Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Święty ogień Rzymu

Robert Fabbri

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan. Święty ogień Rzymu

Książka „Wespazjan. Święty ogień Rzymu” autorstwa Roberta Fabbri’ego to ósma część powieści historycznej opowiadającej losy Wespazjana, pierwszego cesarza z dynastii flawijskiej. Tym razem główny bohater zostaje namiestnikiem w Afryce i wysłany zostaje na niebezpieczną misję sprowadzenia zniewolonych rzymskich obywateli z egzotycznego państwa Garamantów.

Wydawnictwo REBIS nie kazało nam długo czekać na kolejny tom przygód Wespazjana, po tym jak na początku roku pojawił się siódmy tom powieści. Tak jak wspomniałem tym razem fabuła przenieść ma się na chwilę na południowe rubieże Imperium, a Wespazjan wraz ze swoim towarzyszem Magnusem oraz sługami udaje się do stolicy Garamantów – Garamy, jako przedstawiciel Nerona oraz namiestnik Afryki. Tam w zamian za podarowane królowi pereł ma wyzwolić z niewoli rzymskich obywateli i sprowadzić ich do ojczyzny. Zadanie jest nie tylko trudne ze względu na notorycznie wrogie plany przeciwników politycznych, ale i fakt, że przychodzi mu działać w regionie skrajnie nieprzyjaznym do życia. Czynnikami niezbędnymi do sukcesu w wyprawie są: szybkość działania oraz woda, która gromadzona w ziemi pozwala przetrwać podróżującym.

Wespazjan wraca także do Rzymu, w którym władza Nerona coraz bardziej nabiera znamiona szaleństwa. Zorganizowana zostaje uczta, na której Rzymianki z wybitnych rodów zmuszone są na oczach swoich ojców, mężów brać udział w miłosnych ekscesach. Neron, jako cesarz skupia się przedewszystkim na swojej karierze artysty, „uraczając” poddanych swoim głosem i grą na instrumentach muzycznych. Jego rządy i wyroki są pozbawione logicznego sensu. Na domiar wszystkiego, kiedy wybucha pożar w 64 roku, cesarz bierze udział w konkursie muzycznym. Ostatecznie Neron decyduje się na powrót do stolicy, kiedy dowiaduje się, że ogień może dotrzeć do jego pałacu na Palatynie. Olbrzymie zniszczenia rodzą w głowie Nerona plan budowy nowej stolicy, „godnej” jego osoby. Na jego zlecenie dochodzi do podpaleń budowli, które mają ulec zniszczeniu i udostępnić miejsce m.in. pod jego Złoty Dom. Aby ukrócić wszelkie plotki o udziale w podpaleniu, Neron oskarża tajemniczą sektę chrześcijan, w tym rzymskiego obywatela Pawła z Tarsu.

Wespazjan, jako były namiestnik Afryki, oraz Sabinus – jego brat – prefekt Rzymu muszą ponownie zmierzyć się z ciężkimi czasami. Szczególnie Wespazjan wystawiony zostanie na próbę, gdyż zagrozić ma jego rodzinie dawny wróg.

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, nie ma czego zarzucić fabule. Autor podąża dalej śladami biografii Wespazjana, ubarawiając fragmenty, które nie są nam do końca znane. Do wątków fabularnych autor odnosi się na końcu książki, jasno podając, które miejsca zostały przez niego zabarwione fikcją.

W przygotowaniu jest już kolejny tom powieści „Cesarz Rzymu” i z pewnością nie muszę zachęcać Czytelników i pasjonatów tej serii do sięgnięcia po ósmy tom powieści. Moim zdaniem jest on tak samo dobry, jak poprzednie i z niecierpliwością czekam na powstanie żydowskie oraz dojście Wespazjana do władzy.

Wespazjan. Święty ogień Rzymu (Tom 8)

Robert Fabbri

Wespazjan. Święty ogień Rzymu (Tom 8)

Ósmy tom cyklu o Wespazjanie. Wespazjan otrzymał wymarzone namiestnikostwo Afryki – wraz z poleceniem Nerona, by udał się do odległego królestwa i oswobodził zniewolonych tam dwustu Rzymian. Na miejscu jednak zastaje napiętą sytuację – w każdej chwili może wybuchnąć bunt niewolników. Namiestnik wraz z uwolnionymi Rzymianami musi pokonać pustynię, walcząc z depczącą mu po piętach hordą rebeliantów. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig o przetrwanie. W Rzymie tymczasem Neron dopuszcza się coraz gorszych ekscesów. Czy ktokolwiek zdoła powstrzymać cesarza Jeśli zaś jedynym wyjściem będzie jego obalenie, kto pierwszy się ośmieli wsadzić głowę w paszczę lwa Zainteresowanie autora starożytnym Rzymem dobrze oddaje zarówno jakość literacka, jak też starannie zbadane historyczne tło fabuły. Bohaterowie wypadają niezwykle przekonująco, a śmiertelnie niebezpieczne realia rzymskiej polityki ukazane są z ogromną pieczołowitością. – Mike Ashworth, historicalnovelsociety.org. W cyklu o Wespazjanie ukazały się: Trybun Rzymu Kat Rzymu Fałszywy bóg Rzymu Utracony orzeł Rzymu Władcy Rzymu Zaginiony syn Rzymu Rzymskie Furie Święty ogień Rzymu w przygotowaniu: Cesarz Rzymu.

Cena: 31,38 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów