Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Rzym. Wędrówki z historią w tle

Bożena Fabiani

Rzym. Wędrówki z historią w tle, Bożena FabianiKsiążka „Rzym. Wędrówki z historią w tle” autorstwa Pani Bożeny Fabiani to opowieść o Wiecznym Mieście, miejscu w którym znajdziemy niesamowitą ilość zabytków z każdej epoki.

Każdy turysta, który przybywa do Rzymu ma możliwość odkrycia antycznych ruin, zagospodarowanych na grunt chrześcijański świątyń pogańskich, zwiedzenia katakumb, w których grzebano i pogan i chrześcijan, a ponadto obejrzenia pięknych barokowych obiektów. Książka Pani Bożeny ma być z jednej strony formą przewodnika, co warto zobaczyć, a z drugiej opowieścią o historii miasta, które jest unikalne na skalę światową – nigdzie indziej chyba nie ma tak niesamowitego miejsca, z taką ilością zabytków z różnych epok.

Na wstępie warto przedstawić postać Pani Bożeny Fabiani. Historyczka o olbrzymim doświadczeniu akademickim, pasjonująca się m.in. w baroku, wczesnym chrześcijaństwie oraz ogólnie historią kultury i sztuki. Zamiłowanie do Rzymu autorka zaznacza praktycznie na każdej stronie pozycji. Jak sama podkreśla książka jest bardzo osobista i jest po części odpowiedzią na ciężko dostępny oraz wyczerpany tytuł „Muszę i Rzym zobaczyć”. Co więcej, Pani Bożena może się poszczycić imponującym dorobkiem pozycji poświęconych historii i sztuce.

Tak jak wspomniałem wcześniej, autorka oprowadza Czytelnika po Rzymie, dosłownie prowadząc go za rękę. Odwiedzamy cudowne barokowe kościoły, majestatyczne świątynie, kolumny i obiekty rzymskie czy też śledzimy pierwsze budowle chrześcijańskie. Z pewnością większa część utworu poświęcona jest właśnie chrześcijanom, apostołom oraz budowlom sakralnym, a niżeli śladom starożytnym. Zaznaczyć tutaj jednak należy, że w dużej mierze to co pogańskie przetrwało głównie z tego względu, że zostało zaadoptowane przez Kościół.

Autorka na stronie 172 wspomina postać Juliana I – nazwanego Apostatą przez chrześcijan – który jej zdaniem inicjował surowe edykty przeciwko chrześcijanom. Autorka przy tym powołała się na Giuseppe Ricciotti’ego, historyka chrześcijaństwa. Jest to dla mnie nowość, aby za Juliana dochodziło do poważnych prześladowań, a tym bardziej z jego inicjatywy. Może jestem zbyt wielkim fanem Aleksandra Krawczuka, ale niestety nie doszukałem się nigdzie potwierdzenia tych rewelacji. Z pewnością, jednak cesarz Julian działał w kwestii skłócenia chrześcijan, pomiędzy odłamami.

Pozycja Pani Bożeny Fabiani to ciekawa i pasjonująca podróż po pełnym zabytków i historii Rzymie. Czytelnik może, nie będzie w stanie wziąć książki w garść i tylko z nią podróżować ulicami Wiecznego Miasta, ale z pewnością pozna wiele sekretów tego cudownego miejsca. To co z pewnością zachwyci każdego to mnogość opowieści, legend oraz prawdziwa miłość autorki do Rzymu i jego zabudowy.

Rzym. Wędrówki z historią w tle, Bożena Fabiani

Bożena Fabiani

Rzym. Wędrówki z historią w tle

Rzym. Wędrówki z historią w tle to bardzo osobista książka Bożeny Fabiani o mieście, w którym stale się coś rodziło, coś przekształcało, coś zapadało pod ziemię. To opowieść o osłoniętych tajemnicą dziejach najstarszych kościołów i innych zabytków, dziejach odczytywanych wciąż na nowo przed kolejne pokolenia badaczy. Spacerując po Wiecznym Mieście, trzeba patrzeć zarówno w górę, żeby nie przegapić na przykład uroczych kapliczek maryjnych na murach, jak i pod nogi, bo przeszłość w wielu miejscach zapadła się głęboko pod ziemię i trzeba za nią tam powędrować.

Rzym to miasto jedyne w swoim rodzaju; tu każdy kamień ma coś do powiedzenia – głazy pod stopami na via Appia sprzed dwóch tysięcy lat, czy niewiele od nich młodsze, niedawno zdjęte i wymienione na nowe, dachówki na bazylice Santa Maria Maggiore; ocalone dedykacje na pogańskich świątyniach i epitafia z katakumb; fasady bazylik i kardynalskich pałaców ze swymi herbami na frontonie, obficie zdobione wewnątrz; zwalone kolumny czy ukryte pod ziemią i mozolnie odkopywane pozostałości pierwszych kościołów. Niemal na każdej ulicy jest kościół, w którym można znaleźć coś ciekawego. To niewyczerpana kopalnia. Życia nie starczy na obejrzenie tego wszystkiego, nawet gdyby się tam urodzić, stale mieszkać, być archeologiem i mieć wstęp do podziemi i do skarbów sztuki w prywatnych apartamentach.

Autorka oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży. Opowieść kończy na wieku XVII – trzy ostatnie rozdziały książki są poświęcone Rzymowi doby baroku. Bożena Fabiani nasyca tekst rozmaitymi szczegółami dotyczącymi mody, obyczajów, malarzy, przestępstw i egzekucji. Dzięki temu pokazuje życie miasta z bliska, objaśnia okoliczności, w jakich powstało to wszystko, co po wiekach trafiło do przewodników.

Cena: 54,53 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów