Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Hannibal. Wróg Rzymu

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hannibal. Wróg Rzymu

Książka „Hannibal. Wróg Rzymu” autorstwa Bena Kane’a to pierwsza część nowej serii, w której tym razem zostaniemy przeniesieni do jednego z najbardziej niesamowitych okresów w historii. Tym razem autor zdecydował się skupić na czasach II wojny punickiej (218-201 p.n.e.) i rywalizacji znienawidzonych wrogów Rzymu i Kartaginy. Podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej trylogii Kane’a – „Kroniki Zapomnianego Legionu” – liczyć musimy się z tym, że autor pozwolił sobie chwilami na lekkie fantazje, co jednak w moim odczuciu w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na wartość historyczną powieści.

Ben Kane dał się poznać już wielu czytelnikom, jako pisarz-pasjonat, który swoje zainteresowanie historią i wojskowością przekłada na niezwykle interesujące książki, toczące się w czasach antycznych. Seria o Hannibalu została rozpoczęta przez autora w roku 2011. Wiele osób długo czekało na polskie wydanie; które finalnie ujrzało światło dzienne.

Powieść przenosi nas do roku 219 p.n.e., na gorące wybrzeża Kartaginy. Poznajemy dwójkę młodych przyjaciół Hanno i Suniego, którzy nieszczęśliwie zostają porwani przez sztorm na swojej łodzi rybackiej i finalnie trafiają w ręce handlarzy niewolników. Ku swojemu przerażeniu zostają rozdzieleni i sprzedani w niewolę. Jeden z głównych bohaterów Hanno trafia do rzymskiej ekwickiej familii, gdzie musi służyć znienawidzonym „synom Wilczycy”. Młodzieniec wychowany został przez swojego ojca w duchu patriotyzmu i nienawiści do Rzymian, na których – od I wojny punickiej – Kartagina próbowała się zemścić. Na scenie w końcu pojawił się człowiek, który miał być wodzem i liderem dla żądnych zemsty Punijczyków – Hannibal Barkas. Autor ukazuje nam podziały polityczne w Kartaginie, ale i uwielbienie zwykłych wojowników oraz elit dla majestatu i siły Kartagińczyka. Wiara w zwycięstwo nad Rzymianami jest wielka, a Hannibal planuje zrealizować śmiały plan skonfrontowania się z wrogiem na ziemi italskiej.

Oczywiście, Ben Kane, aby utrzymać zmienność akcji lawiruje wydarzeniami i bohaterami, aby zachować Czytelnika w ciągłym zaciekawieniu. Wojna rzymsko-punicka nie zostaje nam ukazana z jednej perspektywy. Poznajemy także Kwintusa, Gajusza, Fabrycjusza, Atię czy Aurelię – osoby będące przedstawicielami średnio-zamożnej warstwy społecznej Rzymu. Hanno – dumny młody Kartagińczyk – musi usługiwać swojemu znienawidzonemu wrogowi. Nieoczekiwany jednak zbieg okoliczności powoduje, że Hanno i Kwintus zaprzyjaźniają się, a ich znajomość z czasem poddana zostanie wielkiej próbie, gdy obaj znajdą się w przeciwnych obozach wojskowych.

Sam Hannibal Barkas, tak jak wspomniałem, jawi się nam jako heros, dla którego żołnierze są wstanie przejść nawet szczyty Alp. Autor stara się odwzorować nastroje oraz warunki jakie mogły towarzyszyć multikulturowej armii najemnej Hannibala. Batalie w jakich brał udział Hannibal są ukazane w sposób ciekawy. Bardzo wiarygodnie ukazano oblężenie miasta Saguntum, który nie otrzymało wsparcia od swojego sojusznika Rzymian i zostało całkowicie zgładzone. Wielokrotnie w powieści rzymscy bohaterzy będą wspominali to wydarzenie, jako przykład hańby i niesolidarności.

Naturalnie autor nie pominął w powieści takich wydarzeń jak: słynnej delegacji Senatu do Kartaginy, żądającej wydania Hannibala, jako prowodyra zdobycia Saguntum; przemarszu wojsk punickich przez tereny iberyjskich i galijskich plemion; przekroczenia Alp i trudów z tym związanych; czy bitwy pod Trebią. Bardzo często autor rysuje nam opisy potężnych słoni, które czasami są wykorzystywane nawet do finezyjnego torturowania jeńców.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej serii, książka została uzupełniona na końcu o komentarz autora, w którym to możemy dowiedzieć czemu tak a nie inaczej Kane zdecydował się ukazał fabułę lub zmienić realia historyczne. Wszystko stara się popierać źródłami oraz potrzebą zachowania przejrzystości fabuły. Dla wygody Czytelnika pozycja wyposażona została także w słownik pojęć użytych w książce oraz pierwszy rozdział nowej serii o Spartakusie.

Podsumowując, powieść podobnie jak poprzednia seria trzyma w moim odczuciu bardzo wysoki poziom. Autor nie musi dużo fantazjować, aby wymyślać ciekawe wątki. Historia i źródła same podsuwają pomysły, a z pewnością mnogość starć wojennych będzie gratką dla pasjonatów starożytności i wojskowości.

Ben Kane, Hannibal. Wróg Rzymu

Ben Kane

Hannibal. Wróg Rzymu

Autor bestsellerowej trylogii Kroniki Zapomnianego Legionu wraca z nową, błyskotliwą serią. Osadzona w czasach drugiej wojny punickiej opowieść o przyjaźni, braterstwie, gniewie i zemście.

Wróg Rzymu
Hannibal, wielki wódz kartagiński, nigdy nie zapomniał porażki swego rodu. Gorycz doznanego upokorzenia i nienawiść do Rzymu kiełkowały w nim od dawna. Teraz planuje zemstę i unicestwienie starego wroga.

Żołnierz kartagiński
Hannibal szykuje się do wojny. Tymczasem syn jednego z jego najbardziej zaufanych dowódców wybiera się na wycieczkę z przyjacielem – i znika.

Niewola
Chłopcy zostają porwani przez piratów i wystawieni na sprzedaż na targu niewolników. Jeden z nich trafia do szkoły gladiatorów, drugi do pracy w polu. Są przekonani, że już nigdy nie zobaczą domu i rodziny.

Świat w ogniu
Los młodzieńców, nierozerwalnie złączony z fatum ich rzymskich panów, nie jest jednak przesądzony. Wyniszczająca wojna, którą Hannibal wypowiedział Rzymowi, będzie trwała jeszcze niemal dwadzieścia lat. Zmieni ona ich życie – i historię – na zawsze.

Cena: 37,30 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów