Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Ostatnie dni Pompei

Edward Bulwer-Lytton

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ostatnie dni Pompei

Książka „Ostatnie dni Pompei” autorstwa Edwarda Bulwer-Lyttona – angielskiego pisarza z XIX wieku – to pozycja z pewnością ciekawa. Autor trudniący się pisarstwem, na co dzień pałał się także polityką. Do pamięci przeszedł jednak właśnie jako autor książek, w których często poruszał wątki kryminalne. Powieść „Ostatnie dni Pompei” okazała się być jego największym dziełem. Autor stworzył intrygującą fabułę, w której dowiadujemy się, jak mogło wyglądać życie Pompejańczyków na chwilę przed wybuchem Wezuwiusza. Z pewnością pomysł na stworzenie świata Rzymian wynikał z niezwykle popularnego w tamtych czasach wątku rzymskiego. XIX wiek to czas zaawansowanych wykopalisk i „odkopywania” świata Pompejów, które w roku 79 n.e. pochłonął wulkan Wezuwiusz.

Głównym wątkiem książki jest rywalizacja młodego przystojnego i bogatego Greka Glaukusa oraz tajemniczego egipskiego maga i wyznawcę Izydy Arbacesa o piękną Greczynkę Jonę. W książce greccy bohaterzy bardzo często wspominają dawną potęgę Grecji i negatywnie odnoszą się do kultury rzymskiej, która w ich odczuciu stara się nieudolnie naśladować świat helleński. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje życie codzienne Pompejów, jego mieszkańców oraz ich stosunek do wyznawców nowej religii – chrześcijaństwa. Jego głównym przedstawicielem jest Olint, który stara się nawracać wyznawców antycznych religii. Udaje mu się między innymi przekonać brata Jony Apaecidesa, oraz ostatecznie głównych bohaterów Glaukusa i Jonę. Apaecides będąc kapłanem Izydy jest okłamywany przez egipskiego maga Arbacesa, zwodzony jego sztuczkami i kłamstwami. Doznaje jednak olśnienia, kiedy wchodzi do wspólnoty chrześcijańskiej. Jest oczarowany miłością i braterstwem panującymi w kręgu wyznawców Chrystusa.

Fabuła uwzględnia różne warstwy społeczne. Mamy do czynienia z gladiatorami, niewolnikami, patrycjuszami, plebsem, żydami, chrześcijanami, Grekami, Egipcjanami – dowodzi to jak zróżnicowany był świat Rzymian. Poza głównym wątkiem miłosnym, toczą się także poboczne kwestie, które jednak wiążą losy wszystkich bohaterów. Świat Pompejańczyków w pewnym momencie zostaje jednak brutalnie przerwany przez potężny wybuch sąsiadującego obok miasta wulkanu. Mieszkańcy, niezależnie od tego czy są bogaci i wpływowi, czy też biedni i z plebsu, muszą walczyć o życie. Tylko niewielu udało się przeżyć, a naukowcy po dziś dzień odkrywają kolejne szczątki i pozostałości z tamtego świata. Sposób w jaki autor ukazał kataklizm – bez większych opisów – sugeruje nam jak bezradni są ludzie w obliczu potężnych sił natury.

Książka z pewnością może być polecona fanom kultury antycznej. Autor pisząc w specyficzny sposób, oddaje nam bardziej realnie tamte czasy. Książka jest krótka i z pewnością pozwoli Czytelnikowi w przyjemny sposób spędzić jeden z wieczorów w antycznych Pompejach w roku 79 n.e.

Ostatnie dni Pompei

Edward Bulwer-Lytton

Ostatnie dni Pompei

Niezwykła i dramatyczna historia o tym, jak mała, słaba osada stała się potęgą rządzącą światem śródziemnomorskim.

Najbardziej znacząca powieść w dorobku Edwarda Bulwera-Lyttona, wielokrotnie filmowana i do dziś stanowiąca źródło inspiracji dla wielu artystów.

Rzym. Pierwszy wiek. Jednym z głównych bohaterów książki jest Grek Glaukus, który, podobnie jak inni krajanie, został podporządkowany Rzymowi, jednak wciąż pamięta o dawnej potędze swojego narodu. Jego konkurentem w walce o rękę pięknej Jony jest wielki egipski mag Arbaces, który nie cofnie się przed niczym, aby na dobre pozbyć się rywala.

Na kartach powieści możemy obserwować zderzenie wielobarwnego świata starożytnych z rodzącą się dopiero religią chrześcijańską, przedstawianą pozytywnie, jednak nie całkiem bezkrytycznie. Głównym przedstawicielem chrześcijaństwa jest Olint, który wraz z młodym kapłanem bogini Izydy knuje intrygę, mającą na celu zdemaskowanie fałszywej wyroczni.
Ostatnie dni Pompei to obraz jakości życia i poglądów bohaterów, które tragicznie ucina wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e., doprowadzając do zniszczenia Pompei.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów