogu otrzymujemy kilkustronicowy opis omawianych centrów wytwórczych oraz odkrytych znalezisk. Co więcej, zapoznajemy się z finalnymi konkluzjami. Dodatkowo do książki dołączona jest płyta CD z możliwością obejrzenia w 3D odkrytych, wybranych fibulae.

Z mojej perspektywy książka jest niesamowita nie tylko ze względu na to ile pracy włożyła autorka (bo to jest niezaprzeczalne), ale przede wszystkim dlatego, że pozycja ta potwierdza jak dużo zabytków rzymskiej kultury znajduje się w Polsce, na dosłownie wyciągnięcie ręki. Polskie muzea skrywają naprawdę prawdziwe skarby dla pasjonatów historii Rzymu.

Znalezienie tak dużej ilości rzymskich artefaktów (zwłaszcza monet i naczyń ze świata rzymskiego) na terenach wytapiania żelaza, dowodzić może, że ludy barbarzyńskie zamieszkujące te tereny wykorzystywały zaimportowane lub zrabowane przedmioty i dobra jako formę zapłaty. Autorka sugeruje, że na terenie obu centrów doszukać się można lokalnych tras handlowych, którymi krążyły omawiane dobra. Bazując na samych monetach można uznać, że czas ich gromadzenia na terenie omawianych centrów to druga połowa II wieku n.e.

Podsumowując, praca ma charakter naukowy, więc nie każdy uzna ją za interesującą. Jednak dla każdego kto pasjonuje się czasami rzymskimi, archeologów, poszukiwaczy skarbów i innych miłośników historii jest to pozycja bardzo atrakcyjna. Znajdziemy tu przede wszystkim bardzo interesujące zestawienie odkrytych artefaktów z czasów rzymskich, które zrodzić mogą w naszych głowach pytanie, ile jeszcze takich skarbów skrywa się pod naszymi nogami.

Finds of Roman Imports in the Areas of the Ancient Iron-smelting Centres in Poland. Catalogue (+ CD)

Iwona Kowalczyk-Mizerakowska

Finds of Roman Imports in the Areas of the Ancient Iron-smelting Centres in Poland. Catalogue (+ CD)

Książka „Finds of Roman Imports in the Areas of the Ancient Iron-smelting Centres in Poland. Catalogue (+ CD)” – oprawa miękka – Wydawnictwo Naukowe Semper.

Książka posiada 293 stron i została wydana w 2019 r.

Cena: 81,90 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów