Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Imperator: Bramy Rzymu

Conn Iggulden

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Imperator: Bramy Rzymu

Książka „Imperator: Bramy Rzymu” jest pierwszą częścią powieści historycznej ukazującej życie jednego z największych polityków i wodzów świata – Gajusza Juliusza Cezara. W pierwszej części poznajemy dzieciństwo młodego patrycjusza i jego drogę do polityki w trudnych czasach wojny domowej.

Na wstępie zaznaczyć należy, że czytelnicy biorący w ręce książkę Conna Igguldena nie będą mieli do czynienia z prawdą historyczną i wiarygodnym ukazaniem biografii. Powieść o Cezarze można uznać za fikcyjno-przygodowo-historyczną, która w wielu miejscach ma niewiele wspólnego z prawdą dziejową. Jak sam autor zaznacza w notce historycznej o życiu młodego Cezara wiemy niewiele, co wynika z faktu, że historycy nie interesowali się życiem najmłodszych patrycjuszy. Conn Iggulden poszedł jednak jeszcze dalej i wiele aspektów życia Cezara zmienił wbrew znanym nam przekazom. Chociażby w książce nic nie wspomniano o dwóch siostrach Cezara, w tym późniejszej babce Gajusza Oktawiana, a on sam jest jedynakiem, który jest oczkiem w głowie swojego ojca. Innym przykładem „modyfikacji historycznej” jest fakt, że Gajusz Mariusz – wielki dowódca i polityk rzymski II/I wieku p.n.e. był mężem siostry ojca Cezara, a nie bratem matki Aurelii Kotty. Podobnie autor ubarwił śmierć ojca Cezara oraz Mariusza, gdzie ten ostatni jak wiadomo nie zginął w walce z Sullą. Zmiany historyczne mogą drażnić, z pewnością jednak ubarwiają fabułę i nadają akcji żywsze tempo.

Tak jak wspomniałem brak informacji o wczesnym życiu Cezara i jego dojrzewaniu umożliwił autorowi fantazjowanie i stworzenie własnej wizji dzieciństwa oraz dorastania młodego patrycjusza. Rywalizacja Cezara i jego osieroconego przyjaciela Marka ze Swetoniuszem, synem sąsiada z pobliskiej posiadłości czy nauka pod okiem starego i doświadczonego gladiatora kształtują młodzieńców na prawdziwych mężczyzn gotowych podjąć się służenia Rzymowi. W powieści z czasem zarysowują się dwie poboczne historie, po tym jak Gajusz i Marek idą osobnymi drogami. Autor w ten sposób ubarwia fabułę i zapoznaje czytelnika z nowymi lokacjami oraz wydarzeniami.

Mimo, że osobiście nie jestem fanem książek historyczno-fikcyjnych uważam, że warto ją polecić zwłaszcza na deszczowe popołudnia. Akcja jest wartka, losy bohaterów ciekawe i pełne emocji, a charaktery wyraziste. Sama miłość Cezara i Kornelii została według mnie wspaniale ukazana. Książkę warto przeczytać tylko i wyłącznie dla przyjemności; nie dla zgłębiania wiedzy o życiu jednego z największych wodzów w dziejach.

Imperator. Bramy Rzymu

Harry Sidebottom

Imperator. Bramy Rzymu

Bramy Rzymu to pierwszy tom epickiego fresku historycznego o czasach i życiu Juliusza Cezara. O tym niezwykłym człowieku napisano nieomal wszystko co możliwe i niemożliwe. I choć nie wstrzymał Słońca z pewnością poruszył świat w ówczesnych posadach i położył podwaliny pod integrację europejską. O dzieciństwie i młodości jednego z najbardziej w dziejach znanych ludzi wiadomo bardzo mało. Autor obdarzył swego bohatera takim dzieciństwem jakie mógł mieć chłopiec ze średnio zamożnej rzymskiej rodziny. Młody Gajusz wraz z przyjacielem Markiem wspólnie znoszą trudy tradycyjnej edukacji przygotowując się do kariery politycznej i wojskowej. Później zmuszeni do szukania własnych dróg w najbardziej ekscytującym mieście świata doświadczają jego pokus i niebezpieczeństw. Gajusz – krewny sięgającego po jedynowładztwo konsula Mariusza – nagle znajduje się w samym centrum krwawego konfliktu który aż po fundamenty wstrząsa republiką. Conn Iggulden studiował anglistykę na Uniwersytecie Londyńskim przez kilka lat był nauczycielem po czym poświęcił się pisarstwu. Jego pierwszy cykl Imperator od początku cieszył się ogromną popularnością i znalazł się na listach bestsellerów. Obecnie trafia do rąk czytelników jego wznowienie a w przygotowaniu kolejny tom Krew bogów. W Polsce ukazał się również pierwszy tom cyklu o Czyngis-chanie oraz dwie powieści dla dzieci.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów