Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Poczet cesarzy rzymskich

Aleksander Krawczuk

Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskichPozycja profesora Aleksandra Krawczuka pt: „Poczet cesarzy rzymskich” jest to pozycja klasyczna dla polskiej historiografii, jeśli mówimy o antycznym Rzymie. Książka została napisana w 1986 roku, jednak po dziś dzień jest główną pozycją dla każdego, kto chce zapoznać się z historią Rzymu w sposób przystępny i przyjemny. Lekki język autora, mnogość dygresji i ciekawy sposób przestawiania dziejów kolejnych władców zachęca Czytelnika do dalszego zgłębiania kultury antycznych Rzymian.

900-stronnicowe dzieło jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o kolejnych cesarzach rzymskich. Na końcu tomu znajduje się „Kalendarium”, w którym kolejno wypunktowano ważniejsze wydarzenia. Autor swoją opowieść zdecydował się zacząć od osoby Gajusza Juliusza Cezara, który naturalnie cesarzem nie był, jednak był postacią o niebagatelnym wpływie na upadek Republiki, i od przydomka (cognomen) której potem powstanie zwyczaj tytułowania się cesarzy rzymskich.

Autor kolejno opisuje władców Imperium Rzymskiego, nie skupiając się jednak jedynie na sylwetkach cesarzy, ale także poruszając inne ważne wydarzenia z danego okresu. Nie brakuje także nawiązań do współczesności. W swoich opisach autor bazuje na antycznych źródłach, do których podchodzi z rozsądkiem, zdając sobie sprawę że wiele z historii pisarzy-senatorów rzymskich zrodziło się po prostu z nienawiści do nowego ustroju. Profesor w swoim dziele skupia się na władcach tzw. Cesarstwa zachodniorzymskiego, a rozważania kończy na roku 476 n.e. i pozbawieniu Romulusa Augustulusa tronu.

Do wad pozycji z pewnością należy nieobiektywizm autora, który nad wyraz często podkreśla wady chrześcijaństwa i jego negatywny wpływ na rozpad spójnego organizmu Imperium. Autor zresztą wyraźnie skupia się na niektórych postaciach, jak np. na Julianie zwanym Apostatą, który faworyzował kulty tradycyjne Rzymian. Zamiłowanie do „dawnych Rzymian” profesora oraz krytyka chrześcijaństwa są nad wyraz widoczne i z pewnością, co niektórzy odbiorą to jako wielki minus.

Nie da się ukryć, jestem ogromnym fanem twórczości, dorobku oraz wiedzy profesora. Z całą pewnością „Poczet cesarzy rzymskich” jest to dzieło w moim odczuciu wybitne, nie tylko z tego względu że zrodziło we mnie pasję do kultury Rzymian. Przede wszystkim jednak uświadomiło, że można pisać o historii ciekawie, zrozumiale dla innych, co też z kolei może przekonać innych do dalszego zgłębiania wiedzy o antycznych Rzymianach. Taki też był cel tego dzieła. Z pewnością pozycja jest godna polecenia i jest „przystankiem” obowiązkowym dla każdego kto chciałby odkryć w sobie Rzymianina.

Poczet cesarzy rzymskich

Aleksander Krawczuk

Poczet cesarzy rzymskich

Praca autorstwa świetnego historyka i znawcy świata starożytnego zawiera sylwetki wszystkich władców epok pryncypatu i dominatu, począwszy od Juliusza Cezara, a skończywszy na Romulusie Augustulusie. Znakomitym uzupełnieniem dzieła jest Kalendarium cesarstwa rzymskiego obejmujące najważniejsze wydarzenia polityczne i militarne tego okresu. Pomoże ono czytelnikowi umiejscowić w czasie fakty przedstawione w części poświęconej sylwetkom władców, zorientować się w przebiegu walk o władzę w państwie, prześledzić rozwój terytorialny imperium i wreszcie jego upadek. Barwnie napisana książka daje pełny obraz cesarstwa rzymskiego.

Cena: 53,76 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów