Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: O Zeusie, innych bogach i ludziach

Marek Tinschert

O Zeusie, innych bogach i ludziachKsiążka „O Zeusie, innych bogach i ludziach” autorstwa Marka Tinscherta opowiada słynne historie bogów i bogiń greckich, znanych z mitologii. Jest to tym samym kolejna pozycja tycząca się tej tematyki po słynnych: „Mitologia” Jana Parandowskiego, „Mitologia Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka czy „Mity Greków i Rzymian” Wandy Markowskiej.

Pozycja ta wyróżniać ma się jednak od innych książek sposobem opowiadania historii oraz częstym odnoszeniem do czasów współczesnych. Autor porusza kolejne wybrane mity o powstaniu świata, o m.in. Herze i Zeusie, Heraklesie, a także opowiada wojnę trojańską czy wyprawę Odyseusza. Autor stara się przedstawić jak największą ilość historii; starając się do tego robić to w sposób dowcipny. Jest to jednak moim zdaniem nie do końca rozsądny sposób opowiadania rozległych mitów. Kontekst jest często trudny do uchwycenia i Czytelnik nie zaznajomiony odpowiednio z mitologią może mieć problem z śledzeniem fabuły. Moim zdaniem wybrane opowieści są po prostu zbyt skrócone, a celem było pokrycie jak największej ilości postaci i mitów. Prowadzi to do chaotyczności i używania dużej ilości imion oraz nazw. Osobiście jestem zwolennikiem ujmowania treści dokładniej i treściwiej, aniżeli nagłego kończenia historii i przechodzenia do następnego epizodu.

Dodatkowo brak wprowadzenia czy notki o autorze nie pozwala nam zrozumieć, co kierowało autorem przy pisaniu książki. Nie posiadamy także przypisów ani źródeł, z których autor korzystał. Na plus jednak należy wymienić ładne wydanie książki oraz mimo wszystko duże pokrycie mitów.

Podsumowując, mnie osobiście książka nie urzekła. Z pewnością są ciekawsze i lepsze pozycje poświęcone tematyce mitologii. Czytelnik nieobeznany z mitami greckimi może po prostu łatwo się pogubić i odejść od lektury. Osoby, jednak ceniące sobie humorystyczną ironię oraz znające historie bóstw greckich na pewno odnajdą się w treści. Mały format wydania – działa także na korzyść. Pozwoli im on zabrać książkę do torby i przenieść w świat mitów w dowolnym miejscu.

O Zeusie, innych bogach i ludziach

Marek Tinschert

O Zeusie, innych bogach i ludziach

Opowieść o przenikaniu się światów, trudnych relacjach i nie zawsze szczęśliwych zakończeniach.
Kim jest człowiek? Skąd pochodzi? Czy sam wpływa na swój los? A może jego życiem steruje przypadek? Albo coś więcej? I jak to się stało, że żyje w tym, a nie innym miejscu, w takim, a nie innym czasie?
Starożytni Grecy znali odpowiedzi na te pytania. Zawarli je w mitologii. Te pełne uniwersalnych prawd opowieści do dziś stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców kultury, a płynące z nich nauki wciąż pozostają aktualne. Autor (imię i nazwisko) oprowadza czytelnika po świecie, w którym bogowie i śmiertelnicy mieli do siebie bliżej, niż mogłoby się wydawać. W prosty, a jednocześnie fascynujący sposób udowadnia, że cała współczesność to jeden wielki przypis do greckich mitów warto je znać, by lepiej zrozumieć otaczający świat.

Cena: 29,22 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów