Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Garrett Ryan

Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Książka „Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe” autorstwa Garretta Ryana to najnowsza pozycja odpowiadająca w sposób przystępny i ciekawy na wybrane pytania, jakie moglibyśmy zadać odnośnie starożytnej Grecji i Rzymu. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Autorem książki jest Garrett Ryan, który jest historykiem i autorem popularnego kanału na Youtube – „Toldinstone” – na którym opowiada o świecie starożytnym. Nowo napisana książka jest zbiorem ciekawych informacji o ludziach antycznych, ich życiu oraz wielu innych kwestiach, które mogą być prawdziwym zaskoczeniem, nawet dla pasjonatów starożytności.

Nie ukrywam, że biorąc do ręki książkę o tak chwytliwym tytule, bałem się, że autor pójdzie w prostotę i bardzo spłyci opisywaną tematykę, a język pisarski będzie zbyt bezpośredni. Nieoczekiwanie, bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony, gdyż autor stanął na wysokości zadania i przedstawił Czytelnikowi rozbudowane odpowiedzi na 36 zadane pytania. Co ważne, w swoich opisach bazował na źródłach historycznych, które oznaczył sumiennie na końcu książki. Dodatkowo wiele kwestii przedstawił także w przypisach.

Nie ukrywam, że wiele niektóre informacje były dla mnie naprawdę bardzo interesujące, a szansa spojrzenia na kwestię szerzej i bezpośrednio w źródle jeszcze bardziej mnie intryguje.

Warto wspomnieć, że po głównej treści książki, która liczy około 270 stron, znajdziemy dodatek – w którym autor w sposób skrótowy przedstawia historię Grecji i Rzymu, poprzez formę dialogu z wyimaginowanym, ciekawskim Czytelnikiem. Tego typu wiedza jak najbardziej, także może się przydać każdemu, aby ustrukturyzować sobie dzieje starożytnej Grecji oraz Rzymu.
Oczywiście w książce nie zabrakło wstępu autora, szerszej bibliografii czy indeksu. Samo wydanie jest, jak zawsze w przypadku wydawnictwa REBIS, bardzo eleganckie i nie mam zastrzeżeń.

Z minusów, jakie mogę wspomnieć to np. zbyt częste generalizowanie i niepodawanie konkretnych władców lub postaci w danych opisach. W przypadku pytania: „ile zarabiali?”, brakuje mi zestawienia zarobków vs ceny produktów, co bardziej urealniłoby przekaz. Pojawiły się moim zdaniem także błędy w tłumaczeniu na polski. Czytamy m.in., że Rzymianie jedli fasolę, kiedy chodziło o bób. Co więcej, jedno zdjęcie było źle opisane – secutor oraz retiarius na mozaice byli źle oznaczeni.

Podsumowując, książka spełniła postawione przed sobą zadanie. Czytelnik do swoich rąk otrzymuje bardzo wartościowy tytuł, który bez zbędnych naukowych hipotez i dywagacji porusza 36 wybranych zagadnień z historii Grecji i Rzymu. Autor stara się udzielać odpowiedzi w sposób przystępny, wyczerpujący, a przede wszystkim fachowy. Uważam, że jest to ciekawa lektura, dosłownie dla każdego. Co więcej, spodziewam się kontynuacji, gdyż pytań można zadać znacznie więcej!

Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Garrett Ryan

Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

PYTANIA O STAROŻYTNYCH GREKÓW I RZYMIAN, KTÓRE BALIŚCIE SIĘ ZADAĆ W SZKOLE. Odpowiedzi na często zadawane pytania na temat starożytnych Greków i Rzymian – Dlaczego starożytni Grecy i Rzymianie nie nosili spodni? Jak się golili? Czy składali ofiary z ludzi i uprawiali zawodowy sport? Jak używali słoni w bitwach? Do czego służyły posążki Priapa? Garrett Ryan, specjalista od dziejów starożytnych, a także twórca jednego z najpopularniejszych kanałów historycznych na YT, dowcipnie, zwięźle i merytorycznie odpowiada na najdziwniejsze i najciekawsze pytania, które zadano mu podczas prowadzonych na żywo i zdalnie spotkań i wykładów. Odkrywa przed nami, jak wysocy byli Grecy i Rzymianie, jakiego wieku mogli dożyć, jak często używali środków antykoncepcyjnych, czy przeżywali zabiegi chirurgiczne i wiele innych intrygujących szczegółów dotyczących życia w świecie starożytnym. Wciągająca lektura oparta na bogatym materiale źródłowym. Pełno w niej ciekawych informacji, począwszy od ciemnej strony życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian, poprzez działania ówczesnych zabójców i szpiegów, aż po osobliwe wierzenia greckich i rzymskich obywateli. Intrygujące świeże spojrzenie pozwalające lepiej zrozumieć świat starożytny. – – dr Jerry Toner, kierownik studiów z historii starożytnej w Churchill College na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Cena: 38,49 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów