Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna

Radosław Piętka

Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna

Książka „Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna” autorstwa Radosława Piętki to pozycja skierowana dla osób bardziej zainteresowanych kwestią mitologii i świata antycznego. Autor, jak nazwa wskazuje, skupia się na ukazaniu Rzymu z perspektywy mitów. Rzymianie wierzyli, że ich miasto istnieć będzie zawsze, czego dowodem jest określenie „Wieczne Miasto” (Roma Aeterna) oraz swoje początki wiąże jeszcze z mitologią grecką, która jest fundamentem wierzeń Rzymian.

Autor przedstawia legendy o Eneaszu i jego przybyciu do Italii czy braciach Romulusie i Remusie, gdzie ten pierwszy po braterskiej walce skupił w swoich rękach obszar, który później stał się ścisły centrum Rzymu i jego świętą częścią. Poznajemy ideę kolejnych założycieli Rzymu czy odrodzonego Rzymu za Oktawiana Augusta, który wyciągnął Republikę z krwawego czasu wojen domowych. Przedstawione zostają nam teksty źródłowe i myśli poszczególnych pisarzy antycznych oraz zachowane obiekty natury propagandowej, które lepiej nas wprowadzają w tematykę.

Co interesujące, motyw wiecznego miasta był bardzo popularny wśród antycznych autorów, i który chętnie był opisywany zwłaszcza u kresu istnienia Cesarstwa Zachodniorzymskiego w V wieku. Próbowano zderzyć się z rzeczywistością, która rzuciła Rzym na kolana, wbrew twierdzeniom Wergiliusza. Nie rozumiano dlaczego Rzym, który był uosobieniem cywilizacji i tego co najlepsze ustępował przed hordami barbarzyńców. Rzymianie wierzący w bóstwa tradycyjne upatrywali winę w chrześcijanach; ci zaś – m.in. za sprawą świętego Augustyna – szukali innych wytłumaczeń, przykładowo bratobójstwa w legendzie założycielskiej i skażenia moralnego państwa.

Autor książki przedstawia także post-antyczne analizy upadku Rzymu i jego spuścizny. Pojawia się nowy powód degrengolady państwa rzymskiego – upadek moralności, wartości i cnoty – oraz odwołania się wśród przywódców (m.in. Mussoliniego) do tradycji i ciągłości Imperium Rzymskiego.

Na duży plus należy podać fakt, że książka posiada przypisy na dole strony, a nie na końcu co pozwala wygodnie sięgać po dodatkowe informacje. Z tyłu książki znajdziemy obfitą bibliografię oraz spis imion. Co więcej, pozycja jest dobrze wydana.

Podsumowując książka na pewno nie zachęci szerokiego kręgu odbiorców. Pozycja jest wskazana dla pasjonatów antyku, a zwłaszcza starożytnego Rzymu. Z pewnością największą wartością dodaną jest podróż śladami tekstów źródłowych i ujęcie zagadnienia ze strony praktycznej, co dodaje walorów merytorycznych.

Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna

Radosław Piętka

Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna

Rozprawa stanowi próbę odkrycia i zanalizowania wątków związanych ze swoistą mitologizacją Miasta w rzymskiej literaturze, zwłaszcza poezji. Znaczący, jeśli nie najważniejszy, nurt kultury rzymskiej można postrzegać jako dzieje olbrzymiego wysiłku, zmierzającego do nadania mitycznego wymiaru wydarzeniom historycznym i historycznego kształtu opowieściom mitycznym; proces ten uznawano niekiedy za najbardziej charakterystyczną cechę rzymskiej mentalności. Centralne miejsce w tej mityczno-historycznej narracji zajmuje swoista mitologia Miasta. Na mitologię ową składała się m.in. wiara w wieczność Rzymu, skłonność do utożsamiania Miasta z całym światem, specyficzna „mistyka granicy”, czy wreszcie koncepcja Rzymu jako miasta „przenośnego”, które może się znajdować gdzie indziej niż topograficzny Rzym. Sposób rozumienia przez autora rzymskiej mitologii ma związek z dyskusją na temat istnienia, nieistnienia, bądź sposobu istnienia rzymskich mitów, dyskusją, która z największą intensywnością toczyła się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jej owocem były nowe syntezy tematów związanych z rzymską mitologią, ale także pewne ustalenia teoretyczne, które do tej pory nie zostały w pełni wykorzystane, a stały się inspiracją w powstaniu książki.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów