Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Marek Aureliusz

Pierre Grimal

Marek Aureliusz

Książka „Marek Aureliusz” autorstwa Pierre Grimala to wybitna pozycja znanego francuskiego historyka specjalizującego się w historii antycznego Rzymu. Jak nazwa wskazuje autor skupił się na przedstawieniu biografii ostatniego z tzw. „pięciu dobrych cesarzy”, którego przyjęło się określać „filozofem na tronie”.

Właściwa treść książki składa się ze wstępu, dziewięciu rozdziałów i zakończenia. Na końcu dodatkowo zamieszczono chronologię ważniejszych wydarzeń dynastii Antoninów po śmierć Marka Aureliusza w 180 roku n.e.; przypisy, bibliografię i indeks osób.

Przechodząc do analizy biografii – autor nie tylko skupia się na suchym przedstawieniu życia cesarza, ale i podchodzi do niego z bardziej osobistej strony. Poznajemy Marka Aureliusza, jako człowieka, dla którego filozofia stoicka stała się sposobem na życie oraz bycie godną głową rodziny i państwa. Poznajemy korespondencje, jakie przyszły cesarz wymieniał z wieloma ówczesnymi wielkimi umysłami świata m.in. Frontonem czy Antoninusem Piusem.

Autor książki bardzo obszernie analizuje podejście filozoficzne Marka, poglądy oraz motywy – takich a nie innych – decyzji. Otrzymujemy bardzo dobry rys psychologiczny postaci i analizę jego zachowań. Stopniowo – wraz z kolejnymi rozdziałami – poznajemy rodzinę Marka, jego przywiązanie do matki i wybitne zdolności do nauki od „małego”. Bardzo gruntowna nauka i szeroka dostępność do najlepszej wiedzy pozwoliły mu spokornieć i kierować się w życiu nie emocjami, a inteligencją. Za wzór bardzo często podaje sobie Katona Starszego zwanego „Cenzorem”, którego niechęć do zbytku i skromność oraz gotowość do ciężkiej pracy praktykował. Olbrzymi wkład w przygotowanie Marka do sprawowania władzy miała możliwość obserwacji rządów swojego adopcyjnego ojca Antoninusa Piusa, który w historii rzymskiej uważany jest z pewnością za jednego z najlepszych władców Cesarstwa. Co więcej, Marek bardzo sobie cenił zdanie innych i nierzadko bazował na opiniach najbliższych.

Jeżeli chodzi o wydanie – książka została wydana w eleganckiej twardej oprawie, a jej wewnętrzne strony okładki zdobi bardzo ładna mapa Imperium Rzymskiego u szczytu potęgi w II wieku n.e. Wydruk jest bardzo dobrej jakości, a dodatkowo treść urozmaicona została przez pięknie wydrukowane zdjęcia, które ukazują opisywane postaci. Do wad należy zaliczyć umieszczenie przypisów na końcu książki, a nie pod treścią, co utrudnia śledzenie dodatkowych informacji lub źródeł.

Podsumowując, książka napisana jest bardzo ładnym i przyjemnym językiem. Niekiedy może wydawać się, że autor nadmiernie nawiązuje do filozofii i „komplikuje” opowieść o życiu cesarza. Moim jednak zdaniem takie podejście do postaci Marka jest bardzo interesujące i pozwala jeszcze lepiej zrozumieć poglądy i myśli jakimi mógł kierować się władca w podejmowaniu decyzji w życiu prywatnym i publicznym. Wiele wyzwań przed jakimi stawał zmuszały go do zachowania „chłodnej głowy” i życia w inteligentny sposób, bez emocji. Stoicyzm, a raczej jego własna odmiana, pozwoliła mu spełnić się jako wybitny „ojciec narodu” w oparciu o tradycyjne rzymskie wartości.
Moim zdaniem, dla każdego kto chce lepiej zgłębić postać Marka Aureliusza jest to pozycja obowiązkowa.

Marek Aureliusz

Pierre Grimal

Marek Aureliusz

Poczytna i poszukiwania biografia jednego z najciekawszych cesarzy rzymskich, filozofa – stoika Marka Aureliusza, napisana przez znanego francuskiego historyka starożytności. Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem, dodając zaraz, że Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmujemy. Przez późniejszą tradycję został zaliczony do tzw. pięciu dobrych cesarzy. Mówi się, że za jego czasów w cesarstwie zapanował złoty wiek. Sukcesje następowały bezkrwawo, na mocy adopcji jednego cesarza przez drugiego. Rządy Marka Aureliusza to kulminacja tej tradycji. On sam połączył ideał filozofa i władcy, o którym starożytność marzyła od czasów Platona. Jest wzorowym przykładem na skuteczność i trafność stoicyzmu jako sztuki życia i sposobu na radzenie sobie w bardzo trudnych sytuacjach.A tych los mu nie szczędził. Filozoficzne podejście do spraw, przy których trzeba umieć powściągnąć emocje, postąpić racjonalnie i zachować zdrowy dystans uczyniły Marka Aureliusza jednym z najlepiej ocenianych rzymskich cesarzy. Przekład do nowego wydania został przez tłumacza przejrzany i miejscami udoskonalony.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów