Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire

Simon Elliot

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire

Książka „Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire” autorstwa Simona Elliota to książka opisująca armię rzymską na wojnie w sposób nie tylko gruntowny, ale przede wszystkim interesujący, z racji na mnogość ilustracji oraz grafik, które pięknie urozmaicają treść.

Dr Simon Elliot jest znanym brytyjskim pisarzem, który w swoim dorobku ma już liczne pozycje książkowe dotyczące historii antycznej, a zwłaszcza starożytnego Rzymu. Z wykształcenia archeolog, skupia się przede wszystkim na badaniu obecności rzymskiej w Brytanii, a zwłaszcza floty morskiej Rzymian w tym regionie – Classis Britannica. Jego zainteresowania są widoczne w książce, gdyż dużo informacji odnośnie rzymskiej historii oraz wojskowości przekazuje nam w odniesieniu właśnie do wyspy za Oceanusem.

Nie ukrywam, że lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Niezwykle cenię sobie pozycje, które łączą nie tylko bardzo merytoryczną i dopasowaną treść do Czytelników, ale także prezentują omawiane zagadnienia w sposób wizualny. Piękne zdjęcia, grafiki czy mapy pozwalają nam lepiej zrozumieć działania wojenne, plany bitew czy zbliżyć się do kultury rzymskiej.

Jak autor w podtytule wskazuje, tematem książki jest rzymska wojskowość w czasach Republiki i Cesarstwa; zaznaczyć należy jednak że autor prowadzi bardziej złożoną analizę historii Rzymu, nawiązując do zmian społecznych, wydarzeń politycznych oraz rządów cesarzy. Dodatkowo pojawiają się zestawienia takie jak: chronologia ważniejszych wydarzeń w historii, słownik wyrazów łacińskich czy na przykład spis legionów oraz oddziałów auxilia w czasie pryncypatu.

Czytelnik poznaje ewolucję wojsk rzymskich od typu hoplickiego (wczesna Republika), przez ciężką piechotę (dojrzała późna Republika oraz Pryncypat), po bardziej mobilne i zdominowane przez czynnik barbarzyński oddziały (Dominat). Zapoznać się możemy z wiedzą o oddziałach pomocniczych, flocie morskiej czy najemnikach. Poznajemy styl walki Rzymian na wybranych przykładowo starciach. Dodatkowo ostatni rozdział porusza kwestię wybranych sojuszników oraz rywali z jakimi przyszło Rzymianom współpracować lub rywalizować na przestrzeni dziejów.

Podsumowując, wydawnictwo Oxbow Books wykonało naprawdę świetną pracę przy wydaniu książki. Książka wydana została w formacie A4, w twardej oprawie, z błyszczącym papierem oraz niezwykle kolorowymi ilustracjami. Sama treść jest niezwykle interesująca i pozwala bardzo dobrze poznać rzymską machinę wojskową, która dominowała na obszarze śródziemnomorskim przez kilkaset lat.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów