Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: O Zeusie, innych bogach i ludziach

Marek Tinschert

O Zeusie, innych bogach i ludziachKsiążka „O Zeusie, innych bogach i ludziach” autorstwa Marka Tinscherta opowiada słynne historie bogów i bogiń greckich, znanych z mitologii. Jest to tym samym kolejna pozycja tycząca się tej tematyki po słynnych: „Mitologia” Jana Parandowskiego, „Mitologia Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka czy „Mity Greków i Rzymian” Wandy Markowskiej.

Pozycja ta wyróżniać ma się jednak od innych książek sposobem opowiadania historii oraz częstym odnoszeniem do czasów współczesnych. Autor porusza kolejne wybrane mity o powstaniu świata, o m.in. Herze i Zeusie, Heraklesie, a także opowiada wojnę trojańską czy wyprawę Odyseusza. Autor stara się przedstawić jak największą ilość historii; starając się do tego robić to w sposób dowcipny. Jest to jednak moim zdaniem nie do końca rozsądny sposób opowiadania rozległych mitów. Kontekst jest często trudny do uchwycenia i Czytelnik nie zaznajomiony odpowiednio z mitologią może mieć problem z śledzeniem fabuły. Moim zdaniem wybrane opowieści są po prostu zbyt skrócone, a celem było pokrycie jak największej ilości postaci i mitów. Prowadzi to do chaotyczności i używania dużej ilości imion oraz nazw. Osobiście jestem zwolennikiem ujmowania treści dokładniej i treściwiej, aniżeli nagłego kończenia historii i przechodzenia do następnego epizodu.

Dodatkowo brak wprowadzenia czy notki o autorze nie pozwala nam zrozumieć, co kierowało autorem przy pisaniu książki. Nie posiadamy także przypisów ani źródeł, z których autor korzystał. Na plus jednak należy wymienić ładne wydanie książki oraz mimo wszystko duże pokrycie mitów.

Podsumowując, mnie osobiście książka nie urzekła. Z pewnością są ciekawsze i lepsze pozycje poświęcone tematyce mitologii. Czytelnik nieobeznany z mitami greckimi może po prostu łatwo się pogubić i odejść od lektury. Osoby, jednak ceniące sobie humorystyczną ironię oraz znające historie bóstw greckich na pewno odnajdą się w treści. Mały format wydania – działa także na korzyść. Pozwoli im on zabrać książkę do torby i przenieść w świat mitów w dowolnym miejscu.

O Zeusie, innych bogach i ludziach

Marek Tinschert

O Zeusie, innych bogach i ludziach

Opowieść o przenikaniu się światów, trudnych relacjach i nie zawsze szczęśliwych zakończeniach.
Kim jest człowiek? Skąd pochodzi? Czy sam wpływa na swój los? A może jego życiem steruje przypadek? Albo coś więcej? I jak to się stało, że żyje w tym, a nie innym miejscu, w takim, a nie innym czasie?
Starożytni Grecy znali odpowiedzi na te pytania. Zawarli je w mitologii. Te pełne uniwersalnych prawd opowieści do dziś stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców kultury, a płynące z nich nauki wciąż pozostają aktualne. Autor (imię i nazwisko) oprowadza czytelnika po świecie, w którym bogowie i śmiertelnicy mieli do siebie bliżej, niż mogłoby się wydawać. W prosty, a jednocześnie fascynujący sposób udowadnia, że cała współczesność to jeden wielki przypis do greckich mitów warto je znać, by lepiej zrozumieć otaczający świat.

Cena: 28,10 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów