Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

L.J. Trafford

Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

Książka „Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” autorstwa L.J. Trafford to kolejna część serii starającej się w sposób przystępny i współczesny opowiedzieć o ciekawostkach związanych ze światem antycznym. Tym razem Wydawnictwo Poznańskie wydało ponad 200-stronnicową pozycję poświęconą państwu rzymskiemu.

Jak udało mi się wyczytać na stronie Wydawnictwa Poznańskiego, autorka studiowała historię starożytną i jest też autorką powieści historycznej w czasach rzymskich, co z pewnością działa na plus publikacji. Biorąc książkę do ręki, można być niemal pewnym, że Czytelnik będzie miał doczynienia z informacjami zweryfikowanymi i popartymi przypisami.

Tym, co na wstępie najbardziej się rzuca w oczy jest prosty tytuł książki, który jasno sugeruje nam, że autorka raczej będzie starała się nas zainteresować młodzieżowym i bezpośrednim przekazem informacji. Książka pełni rolę swego rodzaju przewodnika dla osoby, która nieoczekiwanie znalazła się w Imperium Rzymskiem, w okresie rządów cesarza Domicjana (81-96 n.e.). Autorka stara się odpowiedzieć na wybrane/postawione pytania i doradzić, co można robić i jak się zachowywać wśród starożytnych. Nie brak tutaj nawiązań do czasów współczesnych i mnogiej ilości porównań.

Autorka podzieliła treść na następujące rozdziały: struktura społeczna, rodzina, strój, mieszkanie, zakupy, jedzenie i sposób odżywiania się, rozrywka, zdrowie i medycyna, praca, prowadzenie wojny, religia, prawo i porządek publiczny, polityka. Na końcu utworu znajdziemy przypisy oraz bibliografię.

Czytając książkę, jako pasjonat Rzymu, muszę niestety stwierdzić, że sposób formułowania przekazu oraz treści są po prostu, dla mnie, mało ciekawe. Niekiedy bezpośredniość autorki i próba bycia młodzieżowym po prostu irytuje. Podejrzewam, że głównym odbiorcą książki zapewne mają być uczniowie lub osoby nie znające stricte historii antycznego Rzymu; wciąż jednak uważam, że taki sposób przekazywania wiedzy jest niezwykle prosty i po prostu nieodpowiedni. Dodatkowo, książka pokrywa naprawdę mały wycinek naszej wiedzy lub znajomości ciekawostek o życiu atycznych Rzymian i czasami miałem wrażenie, że autorka starała się na siłę, zgromadzić jak najwięcej znanych jej niuansów. Z pewnością bardziej poleciłbym tutaj książki Angela Alberto „Jeden dzień w starożytnym Rzymie” lub „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety” – które naprawdę potrafią zaciekawić, a dodatkowo są napisane bardzo przyjemnie i elegancko.

Tematyka została potraktowana czasami zbyt pobieżenie i pisanie, że Rzymianie nosili jedynie sandały jest zbytnim uproszczeniem. Autorka stara się za wszelką cenę wzbudzić zdumienie i wyszukuje największe „dziwactwa”, o jakich wiemy ze źródeł, sugerując że były powszechnym zjawiskiem. Dodatkowo mnogość materiału i zdumiewających faktów, moim zdaniem, wymagają podania odpowiednich przypisów, tak aby osoba zainteresowana mogła to zweryfikować lub doszukać się więcej informacji. W książce niestety znajdziemy przypisy jedynie dla części informacji.

Z pewnością, nie można odmówić wydawnictwu bardzo ładnego wydania pozycji. Papier jest elegancki, dodano ilustracje, a podział książki jest klarowny. Na minus – niestety – umiejscowienie przypisów na końcu publikacji oraz użycie polskich słów „sestercja” zamiast „sesterc”; „sestercji” zamiast „sesterców”.

Podsumowując, jeżeli jesteś Czytelnikiem, który lubi bezpośredni i młodzieżowy przekaz i chciałbyś dowiedzieć się mnogiej ilości ciekawych rzeczy o antycznym Rzymie z pewnością pozycja przypadnie Ci do gustu. Autorka, jako osoba zaznajomiona z historią antyczną, przedstawia wiarygodne informacje. Jeżeli jednak nie nie lubisz tego typu pozycji, polecę książki Angela Alberto.

Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

L.J. Trafford

Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

Ile trzeba było mieć denarów, aby przetrwać w starożytnym Rzymie Gdyby podróż w czasie stała się możliwa, a celem tej podróży było Wieczne Miasto, to książka L.J. Trafford byłaby najlepszym przewodnikiem i towarzyszem w tej antycznej przygodzie! Z niej dowiesz się wszystkiego o zachowaniach, zwyczajach i codziennych rytuałach starożytnych Rzymian. Co wówczas jedzono Gdzie obcinano włosy, gdzie leczono, a gdzie się szło w wypadku napaści na ulicy Prezentowana przez autorkę wizja historii starożytnej pokazuje, jak radzić sobie z wieloma problemami i nowymi doświadczeniami, z którymi możesz się zmierzyć, wędrując po tym olbrzymim i pełnym tajemnic mieście. Oprócz tego dowiesz się, że: chata Remusa i Romulusa po 800 latach nadal stała, w czasach republiki tylko w jednym roku Rzymianie nie prowadzili wojen, Juliusz Cezar utrzymywał, że pochodzi od bogini Wenus, cesarz Neron trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu, pewien wyzwoleniec był posiadaczem przeszło czterech tysięcy niewolników, za bycie singlem czy singielką trzeba było płacić podatek, i wiele, wiele innych!

Cena: 27,93 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów