Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Opowieści celtyckie: Cena przywództwa

Karolina Janowska

Opowieści celtyckie: Cena przywództwaKsiążka „Opowieści celtyckie: Cena przywództwa” autorstwa Karoliny Janowskiej to trzecia część przygód Galvina oraz Juliusza Cezara.

Tym razem Galvan – będąc już namiestnikiem swojego plemienia – kontynuuje politykę swojego ojca i dąży do zawarcia istotnego sojuszu z Arowistem – przywódcą Swebów, którego gwarancją jest ręka córki germańskiego władcy. Dzięki temu Galvan liczy, że uda mu się scementować władzę i zagwarantować bezpieczeństwo poddanym, w obliczu niespokojnych czasów. W międzyczasie Juliusz Cezar, dzięki umiejętnie zawartym sojuszom z Pompejuszem i Krassusem umacnia swoją pozycję w Rzymie i po zakończeniu konsulatu obejmuje stanowisko prokonsula w Galii Przedalpejskiej, Ilirii i Galii Narbońskiej. Wybór jest nieprzypadkowy, gdyż Cezar za wszelką cenę stara się wtrącić w wewnętrzne sprawy podzielonych Celtów i wkroczyć do Galii. Sytuacja nadarza się, kiedy przez rzymską prowincję próbuje się przedostać lud Helwetów, który szuka nowych ziem, wycofując się pod naciskami ze strony Germanów. Jak się okazuje ta wielka wędrówka doprowadzi do zaangażowania się Rzymian w świat Galii i połączy przygody dwójki głównych bohaterów powieści: Galvana „Wercyngetoryksa” i Juliusza Cezara.

Kolejny tom powieści coraz bardziej zaczyna krystalizować nam postacie Juliusza Cezara i Galvana. Juliusz Cezar staje się do szpiku kości pewnym siebie politykiem, który forsuje swoje reformy agrarne i opowiada się za definitywną „przebudową” republiki, która w jego odczuciu służy jedynie patrycjuszom i ich latyfundiom. Cezar za wszelką cenę stara się przepchnąć własne ustawy oraz zabezpiecza swój dorobek i przyszłość rodu, planując adopcję młodego siostrzeńca Gajusza Oktawiana –  w przypadku braku rodzonego męskiego potomka. Jego plany zakładają także zdobycie władzy wojskowej i wtrącenie się w sprawy Galii, tak aby móc poszerzyć panowanie Rzymu.

Galvan z kolei po raz kolejny musi podjąć poważne decyzje dla swojego życia, ale teraz także dla ludu, Arwernów. Decyduje się m.in. zawrzeć sojusz z germańskim plemieniem Swebów – biorąc ślub z piękną Lorelei – co powoduje liczne głosy sprzeciwu w jego domostwie; zwłaszcza ze strony własnej żony Gwynn. Finalnie musi podjąć decyzję, czy w obliczu agresji Rzymu ma opowiedzieć się po stronie sojusznika – Swebów, czy też pozostać neutralnym i chronić własny lud. Ciężka rola, jaką przyszło mu pełnić piastując stanowisko namiestnika Arwernów, jest zapewne początkiem tego, co będzie jeszcze go czekać, kiedy na ziemiach Galii na stałe zawita ambitny Cezar.

Trzeci tom powieści, tak jak i poprzednie części, jest niezwykle ciekawie i zgrabnie napisany. Wątki powieści się mieszają, ale Czytelnik nie jest zagubiony i z zapartym tchem śledzi dalsze losy przeciwnych obozów. Co więcej, mamy okazję zobaczyć w jak beznadziejnej sytuacji znalazł się liczący kilkaset tysięcy lud Helwetów, który będąc wypychanym z własnych ziem musi szukać nowej ojczyzny. Beznadziejność ich sytuacji jest jeszcze bardziej podkreślona, kiedy w bitwach rzymscy legioniści na zlecenie Cezara nie oszczędzają całych rodzin, dzieci i kobiet na wozach. Cezar udowadnia tym samym swoją bezwzględność i konsekwencję w działaniu, a przede wszystkim czyste wyrachowanie.

Reasumując książka jest godna polecenia, tak jak i poprzednie części.

Opowieści celtyckie. Cena przywództwa

Karolina Janowska

Opowieści celtyckie. Cena przywództwa

Cezar po zakończeniu konsulatu udaje się wraz z legionami do Galii, aby objąć namiestnictwo. Wojna wisi na włosku. Galvan, pragnąc zapewnić sobie silną pozycję wśród celtyckich plemion, poślubia córkę wodza Swebów, Ariowista. Sytuacja komplikuje się, gdy Cezar wypowiada Ariowistowi wojnę. Galvan musi opowiedzieć się za lub przeciw wojnie z Rzymianami. Jest rozdarty między obowiązkiem nałożonym na niego przez Scatah a lojalnością wobec plemienia, które nie chce mieszać się w konflikt z Cezarem. Podczas gdy brzemię władzy staje się coraz cięższe, Galvan musi podjąć decyzję, która może kosztować życie zarówno jego, jak i jego najbliższych.

Cena: 29,23 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów