Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

Tomasz Grabowski

Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

Książka „Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy” autorstwa Tomasza Grabowskiego to pozycja skupiająca się na przedstawieniu jednej z największych bitew starożytności, jej tła oraz konfliktu jaki występował między monarchią seleukidzką oraz państwem Lagidów po podziale Imperium Aleksandra Macedońskiego w 323 roku p.n.e.

Właściwa treść publikacji liczy sobie 230 stron. Co istotne, autor opiera się na mnogiej ilości źródeł oraz prac naukowych, a dodatkowe informacje oraz odniesienia do dodatkowej lektury zamieścił w licznych przypisach, które na szczęście znalazły się na dole stron.

Książka rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem autora, a treść podzielona została na cztery rozdziały: pierwszy omawia źródła oraz informacje, jakie posiadamy odnośnie bitwy i kolejnych wydarzeń w relacjach między Seleukidami oraz państwem egipskim na przestrzeni koniec IV – połowa II wieku p.n.e; rozdział drugi to przedstawienie genezy powstania obu państw po śmierci Aleksandra; trzeci rozdział skupia się na ukazaniu kolejnych trzech wojen syryjskich i rywalizacji o tereny bogatej oraz istotnej z punktu widzenia geopolityki Syrii; ostatni, czwarty rozdział to już omówienie czwartej wojny syryjskiej oraz opisanie bitwy pod Rafią. W zakończeniu autor podsumował pokrótce przedstawione wydarzenia i zarysował dalsze losy obu państw. Na końcu publikacji znajdziemy szeroką bibliografię oraz indeks skrótów.

Przechodząc do sfery wizualnej. Książka prezentuje się naprawdę elegancko. Okładka została przyozdobiona przepiękną ilustracją walczących słoni. Czcionka i wydruk są bardzo dobrej jakości. Osobiście zabrakło mi jedynie mapki poglądowej lub uzupełnienia treści ciekawymi ilustracjami. Książka wydana została przez wydawnictwo Atryda i jest to kolejna bardzo dobrze wydana pozycja tego podmiotu.

Podsumowując, książka „Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy” jest naprawdę bardzo dobrą lekturą. Autor podszedł bardzo skrupulatnie i szeroko do omawianego zagadnienia. Czytelnik w swoje ręce otrzymuje nie tylko opis bitwy i krytyczne spojrzenie autora na liczne źródła w odniesieniu do starcia, ale i zarys genezy konfliktu między Seleukidami oraz Lagidami i przedstawienie kolejnych wojen syryjskich. Co więcej, poznajemy realia rozpadu Imperium Aleksandra Wielkiego oraz podziału jego terenów między diadochów.

Z pewnością pozycja zachwyci zwłaszcza osoby zaciekawione omawianymi czasami. Co więcej, książka może być świetnym uzupełnieniem wiedzy, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że większość z nas nie dowiedziała się za wiele z lekcji historii, co de facto oznaczała śmierć Aleksandra w 323 roku p.n.e. i jak kształtowały się granice państw we wschodniej części Morza Śródziemnego. Książka Pana Tomasza Grabowskiego jest świetnym uzupełnieniem tych braków.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów