Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Śledztwo setnika

Janette Oke, Davis Bunn

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śledztwo Setnika

Książka „Śledztwo setnika” autorstwa Davisa Bunna oraz Janette Oke to powieść historyczna tocząca się w I wieku n.e. za rządów cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.), po tym jak według wiary chrześcijańskiej ukrzyżowano i pochowano Chrystusa, a potem też nastąpił cud zmartwychwstania.

Utwór toczy się w prowincji Judea, kontrolowanej przez Rzymian, która jest tyglem kulturowym, w którym dominują buntowniczo nastawieni Żydzi. Na domiar wszystkiego na północnych ziemiach prowincji mają miejsce najazdy Partów m.in. na karawany kupców, co zwiększa niepokój w regionie.

Głównymi bohaterami utworu są Alban – centurion rzymski o galijskim pochodzeniu, który cieszy się dobra opinią wśród żydowskiej społeczności; oraz Lea – młoda służąca na dworze Piłata, o żydowskim pochodzeniu. Autorzy opierają się w fabule na przekazach biblijnych, umiejscawiając takie postaci jak: Maria Magdalena, Łazarz, Prokula – żona Piłata, żołnierz który ugodził włócznią Chrystusa i wiele innych. Poznajemy także Piłata, który został zmuszony do ubiczowania Chrystusa, a następnie jego ukrzyżowania – aby uniknąć odpowiedzialności obmył ponoć ręce.

Głównym tematem akcji jest próba poznania prawdy o śmierci Chrystusa przez Albana i Leę. Alban chcąc wziąć sobie za żonę Leę i wejść do rodu Piłata otrzymuje zadanie zbadania sekty chrystusowej oraz dowiedzenia się, czy Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał lub czy jego ciało zostało wykradzione. Ma także poznać nastroje chrześcijan i ewentualnie sprawdzić czy planują rewoltę przeciwko władzy rzymskiej. W tym celu prowadzi swoje śledztwo i coraz lepiej poznaje wiarę chrześcijańską. W swoim życiu miał okazję na własne oczy zobaczyć jak Prorok uzdrowił jego poddanego Jakuba, co tylko dowiodło jego zainteresowania osobą Chrystusa.

Podobne dochodzenie prowadzi młoda Lea, która na zlecenie Prokuli, nawiedzanej przez męczące sny, wchodzi do sekty i poznaje m.in. Marię Magdaleną i Łazarza. Oboje Alban i Lea udowadniają sobie stopniowo, że wiara chrześcijańska jest tym czego szukali w życiu. Umacnia ich uczucie oraz nadaje życiu sens.

W książce nie brak także starć i walki na śmierć i życie. Poza przygodą w nurcie wiary, Czytelnik ma okazję śledzić spisek na życie Albana, który sięga najwyższych szczebli władzy w Judei.

Książka nie jest spodoba się wszystkim, gdyż w głównej mierze akcja podyktowana jest motywem wiary. Nie da się jednak ukryć, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i czas upływa szybko oraz przyjemnie. Dodatkowo posiadamy tutaj aspekty miłosne, wojskowe, polityczne. Autorzy starają się pisać w zgodzie z przekazami biblijnymi i historycznymi. Tym jednak co nadaje rytm fabule jest odkrywana tajemnica i przemiana bohaterów, którzy odkrywają sens swojego życia. Mogę śmiało polecić tę książkę na deszczowe wieczory.

Janette Oke, Davis Bunn, Śledztwo Setnika

Janette Oke, Davis Bunn

Śledztwo setnika

Fascynująca opowieść osadzona w dramatycznych wydarzeniach u zarania chrześcijaństwa.

Setnik Alban, dowódca garnizonu w Galilei, żywi ambicje, by pewnego dnia zostać przywódcą w samym Rzymie. Chcąc dowieść swej wartości, podejmuje się niezwykłego zadania, w którym zaryzykuje swoją karierę, przekonania, a nawet życie.

Lea zostaje wysłana do domu Poncjusza Piłata, gdy bogactwo i wpływy jej rodziny zostały na zawsze utracone. Jej bliscy oczekują, że Piłat zaaranżuje jej małżeństwo. Jednak mimo pięknego oblicza i dobrej pozycji narzeczonego Lea uważa, że los żony setnika jest gorszy niż śmierć.

Zagadka zaginionego ciała pewnego Rabbiego jednoczą Leę i Albana w poszukiwaniu odpowiedzi na te same pytania. To, co odkrywają, zmienia wszystko w ich życiu.

Cena: 34,81 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów