Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojna peloponeska

Tukidydes

Wojna peloponeska

Książka „Wojna peloponeska” autorstwa Tukidydesa to wyjątkowa antyczna publikacja, która opowiada nam, z perspektywy osoby obserwującej wydarzenia, rywalizację między Atenami a Spartą o dominację w świecie greckim, w latach 431–404 p.n.e. Książka jest kolejnym wydaniem publikacji (wcześniejsze z 1957 i 2003); tym razem wydało je wydawnictwo Czytelnik.

Tukidydes po dziś dzień postrzegany jest jako pionier wiarygodnej historiografii. Jako strateg był bezpośrednio zaangażowany w konflikt; nie wpływa to jednak na jego opis wydarzeń i był on w stanie ukryć swoje sympatie oraz zachować obiektywizm. W swoim przekazie starał się przedstawić rzetelny opis walk i sceny politycznej. Jego relacja pozbawiona jest wpływu wiary i bogów na wydarzenia, co jest prawdziwym novum; Tukidydes uważał że to ludzie decydują o swoim losie. Co ciekawe, jak sam zaznacza na początku utworu, na opis konfliktu zdecydował się zaraz po jego wybuchu, gdyż spodziewał się iż może to być długa i znacząca wojna; jest to tym samym dzieło jego życia, które mógł dokańczać jeszcze po jego zakończeniu. Autor antyczny zrezygnował z przedstawiania życia prywatnego bohaterów wydarzeń; za to z chęcią umieścił liczne mowy polityków i wodzów, które jednak jak sam zaznacza często są jego własną rekonstrukcją i inwencją, gdyż część z nich słyszał lub zostały mu przedstawione.

Autorem tłumaczenia „Wojny peloponeskiej” i przedmowy do wydania jest wybitny filolog klasyczny Kazimierz Kumaniecki. Jak zaznacza wydawnictwo treść tłumaczenia, przedmowa i przypisy pozostały praktycznie bez zmian (w porównaniu do wcześniejszych wydań).

Książka wydana została bardzo starannie, w twardej oprawie i ładną okładką. Właściwa treść liczy ponad 500 stron i poprzedzona została kompleksową przedmową Kazimierza Kumanieckiego. Książka posiada przypisy uzupełniające lub tłumaczące zagadnienia i znajdują się one na dole stron. Pozycja posiada także mapkę poglądową, która świetnie zarysowuje nam sytuację polityczną omawianego okresu walk.

Podsumowując, „Wojna peloponeska” to świetna lektura dla każdego, kto chciałby poznać antyczny opis konfliktu z perspektywy osoby, która była bezpośrednim jej obserwatorem i uczestnikiem. Tukidydes uważany jest za wzór historyka, który uwzględnia sprawdzone źródła i potrafi je krytycznie analizować, a co więcej zachowuje obiektywizm i rzetelność opisu. Książka jest naprawdę genialną propozycją dla każdego pasjonata historii i nie tylko.

Wojna Peloponeska

Tukidydes

Wojna peloponeska

Wojna peloponeska to klasyczne dzieło starożytnej historiografii greckiej, pisane prawie na gorąco – jeszcze w trakcie trwania konfliktu i (zapewne) tuż po jego zakończeniu. Opowiada o przyczynach i dziejach wojny toczącej się w latach 431-404 p.n.e. między Atenami a Spartą o hegemonię w świecie greckim. Obie strony zaangażowały w tę walkę większość greckich miast-państw i ich kolonii od Bizancjum po Sycylię; wciągnęły też sąsiadów: Macedonię i Persję jako sojuszników na różnych etapach konfliktu.

Tukidydes skoncentrował się na wiernym przedstawieniu przebiegu wojny. W układzie chronologicznym – rok po roku – opisał z dużą dokładnością działania militarne i dyplomatyczne. Opis ten uzupełnił o prezentacje stanowisk stron biorących udział w wojnie, ukazując ich motywacje, plany polityków i wodzów oraz opinie panujące wśród ludności polis. Czytelnicy uzyskują w ten sposób pełen, naświetlony z różnych punktów widzenia obraz konfliktu.

Obecną edycję dzieła uzupełniają: przedmowa profesora Kazimierza Kumanieckiego, ilustracje, mapa całego teatru działań wojennych oraz indeks.

Cena: 56,15 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów