Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Mity Greków i Rzymian

Wanda Markowska

Wanda Markowska, Mity Greków i RzymianKsiążka „Mity Greków i Rzymian” autorstwa Wandy Markowskiej jest to pozycja traktująca o wierzeniach, słynnych mitach i bóstwach świata greckiego oraz rzymskiego. Autorka ukazuje nam świat fantastycznych herosów, nimf oraz przekazów, które funkcjonowały w obszarze Morza Śródziemnego i tłumaczyły wiele zjawisk starożytnym.

Wydawać się może, że Wanda Markowska jest jedynie kolejną pisarką opowiadającą tajemniczy świat mitów starożytnych. Przecież to Jan Parandowski jako pierwszy stworzył swoje wiekopomne dzieło „Mitologia” w roku 1924, traktujące o religii greckiej i rzymskiej. Jest to jednak niezwykle błędna opinia. Pani Wanda Markowska dzięki swojemu przyjemnemu językowi, swobodzie opisu wydarzeń ukazała nam przepiękny świat bogów greckich, ich narodzin, historię walki o władanie nad światem bogów olimpijskich z Gigantami czy umiłowanie przez Prometeusza człowieka, któremu pomógł się usamodzielnić. Mnogość przypowieści, które tłumaczyły starożytnym powstawanie pewnych zjawisk, występowanie rożnych roślin oraz ubarwiające nieznany świat jest naprawdę niesamowity.

Autorka w większej części poświęciła się naturalnie światu greckiemu, który w dużej mierze został wchłonięty do późniejszej mitologii rzymskiej. Pani Wanda Markowska uświadamia Czytelnika, że Rzymianie wcale nie traktowali swoich bóstw wymiennie z greckimi. Religię rzymską w pierwotnej postaci charakteryzuje przecież praktyczność, konkretność i bezosobowość. Z czasem jednak zaczęły się kształtować na wzór grecki takie postaci jak Jowisz, Junona czy Minerwa, które zaczęły przejmować greckie wzorce.

Piękno greckiej i rzymskiej mitologii ukazuje nam bogów z tymi samym wadami, ułomnościami, z którymi na co dzień boryka się nasza cywilizacja. Mamy zazdrosną Herę, niewiernego Zeusa czy mściwego Erosa. Wszystko to pozwala nam uwierzyć, że emocje i wartościowanie są czymś powszechnym oraz każdy z nas im podlega.

Podsumowując, dzieło Wandy Markowskiej jest z pewnością lekturą obowiązkową dla młodzieży i wszystkich tych, którzy chcieliby choć na chwilę zanurzyć się w fascynujący świat mitów. Przecież to te piękne historie ukształtowały znaną nam Europę i po dziś dzień uważane są za część cywilizowanego świata. Co więcej, mitologia grecka stała się źródłem, z którego chętnie czerpią obecni reżyserzy oraz pisarze przy tworzeniu swoich dzieł.

Wanda Markowska stworzyła interesujący zbiór mitów i wierzeń, który naturalnie warto uzupełnić słynną „Mitologią” Jana Parandowskiego oraz „Mitologią Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka.

Wanda Markowska, Mity Greków i Rzymian

Wanda Markowska

Mity Greków i Rzymian

Książka niezbędna, aby dobrze poznać kulturę starożytną. Czytelnik znajdzie w niej najpiękniejsze mity Greków i Rzymian. Wśród nich te najbardziej znane – o Prometeuszu, Syzyfie, Heraklesie, Ikarze, Tantalu, Romulusie i Romusie, ale też wiele innych, o których być może w ogóle nie słyszał. A wszystko napisane barwnym językiem, z ogromną swadą sprawiającą, że nawet te najpopularniejsze opowieści czyta się z dużym zainteresowaniem. Lektura szkolna.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów