Książka „Ostatnie dni Pompei” autorstwa Edwarda Bulwer-Lyttona – angielskiego pisarza z XIX wieku – to pozycja z pewnością ciekawa. Autor trudniący się pisarstwem, na co dzień pałał się także polityką. Do pamięci przeszedł jednak właśnie jako autor książek, w których często poruszał wątki kryminalne. Powieść „Ostatnie dni Pompei” okazała się być jego największym dziełem. Autor stworzył intrygującą fabułę, w której dowiadujemy się, jak mogło wyglądać życie Pompejańczyków na chwilę przed wybuchem Wezuwiusza. Z pewnością pomysł na stworzenie świata Rzymian wynikał z niezwykle popularnego w tamtych czasach wątku rzymskiego. XIX wiek to czas zaawansowanych wykopalisk i „odkopywania” świata Pompejów, które w roku 79 n.e. pochłonął wulkan Wezuwiusz.
Głównym wątkiem książki jest rywalizacja młodego przystojnego i bogatego Greka Glaukusa oraz tajemniczego egipskiego maga i wyznawcę Izydy Arbacesa o piękną Greczynkę Jonę. W książce greccy bohaterzy bardzo często wspominają dawną potęgę Grecji i negatywnie odnoszą się do kultury rzymskiej, która w ich odczuciu stara się nieudolnie naśladować świat helleński. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje życie codzienne Pompejów, jego mieszkańców oraz ich stosunek do wyznawców nowej religii – chrześcijaństwa. Jego głównym przedstawicielem jest Olint, który stara się nawracać wyznawców antycznych religii. Udaje mu się między innymi przekonać brata Jony Apaecidesa, oraz ostatecznie głównych bohaterów Glaukusa i Jonę. Apaecides będąc kapłanem Izydy jest okłamywany przez egipskiego maga Arbacesa, zwodzony jego sztuczkami i kłamstwami. Doznaje jednak olśnienia, kiedy wchodzi do wspólnoty chrześcijańskiej. Jest oczarowany miłością i braterstwem panującymi w kręgu wyznawców Chrystusa.
Fabuła uwzględnia różne warstwy społeczne. Mamy do czynienia z gladiatorami, niewolnikami, patrycjuszami, plebsem, żydami, chrześcijanami, Grekami, Egipcjanami – dowodzi to jak zróżnicowany był świat Rzymian. Poza głównym wątkiem miłosnym, toczą się także poboczne kwestie, które jednak wiążą losy wszystkich bohaterów. Świat Pompejańczyków w pewnym momencie zostaje jednak brutalnie przerwany przez potężny wybuch sąsiadującego obok miasta wulkanu. Mieszkańcy, niezależnie od tego czy są bogaci i wpływowi, czy też biedni i z plebsu, muszą walczyć o życie. Tylko niewielu udało się przeżyć, a naukowcy po dziś dzień odkrywają kolejne szczątki i pozostałości z tamtego świata. Sposób w jaki autor ukazał kataklizm – bez większych opisów – sugeruje nam jak bezradni są ludzie w obliczu potężnych sił natury.
Książka z pewnością może być polecona fanom kultury antycznej. Autor pisząc w specyficzny sposób, oddaje nam bardziej realnie tamte czasy. Książka jest krótka i z pewnością pozwoli Czytelnikowi w przyjemny sposób spędzić jeden z wieczorów w antycznych Pompejach w roku 79 n.e.
Edward Bulwer-Lytton
Niezwykła i dramatyczna historia o tym, jak mała, słaba osada stała się potęgą rządzącą światem śródziemnomorskim.
Najbardziej znacząca powieść w dorobku Edwarda Bulwera-Lyttona, wielokrotnie filmowana i do dziś stanowiąca źródło inspiracji dla wielu artystów.
Rzym. Pierwszy wiek. Jednym z głównych bohaterów książki jest Grek Glaukus, który, podobnie jak inni krajanie, został podporządkowany Rzymowi, jednak wciąż pamięta o dawnej potędze swojego narodu. Jego konkurentem w walce o rękę pięknej Jony jest wielki egipski mag Arbaces, który nie cofnie się przed niczym, aby na dobre pozbyć się rywala.
Na kartach powieści możemy obserwować zderzenie wielobarwnego świata starożytnych z rodzącą się dopiero religią chrześcijańską, przedstawianą pozytywnie, jednak nie całkiem bezkrytycznie. Głównym przedstawicielem chrześcijaństwa jest Olint, który wraz z młodym kapłanem bogini Izydy knuje intrygę, mającą na celu zdemaskowanie fałszywej wyroczni.
Ostatnie dni Pompei to obraz jakości życia i poglądów bohaterów, które tragicznie ucina wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e., doprowadzając do zniszczenia Pompei.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum