Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Spartakus. Gladiator

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spartakus. Gladiator

Książka „Spartakus. Gladiator” autorstwa Bena Kane’a to powieść historyczna opowiadająca o losach przywódcy powstania niewolników (73-71 p.n.e.) – Spartakusa, który przez dwa lata stawiał się potędze Republiki Rzymskiej i wygrywał starcia z rzymskimi legionami.

Już sam temat fabuły jest o tyle ciekawy, że nie znamy zbyt wiele szczegółów o życiu Spartakusa. Wzmianki o początkach jego życia zachowały się u Plutarcha czy Florusa. Wiemy, że z pochodzenia był zapewne Trakiem i zwerbowany został do wojsk pomocniczych Rzymian. Z czasem dostał się do niewoli i sprzedany został do jednej ze szkół gladiatorów w Kapui. Ta niewielka ilość faktów jest świetnym polem do fantazjowania dla autora powieści.

Ben Kane znany jest w wielu krajach na świecie. Jego książki – toczące się w czasach antycznych – znane są z wartkiej fabuły, ciekawych postaci i próby trzymania się realiów historycznych. Oczywiście wszelkie nieścisłości i „upiększenia” przedstawia na końcu utworu. Nie inaczej jest w przypadku tej pozycji. Autor trzyma się faktów, kiedy tylko może. Wszelki braki informacji w źródłach uzupełnia ciekawymi postaciami oraz wydarzeniami. Poznajemy jego wybrankę – kapłankę Dionizosa Ariadnę (nota bene Spartakus miał mieć rzeczywiście żonę); młodego zbuntowanego Rzymianina Carbo, który pała nienawiścią do Krassusa; Criksusa, Oenomausa, Castusa czy Gannicusa, którzy są liderami grup w szkole gladiatorów i dołączają do Spartakusa.

Autor, moim zdaniem, niezwykle ciekawie ukazał przeszłość, przybycie Spartakusa do ludus i walkę o zbudowanie pozycji w szkole. Bohater stopniowo buduje swoją grupę i jest jedną z najważniejszych postaci. To także z jego inicjatywy wychodzi pomysł ucieczki ze szkoły. W tym celu prowadzi rozmowy i podburza inne grupy – Galów, Traków, Germanów. Z pewnością walka ze strażnikami była ciężka, gdyż przeżyło i uciekło jedynie 70 gladiatorów. Opisane zostały kolejne starcia Spartakusa i innych uciekinierów, w tym słynne zaskoczenie wojsk rzymskich pod Wezuwiuszem, gdy 70 gladiatorów w nocy zeszło po linach z winorośli po klifie i zaatakowało obóz Rzymian. Zaskoczeni żołnierze uciekli, mimo olbrzymiej przewagi – 3000 ludzi.

Tym co od początku rysuje atmosferę książki jest ogólna rywalizacja wśród powstańców, podziały oraz brutalność wobec cywilów. Jak sam stwierdza Spartakus – zwłaszcza ostatni aspekt – to nieunikniony element wojny i gdyby nie zezwalał zbiegłym niewolnikom na grabieże, gwałty i morderstwa nie miałby posłuchu i powstanie by upadło. Celem Spartakusa nie jest jednak pozostanie w Italii, a raczej opuszczenie Półwyspu Apenińskiego przez Alpy i powrót zniewolonych ludzi do domów. Co więcej, autor tworzy tutaj motyw osobistej zemsty Spartakusa na przywódcy plemienia trackiego, który zniewolił jego, żonę i lud.

Nie ukrywam, że pozycja jest bardzo ciekawa i wciągająca – mimo tego, że wiemy jaki będzie finał powstania i bohatera. Autor stara się w jak najbardziej żywy i rozsądny sposób ukazać emocje, podziały oraz motywacje bohaterów, którzy rzucili wyzwanie potężnemu Imperium. Niewola jest dla Spartakusa i innych nie do przyjęcia. Zamiast tego wolą walkę i świadomość, że są sami od siebie zależni.

Tak jak wspomniałem, autor na końcu utworu umieścił swoje sprostowania, które osobom nie będącym w temacie łatwo zakreślą, co było fikcją, a co prawdą – poświadczoną źródłami. Co więcej, otrzymujemy słownik z użytymi zwrotami łacińskimi oraz prolog następnej części książki. Moim zdaniem zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję.

Ben Kane, Spartakus. Gladiator

Ben Kane

Spartakus. Gladiator

Pierwsza część dwutomowej powieści opisującej losy jednego z najbardziej charyzmatycznych bohaterów historycznych – Spartakusa, zbiegłego gladiatora, który niemal rzucił wielki Rzym na kolana.

W znakomitej powieści Bena Kane a poznajemy Spartakusa w drodze do rodzinnej Tracji. Chce osiąść w wiosce, w której dorastał, ustatkować się po dziesięciu latach służby jako najemnik w rzymskiej armii. Zostaje pojmany i sprzedany handlarzowi niewolników, który szuka odpowiednich kandydatów do walki na arenach gladiatorów.

Tak zaczyna się odyseja, która uczyniła ze Spartakusa legendę. Ta historia była wielokrotnie ekranizowana, zapewniając mu nieśmiertelność, a teraz wielki wódz zostaje jeszcze raz wskrzeszony w nowym bestsellerze Bena Kane a.

Cena: 37,30 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów