Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Pamiętniki Hadriana

Marguerite Yourcenar

Pamiętniki HadrianaWielkie postacie historyczne, których osiągnięcia w dziedzinach kulturo oraz państwotwórczych są niezaprzeczalne zawsze mnie fascynowały. Jedną z takich postaci jest niezaprzeczalnie, trzeci z Pięciu Dobrych Cesarzy, czyli Hadrian, który wielkim filhellenem był. Jedynym, czego nie mogę mu w pewnym sensie wybaczyć jest rezygnacja ze wschodnich zdobyczy swojego wielkiego poprzednika, czyli Princepsa Optimusa.

Powieść historyczna o nim samym, czyli słynne i powszechnie chwalone „Pamiętniki Hadriana”, jaka została napisana w formie pamiętnika przez francuskojęzyczną pisarkę Marguerite Yourcenar (1903 – 1987) nie wchodziła mi najlepiej. Działo się tak pomimo faktu, że jest ona napisana z wielką dbałością o historyczne detale. Długie paragrafy tej książki, napisane w formie osobistych wynurzeń nieco mnie nudziły, ale ze względu na moje uznanie dla mrówczej pracy autorki przy wertowaniu wielu różnych źródeł skończyłem czytać tę powieść. Dziwi też, moim zdaniem jednostronna ocena wielkiego poprzednika Hadriana na cesarskim tronie, czyli Trajana (zwanego przez zarówno jego współczesnych jak i potomnych Optimus Princeps), jako władcy ogarniętego tylko ideą nowych, rzekomo tylko szkodliwych dla państwa rzymskiego podbojów. Powieść tę, jako lekturę godną uwagi, poleciła mi pewna znajoma z miejsca pracy – sama nosząca żeńską formę imienia tytułowego bohatera książki. Moja sympatia do wielkiej i godnej pamięci postaci cesarza Hadriana niewiele mi tutaj pomagała w trawieniu tego tekstu.

Na koniec należy stwierdzić, że omawiana powieść nie umywa się do analogicznych utworów napisanych chociażby przez Roberta Gravesa (np. „Ja Klaudiusz”), czy Stevena Pressfielda („Aleksander Wielki”).

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów