Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire

Simon Elliot

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire

Książka „Romans at War: The Roman Military in the Republic and Empire” autorstwa Simona Elliota to książka opisująca armię rzymską na wojnie w sposób nie tylko gruntowny, ale przede wszystkim interesujący, z racji na mnogość ilustracji oraz grafik, które pięknie urozmaicają treść.

Dr Simon Elliot jest znanym brytyjskim pisarzem, który w swoim dorobku ma już liczne pozycje książkowe dotyczące historii antycznej, a zwłaszcza starożytnego Rzymu. Z wykształcenia archeolog, skupia się przede wszystkim na badaniu obecności rzymskiej w Brytanii, a zwłaszcza floty morskiej Rzymian w tym regionie – Classis Britannica. Jego zainteresowania są widoczne w książce, gdyż dużo informacji odnośnie rzymskiej historii oraz wojskowości przekazuje nam w odniesieniu właśnie do wyspy za Oceanusem.

Nie ukrywam, że lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Niezwykle cenię sobie pozycje, które łączą nie tylko bardzo merytoryczną i dopasowaną treść do Czytelników, ale także prezentują omawiane zagadnienia w sposób wizualny. Piękne zdjęcia, grafiki czy mapy pozwalają nam lepiej zrozumieć działania wojenne, plany bitew czy zbliżyć się do kultury rzymskiej.

Jak autor w podtytule wskazuje, tematem książki jest rzymska wojskowość w czasach Republiki i Cesarstwa; zaznaczyć należy jednak że autor prowadzi bardziej złożoną analizę historii Rzymu, nawiązując do zmian społecznych, wydarzeń politycznych oraz rządów cesarzy. Dodatkowo pojawiają się zestawienia takie jak: chronologia ważniejszych wydarzeń w historii, słownik wyrazów łacińskich czy na przykład spis legionów oraz oddziałów auxilia w czasie pryncypatu.

Czytelnik poznaje ewolucję wojsk rzymskich od typu hoplickiego (wczesna Republika), przez ciężką piechotę (dojrzała późna Republika oraz Pryncypat), po bardziej mobilne i zdominowane przez czynnik barbarzyński oddziały (Dominat). Zapoznać się możemy z wiedzą o oddziałach pomocniczych, flocie morskiej czy najemnikach. Poznajemy styl walki Rzymian na wybranych przykładowo starciach. Dodatkowo ostatni rozdział porusza kwestię wybranych sojuszników oraz rywali z jakimi przyszło Rzymianom współpracować lub rywalizować na przestrzeni dziejów.

Podsumowując, wydawnictwo Oxbow Books wykonało naprawdę świetną pracę przy wydaniu książki. Książka wydana została w formacie A4, w twardej oprawie, z błyszczącym papierem oraz niezwykle kolorowymi ilustracjami. Sama treść jest niezwykle interesująca i pozwala bardzo dobrze poznać rzymską machinę wojskową, która dominowała na obszarze śródziemnomorskim przez kilkaset lat.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów