Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku

Adrian Szopa

Adrian Szopa, Flavius Merobaudes. Wódz i poeta z V wiekuOstatnio ukazało się nieco książek autorstwa polskich badaczy starożytności klasycznej, będących przedstawicielami młodego pokolenia. Jednym z przykładów takiej, moim zdaniem udanej publikacji jest książka napisana przez pana Adriana Szopę pt. „Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku”.

Jest to praca traktująca o obecnie prawie zapomnianym, pochodzącym najprawdopodobniej z Hiszpanii, bardzo bliskim współpracowniku wielkiego „Ostatniego Rzymianina”, czyli samego Aecjusza Flawiusza. Życie i aktywność głównego bohatera omawianego opracowania przypadają na pierwszą połowę V wieku naszej ery, czyli stulecia wielkich i gwałtownych przemian całego zachodniego świata. Takie czasy wydają nietuzinkowych ludzi, do których, zbierający laury zarówno na poetyckim, jak i wojennym polu poeta i żołnierz Flavius Merobaudes oraz jego dużo bardziej znany ”przełożony” niewątpliwie należeli.

Twórczość (bardzo skromna jej część) owego wszechstronnego poety, który służył także swoją panegiryczną twórczością dzielnemu Aecjuszowi zachowała się do naszych czasów dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Wysoka cena materiału, na którym pisano, sprawiła, że wiele starych dokumentów zapisywano ponownie, tworząc tak zwane palimpsesty. Na jednym z takich palimpsestów z Sankt Gallen zachował się niewielki kawałek poetyckiego dorobku Flaviusa Merobaudesa, na podstawie którego pan Adrian Szopa stara się scharakteryzować jego twórczość oraz epokę, w której przyszło mu działać i tworzyć. Zachowane panegiryki, jakie poeta stworzył dla chwały swojego ”przełożonego” świadczą niewątpliwie o niemałym kunszcie poetyckim późno-rzymskiego wodza.

Aecjusz był zapewne zadowolony z literackiej pracy Faviusa Merobaudesa, jako piewcy jego własnych dokonań. Autor książki, pan Adrian Szopa stara się odeprzeć zarzuty wobec późno-rzymskiej poezji, jakie to pod jej adresem formułowali, zapatrzeni na literaturę okresu augustiańskiego, uczeni lat minionych. Trzeba zawsze pamiętać, że literatura stanowi odbicie czasów, w jakich była tworzona, dlatego przede wszystkim na ich tle powinna być ona analizowana. Żałować należy, że tak mało materiału literackiego dotarło do nas z tych burzliwych czasów, z których wyłonił się, diametralnie inny od starożytnego, średniowieczny świat.

Adrian Szopa, Flavius Merobaudes. Wódz i poeta z V wieku

Adrian Szopa

Flavius Merobaudes. Wódz i poeta z V wieku

Prezentowana książka przybliża Czytelnikowi osobę Flaviusa Merobaudesa – postać niezwykle ciekawą, choć nieco zapomnianą. Nieczęsto zdarza się, aby jedna osoba odznaczała się tak dużą wszechstronnością i osiągała najwyższe laury zarówno na polu kariery politycznej, jak i literackiej. Żyjącemu w V stuleciu Flaviusowi Merobaudesowi sztuka ta znakomicie się udała. Niewielki zachowany korpus dzieł poety potwierdza wysoki kunszt, a opinie jemu współczesnych świadczą o dużym szacunku jakim go obdarzano. Dał się on również poznać jako skuteczny wódz, który osiągnął wysoką rangę magistra militum. Na kartach niniejszej rozprawy Czytelnik znajdzie zarówno informacje na temat życia i kariery Flaviusa Merobaudesa, jak i rozważania dotyczące jego twórczości. Niniejsza monografia jest pierwszą próbą tak szerokiego potraktowania tego tematu w języku polskim i jedną z nielicznych na świecie.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów