Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Hannibal

Gilbert Charles-Picard

Hannibal, Gilbert Charles-Picard

Wiele książek o największym kartagińskim wodzu, zaprzysięgłym wrogu Rzymu już napisano. Jednym z autorów, który tego dokonał był francuski badacz dziejów państwa kartagińskiego oraz archeolog śródziemnomorski w jednej osobie, pan Gilbert Charles-Picard (1913 – 1998). W swojej książce zatytułowanej „Hannibal” przedstawił on opis, zarówno życia słynnego wodza, który wraz ze swoją armią przekroczył Alpy, jak i uwarunkowania społeczno-gospodarczo-polityczne, jakie stanowiły podłoże krwawych i długich konfliktów między potęgami zachodniej części świata śródziemnomorskiego. Podkreślić należy spory ciężar, jaki w tym opracowaniu jest położony na znaleziska archeologiczne i ich interpretacje, do powstania których sam autor, jako archeolog śródziemnomorski często wydatnie się przyczynił. Hannibal z kart tego dziełka jawi się czytelnikowi, jako wielki i uzdolniony wódź oraz obrońca mas ludowych przed uciskiem reprezentantów, złożonej z kupców kartagińskiej elity, która sprawowała władzę w państwie założonym przez, nieszczęśliwie zakochaną w Eneaszu piękną Dydonę.

Na podstawie wyników swojej wieloletniej pracy pan Charles-Picard zwraca uwagę na silną hellenizację, żyjących w okresie wojen punickich Kartagińczyków. Osobiście nie podoba mi się zastosowanie, zbyt upraszczającego spojrzenie na przeszłość schematu marksistowskiej „walki klas”, jako klucza do wyjaśnienia społeczno-gospodarczych podstaw rzymsko-kartagińskich konfliktów. Jako miłośnik historii wojskowości odczuwałem podczas lektury tej biografii Hannibala pewien niedosyt w opisach zmagań militarnych. Niemniej jednak po tego typu publikacjach, opisujących tak bardzo szeroki zakres tematyczny trudno jest oczekiwać więcej.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów