Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Kamień Nerthus

Andrzej Przychodni

Kamień NerthusKsiążka „Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego jest to pierwszy tom cyklu „ISA. Saga z Kraju Żelaza”. Powieść przenosi nas do II wieku n.e., kiedy to Imperium Rzymskie przeżywało swoje złote czasy, a kontakty z plemionami północy, zamieszkującymi tereny przygraniczne były niezwykle intensywne.

Autor, będący archeologiem i znawcą tematyki ludów barbarzyńskich, stara się nam ukazać realia plemion zamieszkujących tereny na północ od Gór Swebskich (Sudet i Karpat) oraz przedstawić świat ziem polskich. Jest to niezwykle ciekawy temat, gdyż zawsze Polacy doszukiwali się swoich najdawniejszych korzeni, sięgając z ciekawością do antyku.

Z tego co udało mi się wyczytać o autorze, jest to pierwsza jego powieść historyczna. Wcześniej skupiał się na pracach naukowych. Do zalet z pewnością należą częste przypisy, które ukazują znaczenie imion germańskich, opisują szlaki, obiekty oraz wszelkie inne zjawiska, które ułatwiają Czytelnikowi odnalezienie się w opisywanym świecie.

Akcja powieści tak jak wspomniałem toczy się w II wieku n.e., a dokładniej rzecz ujmując za panowania cesarza Marka Aureliusza (161-180 n.e.). Fabuła dzieli się na dwie historie: pierwsza ukazuje podróż gladiatora Sangwaza, będącego członkiem ekspedycji Julianusa, do ziem dzisiejszej Polski; druga opowiada losy Hardjena i Andiz mieszkańców ziem na północ od Karpat. Akcja jest niezwykle wartka i skupiona na jak szczegółowym ukazaniu życia najróżniejszych ludów, które przykładały wagę do sztuki wytwarzania żelaza. Jak sam autor zaznaczył w posłowiu, chciał on w jak największym stopniu skupić się na tych mniej znanych ludach, o których istnieniu mało kto zdaje sobie sprawę. I tak poznajemy m.in. Manimów, Hariów czy Nahanarwalów.

Z pewnością nie można odmówić autorowi olbrzymiej wiedzy i znajomości tematyki. Zaznaczyć jednak należy, że dostrzec można lekki chaos w fabule. Niekiedy miałem dużą trudność w odnalezieniu się w akcji. Mnogość ciężkich imion oraz częste przeskakiwanie na losy innych bohaterów powodowało, że nie mogłem się bardziej zżyć z bohaterami. Należy to jednak traktować jako brak doświadczenia autora w pisaniu tego typu treści, a podkreślić należy, że fabuła jest ciekawa oraz warta dalszego śledzenia.

Przewidziana jest kontynuacja cyklu, który finalnie ma składać się z trzech części. Jako, że nie posiadamy dużo fachowo opisanych powieści historycznych toczących się na ziemiach polskich, w czasach rzymskich, z pewnością mogę polecić pozycję. Jest to miła propozycja dla polskiego Czytelnika, który ciekaw jest, co miało miejsce w starożytności na obecnych ziemiach polskich.

Andrzej Przychodni, Kamień Nerthus

Andrzej Przychodni

ISA. Tom 1. Kamień Nerthus

Isa (czyt. „aisa”, starogermańskie „żelazo”) przeniesie Was na tereny dzisiejszej Polski i środkowej Europy w II wieku naszej ery, do świata określanego przez Rzymian mianem Barbaricum i budzącego w nich jednocześnie ciekawość i trwogę.

Hariowie, Nahanarwalowie czy Manimowie, zaludniający Germanię Tacyta, a teraz także karty sagi Andrzeja Przychodniego, archeologa i badacza relacji rzymsko-barbarzyńskich, nie ustępują egzotyką mieszkańcom światów, którymi karmią naszą wyobraźnię autorzy fantastyki. Śledząc losy Hardjena, Andiz, Sangwaza czy Julianusa też wsiąkamy w nowe uniwersum, dajemy się porwać przygodzie i rządzącym bohaterami namiętnościom
W świecie Isa to jednak tylko pierwsza, literacka warstwa. Dreszcz emocji budzi świadomość, że opisane zdarzenia, tajne peregrynacje i niebezpieczne spotkania faktycznie mogły mieć miejsce na tych ziemiach przed niemal dwoma tysiącami lat. Czy tak kontrolowane puszczenie wodzy fantazji okazało się udanym eksperymentem Nie gwarantujemy, że poznacie tu całą prawdę o życiu w czasach rzymskich na północ od Karpat – może tylko jej ciekawszą część. Jedyne, co wiemy na pewno, to że gorączkowo będziecie szukać kolejnego tomu!

Cena: 21,91 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów