Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Hannibal

Gilbert Charles-Picard

Hannibal

Wiele książek o największym kartagińskim wodzu, zaprzysięgłym wrogu Rzymu już napisano. Jednym z autorów, który tego dokonał był francuski badacz dziejów państwa kartagińskiego oraz archeolog śródziemnomorski w jednej osobie, pan Gilbert Charles-Picard (1913 – 1998). W swojej książce zatytułowanej „Hannibal” przedstawił on opis, zarówno życia słynnego wodza, który wraz ze swoją armią przekroczył Alpy, jak i uwarunkowania społeczno-gospodarczo-polityczne, jakie stanowiły podłoże krwawych i długich konfliktów między potęgami zachodniej części świata śródziemnomorskiego. Podkreślić należy spory ciężar, jaki w tym opracowaniu jest położony na znaleziska archeologiczne i ich interpretacje, do powstania których sam autor, jako archeolog śródziemnomorski często wydatnie się przyczynił. Hannibal z kart tego dziełka jawi się czytelnikowi, jako wielki i uzdolniony wódź oraz obrońca mas ludowych przed uciskiem reprezentantów, złożonej z kupców kartagińskiej elity, która sprawowała władzę w państwie założonym przez, nieszczęśliwie zakochaną w Eneaszu piękną Dydonę.

Na podstawie wyników swojej wieloletniej pracy pan Charles-Picard zwraca uwagę na silną hellenizację, żyjących w okresie wojen punickich Kartagińczyków. Osobiście nie podoba mi się zastosowanie, zbyt upraszczającego spojrzenie na przeszłość schematu marksistowskiej „walki klas”, jako klucza do wyjaśnienia społeczno-gospodarczych podstaw rzymsko-kartagińskich konfliktów. Jako miłośnik historii wojskowości odczuwałem podczas lektury tej biografii Hannibala pewien niedosyt w opisach zmagań militarnych. Niemniej jednak po tego typu publikacjach, opisujących tak bardzo szeroki zakres tematyczny trudno jest oczekiwać więcej.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów