Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Rzym. Wędrówki z historią w tle

Bożena Fabiani

Rzym. Wędrówki z historią w tle, Bożena FabianiKsiążka „Rzym. Wędrówki z historią w tle” autorstwa Pani Bożeny Fabiani to opowieść o Wiecznym Mieście, miejscu w którym znajdziemy niesamowitą ilość zabytków z każdej epoki.

Każdy turysta, który przybywa do Rzymu ma możliwość odkrycia antycznych ruin, zagospodarowanych na grunt chrześcijański świątyń pogańskich, zwiedzenia katakumb, w których grzebano i pogan i chrześcijan, a ponadto obejrzenia pięknych barokowych obiektów. Książka Pani Bożeny ma być z jednej strony formą przewodnika, co warto zobaczyć, a z drugiej opowieścią o historii miasta, które jest unikalne na skalę światową – nigdzie indziej chyba nie ma tak niesamowitego miejsca, z taką ilością zabytków z różnych epok.

Na wstępie warto przedstawić postać Pani Bożeny Fabiani. Historyczka o olbrzymim doświadczeniu akademickim, pasjonująca się m.in. w baroku, wczesnym chrześcijaństwie oraz ogólnie historią kultury i sztuki. Zamiłowanie do Rzymu autorka zaznacza praktycznie na każdej stronie pozycji. Jak sama podkreśla książka jest bardzo osobista i jest po części odpowiedzią na ciężko dostępny oraz wyczerpany tytuł „Muszę i Rzym zobaczyć”. Co więcej, Pani Bożena może się poszczycić imponującym dorobkiem pozycji poświęconych historii i sztuce.

Tak jak wspomniałem wcześniej, autorka oprowadza Czytelnika po Rzymie, dosłownie prowadząc go za rękę. Odwiedzamy cudowne barokowe kościoły, majestatyczne świątynie, kolumny i obiekty rzymskie czy też śledzimy pierwsze budowle chrześcijańskie. Z pewnością większa część utworu poświęcona jest właśnie chrześcijanom, apostołom oraz budowlom sakralnym, aniżeli śladom starożytnym. Zaznaczyć tutaj jednak należy, że w dużej mierze to co pogańskie przetrwało głównie z tego względu, że zostało zaadoptowane przez Kościół.

Autorka na stronie 172 wspomina postać Juliana I – nazwanego Apostatą przez chrześcijan – który jej zdaniem inicjował surowe edykty przeciwko chrześcijanom. Autorka przy tym powołała się na Giuseppe Ricciotti’ego, historyka chrześcijaństwa. Jest to dla mnie nowość, aby za Juliana dochodziło do poważnych prześladowań, a tym bardziej z jego inicjatywy. Może jestem zbyt wielkim fanem Aleksandra Krawczuka, ale niestety nie doszukałem się nigdzie potwierdzenia tych rewelacji. Z pewnością, jednak cesarz Julian działał w kwestii skłócenia chrześcijan, pomiędzy odłamami.

Pozycja Pani Bożeny Fabiani to ciekawa i pasjonująca podróż po pełnym zabytków i historii Rzymie. Czytelnik może, nie będzie w stanie wziąć książki w garść i tylko z nią podróżować ulicami Wiecznego Miasta, ale z pewnością pozna wiele sekretów tego cudownego miejsca. To co z pewnością zachwyci każdego to mnogość opowieści, legend oraz prawdziwa miłość autorki do Rzymu i jego zabudowy.

Rzym. Wędrówki z historią w tle, Bożena Fabiani

Bożena Fabiani

Rzym. Wędrówki z historią w tle

Rzym. Wędrówki z historią w tle to bardzo osobista książka Bożeny Fabiani o mieście, w którym stale się coś rodziło, coś przekształcało, coś zapadało pod ziemię. To opowieść o osłoniętych tajemnicą dziejach najstarszych kościołów i innych zabytków, dziejach odczytywanych wciąż na nowo przed kolejne pokolenia badaczy. Spacerując po Wiecznym Mieście, trzeba patrzeć zarówno w górę, żeby nie przegapić na przykład uroczych kapliczek maryjnych na murach, jak i pod nogi, bo przeszłość w wielu miejscach zapadła się głęboko pod ziemię i trzeba za nią tam powędrować.

Rzym to miasto jedyne w swoim rodzaju; tu każdy kamień ma coś do powiedzenia – głazy pod stopami na via Appia sprzed dwóch tysięcy lat, czy niewiele od nich młodsze, niedawno zdjęte i wymienione na nowe, dachówki na bazylice Santa Maria Maggiore; ocalone dedykacje na pogańskich świątyniach i epitafia z katakumb; fasady bazylik i kardynalskich pałaców ze swymi herbami na frontonie, obficie zdobione wewnątrz; zwalone kolumny czy ukryte pod ziemią i mozolnie odkopywane pozostałości pierwszych kościołów. Niemal na każdej ulicy jest kościół, w którym można znaleźć coś ciekawego. To niewyczerpana kopalnia. Życia nie starczy na obejrzenie tego wszystkiego, nawet gdyby się tam urodzić, stale mieszkać, być archeologiem i mieć wstęp do podziemi i do skarbów sztuki w prywatnych apartamentach.

Autorka oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży. Opowieść kończy na wieku XVII – trzy ostatnie rozdziały książki są poświęcone Rzymowi doby baroku. Bożena Fabiani nasyca tekst rozmaitymi szczegółami dotyczącymi mody, obyczajów, malarzy, przestępstw i egzekucji. Dzięki temu pokazuje życie miasta z bliska, objaśnia okoliczności, w jakich powstało to wszystko, co po wiekach trafiło do przewodników.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów