Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Roman Law before the Twelve Table

Sinclair W. Bell, Paul J. Plessis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman Law before the Twelve Tables

Książka „Roman Law before the Twelve Tables” wydana pod redakcją Sinclaira W. Bella oraz Paula J. Plessisa jest to pozycja naukowa, w której poszczególni autorzy skupiają się na zagadnieniu rzymskiego prawa, sprzed ustanowienia Dwunastu Tablic. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

W książce znajduje się dziesięć artykułów badaczy i specjalistów z tematyki antycznej i prawniczej. Dla wygody Czytelnika zostały one umieszczone w trzech tematykach:

  1. Najnowsze odkrycia – w której m.in. dowiedzieć się możemy o nowych odkryciach epigraficznych sprzed łaciny.
  2. Wczesne źródła prawa – w dużym skrócie przedstawiające leges regiae i prawo dwunastu tablic.
  3. Prowokujące do myślenia zagadnienia – m.in. analizę dorobku i myśli niemieckich prawników z przełomu XIX-XX wieku, którzy mieli wpływ na naukową wiedzę o wczesnym prawie rzymskim (Bachofen czy Niebuhr).

We wprowadzeniu Czytelnik otrzymuje podstawowe informacje o prawie rzymskim, źródłach naszej wiedzy o nim, prawie królewskim czy prawie XII tablic oraz skrótowe przedstawienie zagadnień poruszonych w kolejnych artykułach.

Właściwa treść książki liczy około 190 stron. Każdy artykuł posiada liczne przypisy oraz bibliografię. Na końcu książki znajdziemy także indeks postaci, wyrazów i sformułowań.

Podsumowując, książka została wydana z myślą o prawdziwych entuzjastach tematyki prawniczej w antycznym Rzymie, a zwłaszcza osób które interesują się jego najwcześniejszą formą, okresu królewskiego. Wiele artykułów pokrywa się tematycznie i uwzględnia podobne źródła. Naturalnie książka ma charakter akademicki i nie będzie ciekawa dla każdego. Jednak jeśli, interesujesz się prawem rzymskim, może to być źródło ciekawych informacji o prawie rzymskim, których nie znałeś.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów