Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Roman Law before the Twelve Tables

Sinclair W. Bell, Paul J. Plessis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman Law before the Twelve Tables

Książka „Roman Law before the Twelve Tables” wydana pod redakcją Sinclaira W. Bella oraz Paula J. Plessisa jest to pozycja naukowa, w której poszczególni autorzy skupiają się na zagadnieniu rzymskiego prawa, sprzed ustanowienia Dwunastu Tablic. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

W książce znajduje się dziesięć artykułów badaczy i specjalistów z tematyki antycznej i prawniczej. Dla wygody Czytelnika zostały one umieszczone w trzech tematykach:

  1. Najnowsze odkrycia – w której m.in. dowiedzieć się możemy o nowych odkryciach epigraficznych sprzed łaciny.
  2. Wczesne źródła prawa – w dużym skrócie przedstawiające leges regiae i prawo dwunastu tablic.
  3. Prowokujące do myślenia zagadnienia – m.in. analizę dorobku i myśli niemieckich prawników z przełomu XIX-XX wieku, którzy mieli wpływ na naukową wiedzę o wczesnym prawie rzymskim (Bachofen czy Niebuhr).

We wprowadzeniu Czytelnik otrzymuje podstawowe informacje o prawie rzymskim, źródłach naszej wiedzy o nim, prawie królewskim czy prawie XII tablic oraz skrótowe przedstawienie zagadnień poruszonych w kolejnych artykułach.

Właściwa treść książki liczy około 190 stron. Każdy artykuł posiada liczne przypisy oraz bibliografię. Na końcu książki znajdziemy także indeks postaci, wyrazów i sformułowań.

Podsumowując, książka została wydana z myślą o prawdziwych entuzjastach tematyki prawniczej w antycznym Rzymie, a zwłaszcza osób które interesują się jego najwcześniejszą formą, okresu królewskiego. Wiele artykułów pokrywa się tematycznie i uwzględnia podobne źródła. Naturalnie książka ma charakter akademicki i nie będzie ciekawa dla każdego. Jednak jeśli, interesujesz się prawem rzymskim, może to być źródło ciekawych informacji o prawie rzymskim, których nie znałeś.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów