Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Agnieszka Fulińska

Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Książka „Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora” autorstwa Agnieszki Fulińskiej, jak tytuł wskazuje, opisuje wizerunki króla Pontu Mitrydatesa VI, które zachowały się na monetach, rzeźbach czy gemmach. Książka wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Autorka do zagadnienia podeszła bardzo gruntownie i w ramach książki otrzymujemy naprawdę solidny zarys potwierdzonych lub zakładanych wizerunków wielkiego króla Pontu – Mitrydatesa VI Eupatora. Pozycja podzielona została na sześć rozdziałów, gdzie pierwszy skupia się historycznym przedstawieniu państwa Pont, jego władców (w tym Mitrydatesa VI); drugi, trzeci i czwarty opisują portrety kultury hellenistycznej i Pontu; a piąty i szósty to już skupienie się na zachowanych wizerunkach króla Mitrydatesa.

Jak zaznacza autorka, postać Mitrydatesa VI jest trudna do analizy i jednoznaczego podsumowania. Źródła pisane, które posiadamy, i które opisują Mitrydatesa mają głównie pochodzenie rzymskie, w związku z czym ich wiarygodność nie jest do końca pewna. Z jednej strony otrzymujemy wizerunek władcy despotycznego, ale z drugiej genialnego jako wodza. Analizując z kolei jego zachowane wizerunki, nie trudno nie zauważyć próby powiązania króla z kultem Aleksandra Macedońskiego, Dionizosa czy Heraklesa (Herkulesa), co w czasach antycznych było często praktyką.

Wydanie książki jest bardzo ładne. Czytelnik w swoje ręce otrzymuje książkę w twardej okładce, z dobrze widoczną czcionką, jasnym rozkładem treści oraz przypisami na dole strony. Dodatkowo pod koniec książki znajdziemy zdjęcia wybranych portretów króla oraz diagramy.

Podsumowując, autorka w ręce Czytelnika, oddaje książkę, która w 90% skupia się na wizerunku Mitrydatesa VI. Bez wątpienia Pani Fulińska podeszła do tematu bardzo szczegółowo. Mi osobiście zabrakło jedynie szerszego zarysowania postaci Mitrydatesa VI, który wokół swojej osoby starał się stworzyć prawdziwy mit wielkego władcy, zdolnego obalić władzę Rzymu we wschodnim Morzu Śródziemnomorskim. Mitrydates był postacią ciekawą, wokół której urosło wiele legend i myślę, że uzupełnienie książki o szerszy opis postaci króla z pewnością by wiele wniósł do pozycji.

Moim zdaniem, z pewnością, warto sięgnąć po lekturę, zwłaszcza jeżeli interesuje nas sposób ukazywania władców hellenistycznych i swoista propaganda tamtych czasów.

Agnieszka Fulińska, Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Agnieszka Fulińska

Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Mitrydates VI Eupator Dionysos jest jedną z najbarwniejszych postaci świata hellenistycznego. Historia zapamiętała go jako władcę o ogromnych ambicjach i zdolnościach politycznych oraz militarnych, rozmiłowanego w kulturze helleńskiej i występującego w jej obronie przeciwko ekspansji Rzymu, a zarazem człowieka bezwzględnego i okrutnego.

Nie jest to jedyna ambiwalencja w jego portrecie historycznym: ten wykształcony na sposób grecki król, piszący traktaty naukowe i korespondujący z uczonymi całego greckiego świata, był ponoć jednocześnie człowiekiem skrajnie przesądnym i zabobonnym. Zaprawiony w bojach żołnierz, który wygnany w dzieciństwie z dworu przez ojca miał wychowywać się w dziczy, nabierając Heraklesowej siły podczas walk z dzikimi zwierzętami, był jednocześnie sybarytą rozmiłowanym w luksusie i przepychu.

Autorka – uwzględniając zarówno artystyczne formy prezentacji wizualnej, jak i te, które w swoim czasie posiadały zastosowanie czysto praktyczne – próbuje odtworzyć obraz Mitrydatesa VI, jaki król sam propagował wśród sobie współczesnych.

Cena: 48,59 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów