Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Konstantyn XI: Ostatni cesarz Bizancjum

Donald M. Nicol

Donald M. Nicol, Konstantyn XI: Ostatni cesarz BizancjumBrytyjski historyk bizantynista, pan Donald M. Nicol (1923 – 2003) napisał pewnego razu dość krótką, ale treściwą biografię cesarza Konstantyna XI, który był ostatnim cesarzem Rzymian i zakończył życie, jak na Rzymianina przystało.

Omawiana książka zatytułowana „Konstantyn XI: Ostatni cesarz Bizancjum” jest sprawnie napisaną i opartą o bogaty materiał źródłowy pracą godną ucznia wielkiego znawcy wypraw krzyżowych i historii bizantyjskiej Stevena Runcimana (1903 – 2000), u którego pan Nicol uczył się tajników dziejów wschodniego cesarstwa. Portret cesarza Konstantyna został odmalowany bardzo żywymi kolorami, którymi mieni się jego wielka energia, nieprzystająca do stanu jego państwa waleczność, niezłomność charakteru oraz wielkie poczucie honoru.

Cechy charakterystyczne swojego głównego bohatera, który w sercu pana Nicola zajmował miejsce szczególne zostały szczegółowo zanalizowane i ocenione w kontekście epoki, w której ostatni cesarz Rzymian żył i podczas której zginął tak, jak na prawdziwego rzymskiego legionistę przystało, czyli w zażartym boju nie ulegając haniebnemu tchórzostwu.

Losy pamięci o Konstantynie i ewolucja legendy o nim jest również szeroko omawiana przez pana Nicola na kartach recenzowanej książki.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów