Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Kartagina

Magdeleine Hours-Miedan

Kartagina

Francuska badaczka przeszłości, pani Magdeleine Hours-Miedan (1913 – 2005) zaoferowała swoim czytelnikom, wydaną po raz pierwszy w 1949 roku, a później wielokrotnie wznawianą książeczkę pt. „Kartagina”.

Polskie wydanie jest tłumaczeniem jej wydania 5-tego z 1982 roku. W tym oto niewielkim opracowaniu, wydanym u nas przez Volumen autorka w sposób prawie hasłowy przybliża czytelnikom Punijczyków oraz ich historię wraz z ich cywilizacją (kulturą, niezbyt oryginalną sztuką oraz religią). Jest to opracowanie charakteryzujące się orientacją wybitnie pro-kartagińską, ponieważ pani Hours-Miedan nie kryje swoich osobistych sympatii. Taki stan rzeczy powoduje, że do niektórych osądów prezentowanych w tej pracy, jak na przykład do umiłowania przez Kartagińczyków pokoju, należy podchodzić z pewną ostrożnością.

Warto jest też wspomnieć, że podczas podbojów arabskich, wbrew temu, co twierdzi autorka tej książki, Kair jeszcze nie istniał. Jest to dość częsty błąd popełniany przez historyków starożytności wtedy, kiedy to przychodzi im wspomnieć o podbojach arabskich. Pomimo wyżej wymienionych uchybień wspomniana pozycja książkowa jest warta lektury.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów