Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Mity narodów Europy

Jan Tetter

Jan Tetter, Mity narodów EuropyKsiążka „Mity narodów Europy” autorstwa Jana Tettera to kompendium wiedzy o mitologiach europejskich: greckiej, rzymskiej, germańskiej, słowiańskiej, nordyckiej czy bałtyckiej. Tak opisana jest ta pozycja na tylnej okładce. Nie ukrywajmy – biorąc książkę do ręki nie spodziewajmy się wielkiego opracowania. Dosłownie dzieło potraktować należy jako kompendium, które oczywiście nie pokrywa w pełnym stopniu wspomnianych mitologii. Jest to temat zbyt wielki, aby zmieścił się na ponad 400 stronach A5.

Książka zawiera ułożone alfabetycznie kolejne postacie, bogów, obiekty, sformułowania, a nawet etnologów czy historyków, którzy według autora są ważni odnotowania. Wszelkie hasła posiadają krótkie i konkretne opisy, które oddają istotę wyrażenia. Niestety słowa nie posiadają oryginalnego zapisu, ale wydaje mi się że można to zrozumieć, jeśli traktujemy pozycję jako vademecum.

Czytając kompendium zauważyłem jednak, że autor popełnił pewne błędy. Między innymi w haśle „labirynt” podaje jakoby odkryto pozostałości tego mitycznego obiektu na Krecie i potwierdzono istnienie tego miejsca. Jest to jednak, moim zdaniem, wyolbrzymienie, gdyż nie napotkałem dotychczas takiego potwierdzenia rewelacji – jedynie informacje o odkopanych korytarzach pałacowych pod ziemią. Inna nieścisłość, którą udało mi się wypatrzeć to sformułowanie „Ostatni Rzymianin”. Autor odnosi je do niejakiego „Acejusza”. Z tego co mi wiadomo tymi słowami przyjęło się określać Flawiusza Aecjusza. Takich błędów pojawia się niestety więcej. Nie odnotowałem ich jednak, gdyż lektura haseł encyklopedycznych jest dla mnie dość monotonna. Z pewnością o wiele ciekawsze są pozycje: Wandy Markowskiej, Zygmunta Kubiaka czy Jana Parandowskiego.

Tym czego mi brakowało jest brak słowa wstępu. Nie ukrywam, że kilka zdań od autora pozwoliłoby nam go lepiej poznać oraz zrozumieć lekturę. Osobiście nie znałem wcześniej Pana Jana, ani jego twórczości i wiedzy o legendach oraz historii. Może to moja ignorancja; jednak przyzwyczaiłem się że książka posiada kilka słów od pisarza, a najlepiej źródła lub bibliografię, po które warto sięgnąć chcąc zaspokoić swoją dalszą ciekawość.

Może moja opinia jest zbyt krytyczna, jednak nie ukrywam że nie widzę by ta pozycja miała większą wartość dodaną. Z pewnością nie można wymagać od kompendium popularno-naukowego zbyt wiele, ale mimo wszystko można było pokusić się o ciut więcej – może dłuższe opisy, może więcej haseł, może mniej błędów. Pewnym jednak jest, że osoby zafascynowane mitami i historią, albo szykujące się na egzamin / test znajdą tutaj coś dla siebie.

Jan Tetter, Mity narodów Europy

Jan Tetter

Mity narodów Europy

Vademecum każdego miłośnika historii, etnologii i teorii literatury.
Mity narodów Europy to skarbnica informacji o wydarzeniach, bogach, herosach i pozostałych postaciach z mitologii rzymskiej, greckiej, germańskiej, nordyckiej, bałtyckiej czy słowiańskiej. Uszeregowane alfabetycznie w encyklopedii hasła odpowiedzą na tak szczegółowe pytania jak: kim są nereidy, peliady i nimfy; w jaki sposób narodził się Dionizos; jakie wieczne męki w Tartarze cierpi Tantal; czym jest drzewo życia Yggdrasil; w jaki sposób można dostać się do Asgardu – siedziby bogów; w jakim wieku został ukoronowany Artur – legendarny wódz Brytów; po czym można poznać strzygę; dlaczego brownies nie należy wynagradzać inaczej niż miseczką mleka; w jaki sposób narodzili się centaurowie – pół konie, pół ludzie. To kompendium wiedzy mitologicznej przyda się nie tylko pasjonatom historii i ludowych podań – może także stanowić świetną podręczną pomoc naukową.

Cena: 32,06 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów