Książka „Historia wychowania w starożytności” autorstwa Henri-Irne Marrou to kompendium wiedzy o wychowaniu i edukacji na przestrzeni wieków (X p.n.e. – V wiek n.e.) w epoce starożytności (greckiej i rzymskiej), które jest rezultatem długich badań autora. Książka wydana została przez wydawnictwo Aletheia.
Henri-Irne Marrou to francuski historyk i badacz z XX wieku, którego zainteresowania skupiały się przede wszystkim na późnym antyku, okresie średniowiecza i historii edukacji. Recenzowana pozycja jest rezultatem jego analizy źródeł i opracowań w kwestii wychowania.
Książka jest masywną pozycją, liczącą niemal 600 stron właściwej treści i ponad 100 stron przypisów uzupełniających. Oceniając pracę nie sposób nie dostrzec ilości imponującego materiału, jaki zgromadził autor oraz mnogich przypisów u dołu strony, które odnoszą się do konkretnych źródeł. Jak historyk w przedmowie zaznacza, powstało wiele poważnych publikacji i opracowań tyczących się omawianego zagadnienia. Zamierzeniem autora była jednak sytneza prac i przedstawienie wniosków, uwzględniając najnowsze badania.
Książka składa się de facto z trzech głównych części: okresu od Homera do Izokratesa; okresu helleńskiego; i okresu rzymskiego. Jesteśmy przeprowadzani przez kolejne zagadnienia, m.in.: „rycerstwo homeryckie”, wychowanie spartańskie, pederastię, filozofie, kulturę paidei, kolejne etapy wychowania greckiego i rzymskiego czy stopień zaangażowania państwa w kwestie edukacji. Finalnie autor porusza także temat chrześcijaństwa i pojawienia się szkół teologicznych.
Podsumowując, mnogość tematów i względnie łatwy język pozwalają zaproponować książkę praktycznie każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć proces ewolucji edukacji w świecie grecko-rzymskim. Jest to bardzo zgrabne kompendium dotyczące tematyki wychowania w starożytności. Nie mam niestety kompetencji do porównania pozycji względem innych publikacji tego typu, jednak z mojej perspektywy (zwłaszcza w kwestii rzymskiej) jest to bardzo wartościowa publikacja.
Henri-Irne Marrou
Historia wychowania w starożytności
Henri-Irénée Marrou (1904-1977), francuski starożytnik, od 1945 roku profesor Sorbony, jest znany głównie z tego imponującego dzieła wydanego w 1948 roku. Stanowi ono opis starożytnego wychowania w ciągu piętnastu wieków: od X wieku p.n.e. po V wiek n.e. Przez wychowanie rozumie się tu przede wszystkim edukację, choć zdaniem autora pojawiła się ona dopiero w momencie, gdy kultura wojownika przeszła w kulturę skryby, kulturę pisma, a wychowanie oparte na ideale tężyzny fizycznej przybrało formę kształtowania umiejętności intelektualnych.
Ten półtoratysiącletni okres zaczął się i zakończył wiekami ciemnymi, okresami bez księgi: najpierw w Grecji przedhomeryckiej, a potem w chrześcijańskiej Europie po upadku starożytnego Rzymu. Dopiero w czasach karolińskich następuje odrodzenie edukacji, wtedy już chrześcijańskiej. Eksponując przede wszystkim okres edukacji hellenistycznej, Marrou szczegółowo opisuje sposób kształcenia szkolnego, metody pracy nauczycieli poszczególnych dyscyplin: nauki pisania, matematyki, muzyki, retoryki, a także, nauczanej w coraz mniejszym stopniu, kultury fizycznej. Mimo szczegółowości nadzwyczaj żywa i jasna narracja pozwala wczuć się w epokę, rozpoznać jej puls, który autor odnajduje z nieomylną intuicją. Polityczne przesłanie książki, jako że powstawała ona po części w czasie II wojny światowej, głosi, że mimo barbarzyńskich faz historii współczesny człowiek pozostaje dziedzicem starożytnego klasycyzmu.
Cena: 67,91 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum