Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Marek Węcowski

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Książka „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” autorstwa Marka Węcowskiego to pozycja przedstawiająca ciekawe i mało znane ciekawostki z życia antycznych Greków. Głównym jednak zamiarem autora jest zestawienie współczesnych problemów świata, z tym z czym musieli się mierzyć niegdyś Grecy – jak się okazuje możemy znaleźć tutaj wiele podobieństw. Książka wydana została przez wydawnictwo Iskry.

Autor książki jest historykiem specjalizującym się w historii antycznej Grecji, a swoim dorobku ma kilka publikacji. Jak informuje nas we wstępie swojej najnowszej książki, powstawała ona długo, a główną motywacją była próba przedstawienia świata antycznego Greków, jako miejsca w którym zdarzały się tragedie, wojny i kryzysy – podobne do tych jakich doświadczamy obecnie. Autor stara się doszukać sposobów w jaki radzili oni sobie z problemami oraz jaką naukę może wyciągnąć obecna ludzkość, na bazie doświadczeń Greków.

Jak się okazuje, publikacja jest niezwykle przyjemnie i ciekawie napisana. Autor poruszając kolejne problemy antycznych Greków, zestawia je z wydarzeniami współczesnego świata. Nie brakuje tutaj oczywiście źródeł, cytatów i niezliczonych ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego, zarówno laika, jak i historyka oraz pasjonata starożytności.

Dowiadujemy się m.in., że Grecy potrafili się zjednoczyć w walce ze wspólnym wrogiem – Persami – jednak, w obliczu braku zewnętrznego zagrożenia, bardzo się spierali i nierzadko prowadzili krwawe walki, nie rezygnując z krwawego rozliczania się z wrogimi poleis. Dużym problemem był także kryzys demokracji i próby deprawacji sceny politycznej. Problemy z migracją i ksenofobia (od greckiego słowa „obcy”) były także nieodłącznym problemem starożytności. Nie brakuje także opisów o plagach i zarazach czy kryzysach gospodarczych.

Książka została podzielona na dwie części: pierwsza skupia się bardziej na sferze społecznej i kulturalnej Grecji, a druga na polityce i wojnach. Zaznaczyć należy, że autor stara się unikać zbyt naukowego przekazu i raczej decyduje się na młodzieżowe zwroty (np. polakuj); nie odbiera to jednak publikacji profesjonalizmu, a przekaz jest jasny i łatwy w odbiorze.
Do pozytywów publikacji należy dodać bardzo ładne wydanie, które wzbogacono w ilustracje i mapy.

Podsumowując, bardzo polecam najnowszą książkę z wydawnictwa Iskry. Jest to bardzo ciekawa publikacja, która szuka powiązań świata współczesnego z antycznymi Grekami. Jak się okazuje, różnorakie kryzysy i wojny są nieodłączną częścią życia ludzkiego i konfliktowej natury ludzkiej. Mimo posiadanej wiedzy o przeszłości, wciąż popełniamy te same błędy i ulegamy swoim pierwotnym instynktom.

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Marek Węcowski

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.

Cena: 35,02 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów