Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Historia sekretna

Prokopiusz z Cezarei

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Historia sekretna

W wolnych chwilach czytam także dzieła klasyczne, jak na przykład „Historię sekretną”, której autor Prokopiusz z Cezarei opisał rządy bardzo znanej cesarskiej pary – Justyniana i jego niecodziennej żony Teodory, która swego czasu władała państwem bizantyjskim (Cesarstwem Wschodniorzymskim). Będąc w zupełnej zgodzie z jego słowami, znajdującymi się na samym początku omawianej pracy można stwierdzić, że jego dzieło rzeczywiście stanowi pewnego rodzaju pociechę dla osób, które doświadczają rządów despotycznych i nieludzko okrutnych zarazem.

Lektura tego nietuzinkowego dzieła uświadamia, że zdarzające się okresowo złe rządy despotycznych, strachliwych i jednocześnie rozkapryszonych zwyrodnialców nie są czymś zupełnie odosobnionym i niepowtarzalnym w ludzkiej historii.

Niemniej jednak nie znamy do końca powodów, dla jakich Prokopiusz z Cezarei postanowił w aż tak ciemnych barwach odmalować w swoim dziele obraz swojego „najjaśniejszego” pana i jego ukochanej żony. Trudno we wszystkie przytaczane przez niego historie bezkrytycznie uwierzyć. Trzeba jednak pamiętać, zgodnie ze starym ludowym porzekadłem, że „nie ma dymu bez ognia”.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów