Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy

Richard Holland

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy

Książka „Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy” autorstwa Richarda Hollanda jest to pozycja skupiająca się na postaci pierwszego cesarza rzymskiego, jego dojściu do władzy, panowaniu oraz próbie ustanowienia następcy.

Nie ukrywam, że do pozycji podchodziłem bardzo pozytywnie, gdyż temat jest naprawdę ciekawy. Gajusz Oktawian – młodzieniec, którego ojciec wywodził się z plebejuszy – nie mógł liczyć na wielkie sukcesy w polityce. Wraz z dojściem do władzy Juliusza Cezara, cały ród Juliuszów, a w tym jego siostrzenica Atia (matka Oktawiana) uzyskał lepszą pozycję w stolicy. Wszystko jednak uległo diametralnej zmianie, kiedy okazało się, że Cezar wybrał Oktawiana na swojego głównego spadkobiercę i go pośmiertnie adoptował. Tym samym Oktawian stał się posiadaczem potężnego majątku, licznych niewolników, a w związku z otrzymanym przydomkiem Cezar mógł liczyć na wsparcie legionów.

Historia 19-letniego młodego mężczyzny, który z nikogo stał się główną postacią na scenie politycznej Rzymu, pokonał w wojnie domowej zabójców przybranego ojca, zwyciężył z Antoniuszem i Kleopatrą, a na koniec ugruntował samodzielną władzę, ustabilizował państwo i założył pierwszą dynastię rzymską jest idealną fabułą dla filmu sensacyjnego. Po dziś dzień historycy zachodzą w głowę, jak niedoświadczony młody człowiek był w stanie wykazać się taką determinacją oraz nieomylnością w swoich ruchach.

Autor celowo w tytule książki określa Oktawiana mianem „ojca chrzestnego”. Swoje zdanie argumentuje faktem, że pierwszy cesarz wykorzystując własną pozycję i siłę skupił władzę w rękach swojej rodziny i współpracowników, z którymi rządził Imperium – nierzadko jeżeli tego wymagała sytuacja, krwawo.

Książka mogła być naprawdę ciekawa, gdyby nie liczne błędy. Już na samym początku książki autor wspomina o zdobyciu Kartaginy, w 167 roku p.n.e. Co więcej, autor nie stosuje jednego typu nazewnictwa i np. wspomina „Lucius Sergiusz Katylina”. W opisie bitwy pod Mudną w roku 45 p.n.e. pojawia się z kolei błędna nazwa Muna.

Błędy są często niezbyt ciężkie, jednak zauważalne i niestety irytujące. Autor ma także manierę wyolbrzymiania, jak chociażby wspominając, że Oktawian August stworzył nowy ustrój prawie 1000 lat od wypędzenia ostatniego króla. To co także niestety rzuciło mi się w oczy to wyraźna niechęć autora do Cycerona, która moim zdaniem była niepotrzebna.

Niestety to co jeszcze może zrazić Czytelnika to fakt, że przypisy znajdują się na końcu książki. W tego typu pozycjach przypisy mają nierzadko bardzo ważne informacje, a przekartkowywanie książki jest bardzo niewygodne. Na plus z pewnością można podać dobrze przygotowane wydanie książki.

Podsumowując, książka Richarda Hollanda nie jest dziełem wybitnym. Oczywiście posiada ona dużo informacji o życiu pierwszego cesarza i wydarzeniach mających miejsce w tym czasie; jednak nie jest moim zdaniem napisana zbyt zgrabnie. Co więcej, liczne błędy oraz zbyt otwarte komentarze autora powodują, że czytanie najzwyczajniej się dłuży. Z pewnością, jednak uważam, że każdy pasjonat Rzymu, znajdzie tutaj też coś dla siebie.

Richard Holland, Oktawian August. ojciec chrzestny Europy

Richard Holland

Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy

Jest wiele książek o pierwszym cesarzu Rzymu, ale na pewno nie ma żadnej z tak trafnym podtytułem jak ta biografia. Ojciec chrzestny Europy idealnie oddaje sylwetkę Oktawiana Augusta i jego znaczenie dla dziejów świata.

Pierwszy cesarz Rzymu, władca imperium przez czterdzieści cztery lata, urodził się na prowincji, w plebejskiej rodzinie. Jak outsider z małego miasteczka zdołał dotrzeć na szczyt i zostać ojcem-założycielem zachodniej cywilizacji?

Oktawian August, adoptowany syn Juliusza Cezara, pojawił się niespodziewanie na scenie politycznej po idach marcowych. Rozpętał wojnę domową, aby pomścić zabójstwo przybranego ojca, i został konsulem – najmłodszym w historii Rzymu. Dlaczego lud Rzymu zaufał dziewiętnastolatkowi i powierzył mu władzę?

Zapewniając, że chce przywrócić świetność republice, Oktawian uczynił się monarchą absolutnym. Przechytrzył i przeżył wszystkich swoich głównych przeciwników. Doczekał się praprawnuka i umarł we własnym łóżku ucałowany przez kobietę, która była jego żoną przez ponad pięćdziesiąt lat, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, czczony jako bóg. Ale jakim był człowiekiem?

Cena: 38,28 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów