Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Bizancjum

Peter Sarris

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bizancjum

Książka „Bizancjum” autorstwa Petera Sarrisa to pozycja, która w sposób „kompaktowy” stara się przedstawić historię i znaczenie Cesarstwa Bizantyńskiego. Książka liczy sobie 140 stron treści i jest częścią serii „Krótkie wprowadzenie”, w ramach której wybitni specjaliści skupieni wokół Uniwersytetu w Oxfordzie starają się w sposób przystępny tłumaczyć świat i procesy. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Peter Sarris jest profesorem historii specjalizujacym się w tematyce późno-antycznej i bizantyńskiej. W swoim dorobku ma wiele pozycji ksiązkowych i artykułów naukowych poświęconych historii.

Autor w ramach tego „kompendium” skupia się na wielu zagadnieniach; poruszony zostaje temat skomplikowanego upadku cesarstwa rzymskiego i jego elit; przeniesienia centrum władzy nad Bosfor; a finalnie umocnienia się wiary chrześcijańskiej, która stała się ważną częścią późniejszego cesarstwa bizantyńskiego. Nie brakuje tutaj także opisu konfliktów Rzymian z Persami, Bizantyjczyków ze światem islamu czy podziałów w Kościele. Łącznie autor podzielił utwór na siedem rozdziałów, które systematycznie pozwalają mu odnieść się do kolejnych istotnych zagadnień.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zadbało o bardzo ładne wydanie książki. Książka przyjęła bardzo kompaktową formę, która w żadnym wypadku nie powoduje problemów w czytaniu. Nie brakuje także ilustracji i mapek w kolorze czarno-białym. Dodatkowo na końcu otrzymujemy spis bibliografii, polecanych lektur czy listę cesarzy bizantyńskich. Na duży plus – umieszczenie przypisów na dole strony.

Książka „Bizancjum” mimo małej objętości stanowi bardzo ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy interesują się lub chcieliby lepiej zrozumieć proces upadku cesarstwa rzymskiego oraz kształtowania się nowego organizmu państwowego w Bizancjum. Autor w bardzo przystępny sposób tłumaczy złożone procesy występujące w oraz oddziałujące na państwo rzymskie, a potem bizantyńskie. Dowiadujemy się m.in. dlaczego w szkole tak mało poświęca się uwagi Bizancjum oraz na ile złożona była polityka w późnym antyku oraz średniowieczu.
Z pewnością książka jest świetną, i o dużej wartości merytorycznej, propozycją na wieczór.

Bizancjum

Peter Sarris

Bizancjum

Publikacja stanowi syntezę dziejów i znaczenia Bizancjum, które po przetrwaniu upadku zachodnioeuropejskiego Cesarstwa Rzymskiego w V w. rozkwitało jako jedna z najpotężniejszych sił gospodarczych, kulturalnych i militarnych w Europie przez tysiąc lat. Peter Sarris przedstawia wyjątkowe połączenie rzymskiej kultury politycznej, greckiej tradycji intelektualnej i wiary chrześcijańskiej, które złączyły się w cesarskiej stolicy Bizancjum za panowania cesarza Konstantyna i jego spadkobierców. Analizując wpływ wojny ze światami perskimi i islamskimi, bada kreatywność bizantyńskiego państwa i jego strategii.

Cena: 30,27 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów