Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Pradzieje Balearów

Cezary Namirski

Pradzieje Balearów

Książka „Pradzieje Balearów” autorstwa Cezarego Namirskiego, jak nazwa wskazuje, skupia się na przedstawieniu najodleglejszych dziejów Balearów, wysp znajdujących się na południowy-wschód od Hiszpanii.

Jak autor w podtytule wskazuje skupia się na czasach od najwcześniejszej obecności ludzi po okres podboju przez Rzymian. Autor nie skupia się jedynie na przedstawieniu historii archipelagu. Dostajemy także pewną porcję geografii oraz zestawienie ciekawszych zabytków i stanowisk archeologicznych na wyspach: Ibizie, Majorce, Minorce oraz Formenterze. Przechodząc do historii Balearów autor rozpoczyna opowieść od najwcześniejszego występowania człowieka na wyspach (czyli do 1600 roku p.n.e.), przechodzi przez kolejne okresy, osiągając finalnie czasy aneksji przez Rzymian. Nie ukrywam, że w kwestii czasów przedrzymskich (zwłaszcza sprzed pierwszego tysiąclecia p.n.e.) nie mam większej wiedzy i zdaję się całkowicie na wiedzę autora. Biorąc pod uwagę kompetencje pisarza, przypisy oraz jego warsztat należy stwierdzić, że mamy do czynienia z pozycją wartościową.

Z perspektywy rzymskiej – nie ukrywam, że czuję lekki niedosyt i raptem cztery niepełne strony są moim zdaniem zbyt krótkim opisem rzymskiej obecności na wyspach. Autor zakończył opowieść na podbiciu Balearów pod koniec II wieku p.n.e. oraz opisie pozostałości rzymskich na wyspie. Z innej strony jasno wspomina w podtytule jaką cezurę sobie wyznaczył.

Książka wydana została w ładnej oprawie i na eleganckim papierze. Treść uzupełniona jest rycinami, mapami, rysunkami i zdjęciami, które lepiej oddają opisywane kwestie. Pozycja składa się ze Wstępu, treści właściwej (podzielonej na kolejne podrozdziały), krótkiego podsumowania w języku angielskim, bibliografii, indeksu stanowisk archeologicznych na wyspach oraz zestawienia zdjęć autora.

Podsumowując, dla osób pasjonujących się czasami odległymi, a chcącymi m.in. poznać lepiej historię Balearów lub wybrać się na wycieczkę po Majorce czy Ibizie śladami starożytnych, z pewnością będzie to pozycja jak najbardziej warta przeczytania.

Pradzieje Balearów, Cezary Namirski

Cezary Namirski

Pradzieje Balearów

Książka stanowi pierwsze w języku polskim opracowanie poświęcone pradziejom Balearów. Obejmuje ono okres od kolonizacji archipelagu ok. połowy III tysiąclecia p.n.e. do rzymskiego podboju wysp w 123 r. p.n.e. Prehistoryczne kultury Balearów przez długi czas rozwijały się w znacznym stopniu izolacji, tworząc formy kultury materialnej i architektury unikatowe dla archipelagu, m.in. podłużne kamienne domostwa (naviformes) z epoki brązu oraz wznoszone w epoce żelaza talayots, monumentalne wieże znane z Majorki oraz Minorki. Omówione zostały także późniejsze kontakty Balearów ze światem antycznym, zwłaszcza Fenicjanami oraz Kartaginą.

Cena: 26,26 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów