Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Historia sekretna

Prokopiusz z Cezarei

Historia sekretnaW wolnych chwilach czytam także dzieła klasyczne, jak na przykład „Historię sekretną”, której autor Prokopiusz z Cezarei opisał rządy bardzo znanej cesarskiej pary – Justyniana i jego niecodziennej żony Teodory, która swego czasu władała państwem bizantyjskim (Cesarstwem Wschodniorzymskim). Będąc w zupełnej zgodzie z jego słowami, znajdującymi się na samym początku omawianej pracy można stwierdzić, że jego dzieło rzeczywiście stanowi pewnego rodzaju pociechę dla osób, które doświadczają rządów despotycznych i nieludzko okrutnych zarazem.

Lektura tego nietuzinkowego dzieła uświadamia, że zdarzające się okresowo złe rządy despotycznych, strachliwych i jednocześnie rozkapryszonych zwyrodnialców nie są czymś zupełnie odosobnionym i niepowtarzalnym w ludzkiej historii.

Niemniej jednak nie znamy do końca powodów, dla jakich Prokopiusz z Cezarei postanowił w aż tak ciemnych barwach odmalować w swoim dziele obraz swojego „najjaśniejszego” pana i jego ukochanej żony. Trudno we wszystkie przytaczane przez niego historie bezkrytycznie uwierzyć. Trzeba jednak pamiętać, zgodnie ze starym ludowym porzekadłem, że „nie ma dymu bez ognia”.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów