Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi

Simon Scarrow

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi

Powieść historyczna „Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi” autorstwa Simona Scarrowa to kolejna część przygód Kwintusa Licyniusza Katona i Lucjusza Korneliusza Macro, którzy tym razem zmierzyć się muszą z poważnym spiskiem, który doprowadzić może do klęski podbój Brytanii przez Rzym.

Głównymi bohaterami powieści są prefekt obozu Katon oraz jego podwładny centurion Macro. Są oni przykładem prawdziwej „koszarowej przyjaźni”, która zrodziła się w trakcie służby wojskowej na północnych obszarach Cesarstwa Rzymskiego. Nieoczekiwanie, w tym cyklu, obaj zostają uwikłani w grę polityczną między wpływowymi wyzwoleńcami Klaudiusza: Pallasem oraz Narcyzem. Gra toczy się o tron Rzymu oraz ewentualną, przyszłą sukcesję Nerona, adoptowanego syna cesarza. Wyzwoleńcy w obliczu przełomowego momentu dla losów cesarstwa prowadzą niezwykle niebezpieczne działania, mające na celu osłabienie drugiej strony, a pośrednio samego cesarstwa.

Rzym, który rozpoczął podbój Brytanii w roku 43 n.e., w roku 52 n.e. mierzyć się musi z barbarzyńskimi plemionami na zachodzie i północy Anglii. Próba stabilizacji sytuacji w regionie staje się praktycznie niemożliwa w obliczu rządów charyzmatycznego wodza Katuwelaunów – Karatakusa, który pomimo klęski w bitwie wciąż pozostaje inspiracją dla wielu barbarzyńców i grozi wybuchem wojny z Brygantami (zdaniem Tacyta było to najpotężniejsze plemię w Brytanii).

Fabuła książki jest zgodna z realiami historycznymi. Autor bardzo ciekawie opisuje Czytelnikowi realia tego okresu oraz uzasadnia jak dużym zagrożeniem była osoba Karatakusa dla dalszych ekspansjonistycznych planów Rzymu. Autor także ukazuje nam, jak cała sytuacja wygląda z drugiej strony, ze strony plemion Brytanii, które walczyły o wolność oraz swoją niepodległość. Idealnie tę kwestię prezentuje w momencie rozmowy pojmanego Karatakusa z Katonem.

Dostrzec możemy także, jak złożona i skomplikowana była polityka w czasach antycznych. Daje nam to do zrozumienia, jak wiele współczesnych nam spraw może być sterowanych przez osoby posiadające władzę i wpływy, a my nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy. Prywatne interesy wyzwoleńców krzyżują się i prowadzą do wewnętrznego konfliktu, który zagraża ponad 10-letniemu podbojowi Brytanii.

Książka jest napisana w bardzo interesujący i wciągający sposób. Nie ukrywam, że ta część bardziej skupia się na knowaniach i rozgrywkach politycznych, jednak wciąż Czytelnik z zapartym tchem będzie śledził bieg wydarzeń. Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję każdemu, kto ma ochotę spędzić wolne wieczory w nie do końca okiełznanej rzymskiej Brytanii połowy I wieku n.e.

Orły imperium 13. Bracia krwi

Simon Scarrow

Orły imperium 13. Bracia krwi

Od blisko dziesięciu lat imperium rzymskie walczy o całkowite podporządkowanie sobie Brytanii. Opór miejscowych plemion pod wodzą bezwzględnego Karatakusa może jednak przekreślić wszystkie dotychczasowe wysiłki.

Jest rok 52 n.e. Rzymskie oddziały w Brytanii szykują się do ataku na zbuntowane plemiona. Ciągła wojna podjazdowa prowadzona przez tubylców rujnuje morale legionów, wyczerpuje ich siły i okazuje się zbyt kosztowna. Tymczasem druidowie podburzają mieszkańców Brytanii do nowej rebelii.

Doświadczeni legioniści – prefekt Katon i centurion Macro – prowadzą swoich ludzi do boju, nie dbając o własne bezpieczeństwo. Niespodziewany rozwój wypadków rozwściecza ich przełożonego, który podejrzewa zdradę. Jeśli w szeregach armii ukrywa się szpieg, podbój Brytanii może zakończyć się klęską. Macro i Katon muszą wyeliminować zagrożenie. Czy jednak zdążą na czas?

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów