Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Liwia. Matka bogów

Liwia. Matka bogów

Książka „Liwia. Matka bogów” autorstwa Michała Kubicza to kolejna powieść opowiadająca o historii antycznego Rzymu, a dokładniej dynastii julijsko-klaudyjskiej. Tym razem autor skupił się na Liwii, pierwszej cesarzowej Rzymu i żonie Oktawiana Augusta.

Michał Kubicz na polskim rynku jest znanym i bardzo szanowanym autorem z tematyki rzymskiej. Swoją pasję do świata antycznego i zgłębiania wiedzy przekłada na fascynujące pozycje książkowe, w których porusza historię z perspektywy nie zawsze pierwszoplanowych postaci. Poza „Liwią…”, autor napisał także „Agrypina. Cesarstwo we krwi”, „Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią” czy „Kaligula. Wyznania szaleńca”. We wszystkich swoich utworach autor stara się szukać prawdziwego człowieka, a nie tylko bazować na wersji wydarzeń znanych nam ze szkoły czy przekazów antycznych. Warto nadmienić, że powieści Michała Kubicza charakteryzują się tym, że ich akcja oparta jest na źródłach historycznych, a fabuła niezwykle intrygująca.

„Liwia. Matka bogów” opowiada o Liwii Druzylli, młodej dziewczynie, której przychodzi żyć w ciężkich czasach. Na świat przychodzi w szanowanej rzymskiej rodzinie, związanej z ideami Republiki. Zwłaszcza pochodzenie ojca, który przyjęty został do prestiżowego rodu Klaudiuszów, gwarantuje jej wysoką pozycję w Rzymie. Jednak wybuch wojny domowej pomiędzy Cezarem a Pompejuszem, a następnie zagarnięcie pełni władzy przez tego pierwszego burzy ład republikański. W roku 44 p.n.e., kiedy zamordowany zostaje Cezar, Rzym ponownie zmuszony zostaje do bratobójczej walki o nowy ład. W Republice do rywalizacji o władzę stają zwolennicy poprzedniego ustroju – Kasjusz i Brutus – oraz „cezarianie” (Antoniusz, Oktawian i Lepidus), którzy dążą do wymierzenia sprawiedliwości mordercom Cezara. Klęska optymatów w 42 roku p.n.e. pod Filippi zmusza arystokratyczne rody do opowiedzenia się po stronie któregoś z triumwirów. Patowa sytuacja i nieznana przyszłość powodują, że Republiką targają niepokoje, konflikty oraz destabilizacja polityczna.

W 43 roku p.n.e. Liwia ma jedynie 15 lat. Jako, że jej ojciec opowiedział się otwarcie po stronie morderców Cezara, po klęsce pod Filippi jej rodzina musi szukać sposobów na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa. Wyjściem okazuje się związek małżeński Liwii z Gnejuszem Klaudiuszem Neronem, który jest przyjacielem Antoniusza, a zarazem ma silne przywiązanie do wartości republikańskich.

Autor ukazuje nam Liwię w okresie najbardziej niepewnym w jej życiu. Wojna domowa, rywalizacja w Rzymie, niejasne sojusze – to wszystko gwarantuje wartką akcję i przywiązanie się Czytelnika do głównej bohaterki. Wraz z fabułą poznajemy inteligentną dziewczynę, która pod wpływem dynamicznego i niebezpiecznego otoczenia stopniowo przeradza się w wyrachowaną oraz kierującą się zyskami kobietę.
Na jej drodze stają nieprzychylne jej postaci: pałająca nienawiścią Skrybonia, brutalny Popiliusz czy sam Oktawian.

Poza światem wyższych sfer i ich zmagań o przetrwanie, poznajemy najniższe szczeble społeczne Rzymu. Chloe i Achnos, para zakochanych w sobie niewolników, udowadniają, że świat antycznego Rzymu pełen był brutalności, krwi, cierpienia i wyrzeczeń. Marzenie o wolności zmusza oboje do naprawdę ciężkich decyzji.

Na końcu powieści znajdziemy w posłowiu informacje autora odnośnie wyboru postaci, objaśnienie wątków i ewentualnych zmian względem historii na potrzeby fabuły. Dodatkowo, zamieszczona bibliografia pozwala pasjonatom sięgnąć po dalszą wiedzę.

Moim zdaniem, czwarta już książka autora jest po raz kolejny dziełem wybitnym. Poza niezwykle interesującą fabułą, otrzymujemy naprawdę szeroki przekrój społeczeństwa rzymskiego. Autor, jak prawdziwy przewodnik oprowadza nas po Rzymie z końca lat .40 I wieku p.n.e. Słyszymy nadtybrzański gwar, odczuwamy niepokój panujący w czasie proskrypcji czy widzimy piękne wybrzeża w Bajach. Autor stara się Czytelnikowi ukazać, jak mógł wyglądać zarówno Rzym majestatyczny i pełen bogactwa oraz ten, w którym trzeba było walczyć o przetrwanie, a rywalizacja polityczna prowadziła do głodu i niepokoju wśród biedoty. Nierówność społeczna, powszechna niesprawiedliwość, ubóstwo to były realia z jakimi borykać się musieli zwykli Rzymianie.

Gorąco polecam książkę i blog autora.

Kup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów