Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Historia Bizancjum

Cyril Mango

Historia Bizancjum, Cyril MangoBrytyjski historyk Cyril Mango, należący do starszego pokolenia badaczy przeszłości, napisał swego czasu książkę, która u nas w kraju wyszła pod tytułem „Historia Bizancjum” w zasłużonej, ale już nie ukazującej się serii wydawanej przez, niestety nie istniejące już wydawnictwo Marabut.

Mimo swoich nie największych rozmiarów książka stanowi bardzo udaną próbę odmalowania portretu państwa bizantyjskiego, zarysu jego historii oraz wbrew częstej opinii, bardzo zróżnicowanego (także językowo) społeczeństwa. Z lektury tekstu omawianego opracowania czytelnik może z łatwością dostrzec, że najbliższe autorowi są wczesne oraz średnie państwo bizantyjskie. Okres późnego państwa bizantyjskiego jest przez pana Cyrila Mango, wspominany od niechcenia, tak jakby dla niego państwo bizantyjskie skończyło się wraz z tragiczną i zarazem haniebną czwartą krucjatą z 1204 roku. Podobne poglądy zdawał się w tej sprawie przejawiać wybitny polski bizantynolog okresu przedwojennego, Kazimierz Zakrzewski.

W niesamowicie krótkich rozdziałach czytelnik otrzymuje sporą dawkę informacji o wielu aspektach życia imperium. Aspekty militarne nie są najmocniejszą stroną autora, więc nie są one w niniejszym dziele obficie opisane. Jako uzupełnienie tej luki polecam pracę amerykańskiego badacza Warrena Treadgolda zatytułowaną „Bizancjum i jego armia”. Rozdziały o sztuce i literaturze bizantyjskiej są wręcz wyśmienite. Natomiast rozdziały poświęcone bogobojnej wizji świata, jaka była charakterystyczna dla większości społeczeństwa imperium trochę mnie nudziły, co może wynikać z innego kierunku, w jakim podążają moje własne zainteresowania.

Podsumowując stwierdzam, że pan Cyril Mango zaoferował swoim czytelnikom bardzo przyzwoity portret bizantyjskiego państwa oraz jego dynamicznego społeczeństwa. Mogę recenzowaną pracę z czystym sumieniem polecić wszystkim, którzy z jakiś powodów interesują się dziejami wschodniego Cesarstwa Rzymskiego.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów