Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Studia z dziejów starożytnego Rzymu

Ryszard Sajkowski (red.)

Studia z dziejów starożytnego Rzymu

Książka „Studia z dziejów starożytnego Rzymu” napisana została przez grupę historyków i znawców prawa rzymskiego pod redakcją Pana Ryszarda Sajkowskiego. Książka wydana została przez Pracownię Wydawniczą ElSet.

Do rąk Czytelnika trafia łącznie 8 artykułów, w których poszczególni autorzy skupiają się na wybranych zagadnieniach z tematyki antycznego Rzymu. Pierwsza praca porusza kwestię korupcji wśród rzymskich elit, na bazie próby przekupienia Gajusza Fabrycjusza przez Pyrrusa; drugi tekst opowiada o poselstwie młodszego brata Hannibala – Magona – do Kartaginy z prośbą o wsparcie; trzeci przenosi nas na tereny obecnej Turcji, gdzie poznajemy początki budowania się wpływów rzymskich na ziemiach Karii; czwarty ma charakter polemiczny i opisuje urząd prokonsula w okresie Republiki; piąty poświęcony jest hymnom na cześć Oktawiana Augusta; szósty skupia się na zagadnieniu wychowania w rodzinach chrześcijańskich na przestrzeni I-IV wieku n.e.; siódmy artykuł to praca poruszająca zagadnienie prawne – „kobiety bez posagu” w społeczeństwie rzymskim; ostatnia praca porusza temat zakazu pełnienia służby wojskowej w armii późnego cesarstwa.

Łącznie książka liczy sobie niewiele ponad 100 stron, a każdy teksty są gruntownie opatrzone przypisami i źródłami. Autorzy w swoich pracach starają się poruszyć najbardziej istotne kwestie wybranej problematyki i pośrednio zachęcają do dalszego zgłębiania tematu.

Z pewnością, lektura tego zbioru opracowań była bardzo przyjemna i pozwala jeszcze szczegółowiej spojrzeć na świat antyczny.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów