Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: „Julia. Dom cezarów”

Michał Kubicz

Julia. Dom cezarów

Książka „Julia. Dom cezarów” autorstwa Michała Kubicza to już kolejna pozycja tego autora, tocząca się w czasach antycznego Rzymu. Tym razem Pan Michał na swoją główną bohaterkę powieści wybrał Julię, córkę Oktawiana Augusta, o której starożytne źródła nie pisały zbyt pochlebnie.

Pan Michał Kubicz ma na swoim koncie już pięć powieści historycznych. Wszystkie jego dotychczasowe tytuły cieszą się dużym uznaniem, a prowadzony fanpage na FB dowodzi, że jest prawdziwym pasjonatem historii Rzymu. Autor w swoich utworach nie skupia się zazwyczaj na postaciach pierwszoplanowych, znanych nam świetnie z historii, a raczej zagłębia się w meandry losów państwa rzymskiego i dziejów dynastii julijsko-klaudyjskiej, opierając fabułę o mniej popularne i bardziej kontrowersyjne postaci. Świetnym przykładem jest właśnie najnowsza część sagi autora, w której poznajemy burzliwe życie w pałacu pierwszego cesarza Augusta, a przede wszystkim śledzimy losy jego jedynej córki – Julii. Miło mi także poinformować, że Imperium Romanum jest patronem merytorycznym najnowszej książki.

Córka Augusta w rzymskich źródłach ukazana została nam, jako skandalicznie prowadząca się kobieta, której nie był w stanie okiełznać nawet niezwykle konserwatywny Oktawian. Liczni kochankowie i dyshonor, jaki przynosiło domowi cesarskiemu jej prowadzenie się, spowodowały że została wygnana na wyspę Pandaterię (na południe od Lacjum), gdzie finalnie zmarła za rządów Tyberiusza.
Pan Michał Kubicz w swojej książce stara się nam ukazać Julię, jako dziewczynę o ciężkim dorastaniu, która nie mogła liczyć na wsparcie surowego ojca, a jej macocha Liwia regularnie ją krytykowała i wyśmiewała. Nieciekawa sytuacja w domu oraz niemożność założenia oficjalnego związku z ukochanym powodują, że ta regularnie nadużywa wina.

Poza przedstawioną Julią, Czytelnik poznaje inne postaci, takie jak: niezwykle brutalny Marek Agryppa, żądne zemsty Skrybonia (matka Julii i odtrącona żona Oktawiana) i Oktawia (siostra cesarza, pamiętająca mu doprowadzenie do śmierci ukochanego Antoniusza) czy Marcellusa (syna Oktawii, który zostaje włączony w spisek o władzę). Autor w fabule umieścił naprawdę wiele osób, które występowały w tamtych czasach, a całą opowieść opiera o chęć zemsty i próbę dokonania zamachu stanu oraz strącenia z tronu Oktawiana. Przedstawione wydarzenia (będące własną próbą interpretacji źródeł antycznych; jak sam podkreśla autor w posłowiu) powodują, że nad Rzymem po raz kolejny wisi widmo wojny domowej, a dom Augusta staje się więzieniem dla wszystkich. Historia jest porywająca.

Oceniając wydanie utworu – należy zwrócić uwagę na ładny druk i wyraźną czcionkę książki. Pozycja wyróżnia się bardzo ładną okładką. Autor nie zapomniał umieścić na końcu publikacji bibliografii z jakiej korzystał. Co więcej, obszerne posłowie na końcu książki, świetnie dowodzi, jak skrupulatnie i profesjonalnie autor podszedł do pisania książki – warto się zapoznać!
Jedynym minusem – moim zdaniem – jest niestety brak ilustracji lub chociaż mapy starożytnego Rzymu w omawianym czasie.

Podsumowując, uważam że po raz kolejny autor napisał bardzo dobrą i fascynującą powieść. Czytelnik do swoich rąk dostaje dzieło, które jest kompletne i wciągające. Autor, który od lat pasjonuje się tematyką rzymską, a zwłaszcza kwestią urbanizacyjną „Wiecznego Miasta”, świetnie nas oprowadza po starożytnym Rzymie i „ciemnych” korytarzach pałacu cesarskiego Domus Augusti. Intrygi i wszechobecna niepewność powodują, że Czytelnik nie ma pewności, jak zakończy się finalnie fabuła. Gorąco polecam!

Jak informuje autor, książkę można zakupić na tę chwilę jedynie poprzez Allegro.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów