Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Adrian Goldsworthy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Upadek Kartaginy

Książka „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich” autorstwa Adriana Goldsworthy’ego to pozycja opowiadająca dzieje zmagań Republiki Rzymskiej z Kartaginą. Tzw. wojny punickie po dziś dzień zajmują wielu historyków i pasjonatów, a działania wojenne – zwłaszcza w drugiej wojnie – są bazą informacji dla wojskowych adeptów.

Osoby Adriana Goldsworthy’ego myślę, że nie trzeba szczegółowiej przedstawiać. Jest on jednym z najwybitniejszych brytyjskich historyków zajmujących się historią antyczną, a na swoim koncie ma wiele publikacji. Książka „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich” pierwotnie wydana została w roku 2000, jednak na rynku polskim pojawiła się dopiero teraz.

Pozycję otwiera przedmowa autora i wystarczająco długi wstęp zwierający przemyślenia autora oraz informacje o źródłach naszej wiedzy o wojnach punickich. Następnie otrzymujemy bardzo ciekawe porównanie obu przeciwników: Kartaginy i Rzymu, pod względem politycznym, ekonomicznym, społecznym a zwłaszcza wojskowym. Pozwala to Czytelnikowi lepiej zrozumieć różnice występujące pomiędzy oboma państwami, m.in. w kwestii budowania sojuszy i systemów zależności oraz dostępnych zasobów. Następnie autor w kolejnych trzech częściach opowiada przyczyny wystąpienia konfliktu oraz jego przebieg. Nie brakuje tutaj krytycznego spojrzenia historyka na źródła oraz racjonalnego definiowana możliwych liczb na polach bitwy czy w kwestii populacji.

Dla mnie osobiście niezwykle fascynujący był opis rodzenia się niechęci wśród kartagińskiej elity – zwłaszcza rodu Barkidów – do Rzymian po przegranej I wojnie punickiej i zajęciu Sycylii, Korsyki i Sardynii, a także budowa imperium kartagińskiego w Hiszpanii. Autor dodatkowo niezwykle szczegółowo przedstawił marsz Hannibala na Italię, co także pozwala nam zrozumieć z jakimi problemami musiał się mierzyć Hannibal i jak duże przerażenie musiała wywołać wiadomość, że Hannibal przekroczył Alpy w październiku 218 roku p.n.e.

Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS. Wydanie jest bardzo eleganckie, w twardej oprawie. Czcionka jest wyraźna, a wybrany papier do druku ma przyjemną fakturę, nawiązującą do dawnych książek. Treść jest urozmaicona czarno-białymi mapami oraz planami bitew. Do minusów niestety muszę zaliczyć umieszczenie przypisów na końcu książki, co utrudnia śledzenie dodatkowych informacji; zwłaszcza że autor postarał się o ich sporą ilość.

Każda z trzech wojen otrzymuje solidne podsumowanie oraz informacje, co pokój przyniósł każdej ze stron. Co ważne, autor nie skupia się jedynie na suchym przedstawieniu faktów znanych nam dzięki pisarzom antycznym czy archeologom. Tak jak wspomniałem jego analiza jest holistyczna i pozwala zarysować naprawdę szeroki kontekst wydarzeń oraz przedstawić impakt, jaki wojny miały na oba państwa, a finalnie także cały obszar śródziemnomorski.

Koniec książki to przypisy, indeks, oraz bardzo przydatne: kalendarium wydarzeń z omawianego okresu, opis urzędów i ustroju republikańskiego oraz uproszczona organizacja armii konsularnej.

Podsumowując, moim zdaniem, książka jest wybitnym przykładem jak powinny wyglądać książki historyczne, które mają być przeznaczone dla szerszego gremium Czytelników. Autor podjął się bardzo żmudnej i trudnej pracy opisania trzech wojen punickich w sposób przystępny, w oparciu o źródła, a zarazem nie grzęznąc w zbędnych dywagacjach i szczegółach. Jak sam pisarz zaznacza w przedmowie na rynku jest wiele pozycji poświęconych rywalizacji rzymsko-kartagińskiej; on chciał jednak stworzyć przystępną opowieść, która zgromadziłaby cały przebieg rywalizacji obu państw.
Adrian Goldsworthy po raz kolejny udowodnił, że jest fachowcem w swojej dziedzinie. Książka jest absolutnie godna polecenia.

Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Adrian Goldsworthy

Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Upadek Kartaginy zajmował umysły wielu dziejopisów starożytnego świata. Była to porywająca historia, w której główne role przypadły dwóm wielkim strategom, Hannibalowi i Scypionowi, lecz nie brakowało także barwnych postaci pierwszego i drugiego planu: zdradzieckich wodzów plemiennych, pięknych księżniczek, politycznych intrygantów i twardych zawodowych wojowników. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że ów konflikt, największy – tak pod względem zaangażowanych weń sił, jak i liczby ofiar – i najbardziej zacięty w starożytności, był punktem zwrotnym w dziejach, który stworzył podwaliny rzymskiej dominacji w ówczesnym znanym świecie.

Adrian Goldsworthy, jeden z najlepszych i najbardziej popularnych brytyjskich historyków starożytności, wziął na siebie zadanie przybliżenia tej historii współczesnym czytelnikom. Upadek Kartaginy żywo i barwnie przedstawia trzy rundy sławnego pojedynku między Rzymem i jego wielkim afrykańskim rywalem o panowanie w basenie śródziemnomorskim: od wczesnych konfrontacji na Sycylii przez legendarną karierę Hannibala aż po wielkie finałowe oblężenie zakończone zburzeniem Kartaginy.

Cena: 53,60 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów