Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Roman Britain’s Pirate King

Simon Elliot

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman Britain’s Pirate King

Książka „Roman Britain’s Pirate King; Carausius, Constantius Chlorus and the Fourth Roman Invasion of Britain” autorstwa Simona Elliotta to już kolejna pozycja słynnego angielskiego historyka dotycząca historii antycznego Rzymu. Tym razem poznajemy niezwykle interesujący okres z dziejów imperium rzymskiego – rewoltę Karauzjusza z końca III wieku n.e. Ten wódz rzymski oddzielił Brytanię i część północnej Galii od państwa rzymskiego i skupił władzę w swoich rękach na niemal 10 lat (286-293 n.e.), destabilizując Cesarstwo na północy.

Książka podzielona została na sześć rozdziałów. Oczywiście wpierw autor robi obfite wprowadzenie w omawiany okres imperium rzymskiego, przedstawia ważne informacje, podaje źródła antyczne jak i opracowania współczesne oraz przedstawia swoje podejście do zagadnienia. W kolejnych rozdziałach zapoznajemy się z: ewolucją ustrojową i militarną państwa rzymskiego; otrzymujemy opis Brytanii w czasie kryzysu III wieku n.e.; poznajemy postać Karauzjusza i czynniki, jakie mogły skłonić go do buntu. Karauzjusz prawdopodobnie był zdolnym wodzem, jednak jak przekazują źródła, ogłosił się cesarzem w Brytanii, po tym jak uciekł z Galii w 286 roku n.e. przed aresztowaniem i egzekucją (oskarżono go o gromadzenie łupów, odebranych piratom, z którymi walczył), z rozkazu cesarza Maksymiana.

Brak możliwości szybkiego zdławienia rebelii przez augusta na zachodzie –  Maksymiana – spowodowało, że Karauzjusz mógł zapewne otrzymać nieoficjalny tytuł namiestnika prowincji. Chwilowy brak zagrożenia ze strony legalnych władców pozwolił Karauzjuszowi na reformy w Brytanii – w tym obronne (na południowo-wschodnim wybrzeżu powstały liczne forty) czy gospodarcze (rozwinęło się przede wszystkim mennictwo). Samozwańca skupił się na wybijaniu monet i propagandzie – po dziś dzień znajdowane są monety z jego podobizną.

Wraz z ustabilizowaniem zagrożonych limes w Imperium, zlecono kolejną wyprawę przeciwko buntownikowi; tym razem wojskiem rzymskim dowodził doświadczony wódz Konstancjusz Chlorus (ojciec późniejszego cesarza Konstantyna), który mianowany został cesarzem na zachodzie i zastępcą Maksymiana. Konstancjusz odbił pozostałe pod panowaniem Karauzjusza ziemie obecnej północnej Francji. To doprowadziło do zdrady w Brytanii i śmierci Karauzjusza w 293 roku, którego zastąpił Allektus; ten jednak utrzymał się finalnie jedynie 3 lata. W roku 296 n.e., po imponującej i szybkiej kampanii, Konstancjusz odzyskał prowincję.

Książka wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Military. Z racji na fakt, że do recenzji otrzymałem wersję elektroniczną, ciężko mi jest wypowiadać się odnośnie druku. Książka liczy ponad 160 stron. Osobiście zabrakło mi ilustracji, które z pewnością urozmaiciły by treść; niewykluczone jednak że w wersji materialnej takowe znajdują się na końcu publikacji. Podkreślić należy także dobry podział książki i przede wszystkim liczną bibliografię.

Pozycja z pewnością jest świetną propozycją dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o rzymskiej prowincji Brytania, transformacji wojska rzymskiego i organizacji Imperium w późniejszym jego okresie istnienia, a w końcu o niezwykle ciekawych ostatnich latach III wieku n.e. Postać Karauzjusza jest niezwykle interesująca i pokazuje, w jak skomplikowane czasy wkraczało imperium rzymskie w IV wieku n.e.

Purchase book in Amazon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów