Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: My chcemy Orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie

Cornelius Hartz

My chcemy Orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie

Książka „My chcemy Orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie” autorstwa Corneliusa Hartza wcale nie dotyczy, jak wskazuje tytuł, tylko i wyłącznie rozwiązłości, seksu i uczt w świecie rzymskim. Pozycja, wprawdzie nie długa, przybliża Czytelnikowi wiele zagadnień związanych z życiem codziennym Rzymian, obchodzonymi świętami, igrzyskami oraz historiami cesarzy.

Książka podzielona została na charakterystyczne części, w których autor opisuje kolejne zagadnienia. Wpierw w zgrabny sposób (jak sam pisze „skrótowo”) opisuje ważniejsze święta publiczne i związane z nimi obrzędy Rzymian. Naturalnie zahaczono także o orgiastyczne Bachanalia, których obchodzenie zabronił senat rzymski w 186 roku p.n.e. z racji na rozwiązłość praktykujących i chęć dbania o moralność obywateli oraz o religię publiczną.

Autor opowiada także o triumfach dowódców rzymskich, ceremoniach pogrzebowych, zaślubinach, ucztowaniu, igrzyskach, erotyce, zabawach, hazardzie i wielu innych kwestiach, które mogą zachęcić każdego. Na koniec oczywiście wspomniane zostają jedne z większych skandali seksualnych i obyczajowych cesarstwa, m.in. rozwiązła córki Augusta – Julii; rywalizująca z prostytutkami o miano najlepszej, żona cesarza Klaudiusza – Messalina; czy zniewieściały cesarz Heliogabal.

Do minusów pozycji zaliczyć należy przede wszystkim błędy merytoryczne jak np. wspominanie, że wybuch Wezuwiusza, który zniszczył Pompeje, miał miejsce w roku 76 n.e. (tak naprawdę trzy lata później). Co więcej, Owidiusz nie został wygnany na wyspę Pandaterię (jak Julia), a do Tomis nad Morze Czarne; a Julia Młodsza (wnuczka cesarza) musiała zamieszkać na wyspach Tremiti.

Ponadto wydaje mi się, że książka dość pobieżnie traktuje niekiedy interesujące tematy, a autor zbyt często nawiązuje do czasów współczesnych, polityków, wydarzeń oraz samych Niemiec. Wydaje się to w moim odczuciu zbędne, gdyż Czytelnik bardziej byłby zainteresowany większa ilością ciekawostek o świecie antycznych Rzymian.

Na plus z kolei należy wspomnieć umiejętne opisywanie kolejnych zagadnień, używanie przyjemnego w czytaniu języka oraz oprawę graficzną, która jest naprawdę fenomenalna i zachęca do zgłębiania pozycji. Dodatkowo treść utworu jest często przedzielana cytatami oraz ciekawymi historiami pobocznymi.

Podsumowując z pewnością książka ta nie zadziwi kogokolwiek, kto miał dotychczas do czynienia z historią antycznego Rzymu. Z kolei amator lub po prostu osoba chcąca zrelaksować się przy ciekawie napisanej i oprawionej książce, powinna upatrywać w „My chcemy Orgii!!!…” idealnego kandydata.

Hartz Cornelius, My chcemy orgii !!! Jak świętowali starożytni rzymianie?

Hartz Cornelius

My chcemy orgii !!! Jak świętowali starożytni rzymianie?

„Jak w starożytnym Rzymie”, mówi się, mając na myśli dekadencję, rozrzutność, obżarstwo i pijaństwo oraz nieokiełznany seks? Brzmi to tak, jakby starożytni dzień bez prawdziwej „orgii”. uważali za stracony. Ale słowo „orgia” ma też znaczenie inne, a starożytni Rzymianie wypełniali sobie wolny czas – mieli go dużo – nie tylko pijaństwem i seksualnymi ekscesami. Cornelius Hartz opowiada o tym niezwykle ciekawie i z dużą znajomością przedmiotu. Dodatkową wartość wnoszą liczne cytaty z starożytnych pisarzy i barwne fotografie.

Cena: 29,12 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów