Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Poczet cesarzowych Rzymu

Aleksander Krawczuk

Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzowych RzymuKsiążka „Poczet cesarzowych Rzymu” autorstwa Pana Profesora Aleksandra Krawczuka to dalsza opowieść o dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Tym razem autor zdecydował się „rozszerzyć” wcześniej wydany „Poczet cesarzy rzymskich” i skupić się na płci pięknej, a mianowicie małżonkach i ewentualnych konkubinach cesarzy. Książka została wydana w roku 1998, czyli ponad 10 lat od wydruku „Pocztu cesarzy rzymskich”.

Na wstępie należy przedstawić pogląd autora na to dzieło. Zamysłem autora było uzupełnienie poprzedniego Pocztu o życie towarzyszek cesarzy, które nierzadko odgrywały ważną rolę w polityce i roszadach dynastycznych państwa rzymskiego. Autor w niezwykle ciekawym wprowadzeniu ukazuje nam sferę społeczną cesarskiego Rzymu. Dowiadujemy się, że Rzymianki wychodziły za mąż bardzo młodo (zwykle miały nie więcej jak 15 lat) i do tego rodziły dzieci dużo starszym partnerom. Poznajemy otoczkę życia małżeńskiego Rzymian oraz proces zaślubin. Czytelnik w ten przyjemny sposób jest wprowadzany w świat rzymskich zwyczajów i zachowań. Ponadto, autor podkreśla, że cesarzowe rzymskie zwykle umierały młodo i mało, która dożywała starości. Wyjątkiem była między innymi 86-letnia Liwia, żona Augusta.

Podobnie jak w „Poczcie cesarzy rzymskich” autor posługuje się niezwykle przyjemnym językiem. Dzieło jest napisane w taki sposób, aby skorzystać z niego mógł każdy. Wartość merytoryczna jest nie do podważenia, a umiejętność wplątywania ciekawych historii i anegdot w opisach biografii jest niezwykłą zaletą książki. Co więcej, Czytelnik może obejrzeć przerysy monet z wizerunkami poszczególnych cesarzowych oraz zapoznać się z dalszą literaturą na końcu utworu.

Tym co mnie osobiście zdziwiło jest fakt, że Pan Profesor zdecydował się rozpocząć swoją opowieść od Klaudii – pierwszej żony młodego Gajusza Oktawiana, a zakończyć na Galli – ostatniej żonie Teodozjusza I. Jeżeli uważamy „Poczet cesarzowych Rzymu” za kontynuację i uzupełnienie poprzedniego Pocztu to nie ukrywam spodziewałem się, ukazania także biografii kobiet związanych z Juliuszem Cezarem czy małżonek cesarzy panujących od 395 do 476 roku n.e. (nic nie wiemy o partnerce Romulusa Augustulusa). Z pewnością ta niekonsekwencja i fakt, że dzieło byłoby z pewnością większe objętościowo i merytorycznie, stanowią spory minus.

Poza jednak powyższą uwagą, mi jako pasjonatowi IMPERIUM ROMANUM  nie wypada krytykować kolejnej ważnej dla polskiej historiografii pozycji – jeżeli mówimy oczywiście o antycznym Rzymie. Dzieło Pana Profesora jest lekturą niezwykle ciekawą i pasjonującą. Zachęca także do sięgnięcia po kolejne pozycje, który mogą rozwinąć w każdym zamiłowanie do kultury i historii antycznej.

Poczet cesarzowych Rzymu

Aleksander Krawczuk

Poczet cesarzowych Rzymu

Książka prof. Aleksandra Krawczuka jest uzupełnieniem i odpowiednikiem Pocztu cesarzy rzymskich. W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie. Autor prezentuje również sylwetki żon, które przyszli władcy poślubili jeszcze przed wstąpieniem na tron, a także kobiety będące tylko konkubinami, jeżeli ich wpływ na ówczesne wydarzenia i życie polityczne był znaczący. Jak zwykle prof. Krawczuk wzbogaca fakty historyczne licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia oraz obyczajowości starożytnych.

Cena: 31,67 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów